افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 20 دسامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

روسیه فاش کرد؛ داعش در راه افغانستان

isil

افراد وابسته به داعش پس از شکست در عراق و سوریه به صورت گروه بندی شده در حال اعزام به افغانستان هستند.

بورتینکوف رییس سرویس امنیت فدرال روسیه در نشست شورای نهادهای امنیتی کشورهای مشترک المنافع اعلام کرد افراد وابسته به داعش پس از شکست در عراق و سوریه به صورت گروه بندی شده در حال اعزام به افغانستان هستند تا از آنجا به کشورهای آسیای مرکزی نفوذ کنند.

وی افزود تاکتیک جنگی این گروه تروریستی تغییر کرده است و قوماندانان آن از جنگجویان داعشی خواسته‌اند تا به صورت مستقل وارد عمل شوند.

اسپیوتنیک راپور داد وزارت دفاع روسیه تانک‌های پیشرفته و تعدادی چرخبالهای جنگی را به اردوی تاجکستان برای حفاظت از سرحدات مشترک این کشور با افغانستان تحویل داده است.

ضمیرکابلوف نماینده خاص پوتین نیز پیش از این ضمن ابراز نگرانی از فعالیت داعش در شمال افغانستان هشدار داده بود: اگر کابل بی‌توجهی نشان دهد و خارجی‌ها نیز دست روی دست بگذارند، مسکو اقدام نظامی خواهد کرد.

از سوی دیگر، اعضای شورای ولایتی جوزجان و سرپل از گسترش فعالیت گروه تروریستی داعش در این ولایت ابراز نگرانی کرده‌اند.

مولوی عبدالحی حیات عضو شورای ولایتی جوزجان گفت که فعالیت گروه تروریستی داعش در این ولایت از چند ماه گذشته افزایش یافته است.

همچنین روزنامه پشتو زبان سرخط چاپ کابل نیز نوشت جنگجویان گروه تروریستی داعش در شمال افغانستان در حال ساختن پناهگاه‌های مستحکمی هستند و جوزجان را نیز مرکز فعالیت این گروه برای شمال افغانستان تعین کرده‌اند.

رحمت‌الله حشر ولسوال وُلسوالی درزاب تصریح کرد بیشتر مناطق این وُلسوالی در تصرف گروه داعش است و این وُلسوالی مرکز هماهنگی داعشی‌ها در شمال افغانستان محسوب می‌شود.

منابع محلی نیز در این ولایت از حضور جنگجویان خارجی عمدتا عرب در این ولایت خبر داده‌اند که مسئولیت آموزش جنگجویان این گروه تروریستی را به عهده دارند.

این در حالی است که پس از شکست گروه داعش در عراق و سوریه راپور‌های متعددی از انتقال برنامه ریزی شده جنگجویان داعش به افغانستان نشر شده است.

جاوید کوهستانی تحلیلگر مسایل سیاسی پیش از این گفته بود که جنگجویان داعش به کمک اعراب از طریق بندر کراچی پاکستان به افغانستان منتقل می‌شوند.

محقق معاون ریاست اجراییه نیز ماه گذشته پس از سفر به شمال افغانستان ضمن ابراز نگرانی از گسترش فعالیت داعش در ولایات فاریاب، سرپل و جوزجان از انتقال برنامه ریزی شده جنگجویان این گروه به خاک افغانستان خبر داده بود.

جنرال دولت وزیری نیز در واکنش به افزایش فعالیت داعش در جوزجان به رادیوآزادی گفته بود: عملیات‌ سرکوب داعش در ولایت جوزجان ادامه دارد و دولت این ولایت را از وجود داعش تصفیه خواهد کرد.

با این وجود برخی از مقامات محلی، اعضای ولسی جرگه و احزاب اپوزیسیون، حکومت وحدت ملی را به سهل انگاری در مبارزه با داعش متهم می‌کنند.

  1. فرزاد هوشمند :

    غ میخواهدشمال مرکزداعشیان شود

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار