- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

روسیه خواستار خروج نیروهای خارجی از افغانستان در تاریخ مقرر شد

[1]

سرگنی لاوروف روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران گفت كه نباید از مساله خروج نیروهای خارجی از افغانستان به عنوان موضوعی برای برنامه انتخاباتی آتی ریاست جمهوری آمریكا استفاده شود.

وزیر امور خارجه روسیه خاطرنشان كرد: تنها شورای امنیت می تواند در باره تمدید مجوز حضور نیروهای خارجی در افغانستان تصمیم گیری كند.

وی با بیان اینكه روسیه علاقمند به انجام كامل وظایف محوله به نیروهای خارجی در افغانستان می باشد، افزود: دفع همه تهدیدهای ناشی از افغانستان ضروری است و مسكو به این روند كمك و مساعدت می كند.

 

**روسیه مخالف اولتیماتوم به سوریه است

وزیر امور خارجه روسیه همچنین گفت كه كشورش با اولتیماتوم به سوریه مخالف است و بیانیه شورای امنیت در باره این كشور را در صورتی كه فاقد اولتیماتوم باشد، تایید می كند.

وی افزود: هنگام بررسی بیانیه شورای امنیت از اصل ‘خودداری از ضربه زدن’ پیروی می كنیم و اگر برای حل و فصل مساله سوریه و حمایت از طرح كوفی عنان نماینده دبیر كل سازمان و اتحادیه عرب در مساله سوریه به اتفاق نظر برسیم، شرایط مناسبی ایجاد خواهد شد.

لاوروف گفت: گامهایی كه برای حل مساله سوریه برداشته می شود، باید صرفا در جهت حمایت از طرح عنان باشد.

 

**پایگاه كانت در قرقیزستان باقی خواهد ماند

وزیر امور خارجه روسیه همچنین اعلام كرد كه پایگاه نظامی ‘كانت’ روسیه در قرقیزستان باقی خواهد ماند.

وی افزود: این پایگاه در وهله اول مورد نیاز قرقیزستان می باشد.

لاوروف گفت: حضور نظامی روسیه در قرقیزستان یك قرض به حساب روسیه نیست، بلكه برای حفظ امنیت و ثبات منطقه آسیای مركزی لازم می باشد.

وی افزود: به اظهارات رییس جمهوری قرقیزستان كه اعلام كرد پایگاه هوایی آمریكا در ماناس پس از سال 2014 برچیده می شود، احترام قائل هستیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا