افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 5 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

روسیه:حضور امریكا تولید موادمخدر در افغانستان را دهها برابر كرده است!

‘سرگئی چوركین’ از مدیران ارشد سازمان فدرال مبارزه با قاچاق مواد مخدر روسیه اعلام كرد: تولید مواد مخدر در افغانستان در مدت حضور نیروهای آمریكایی و ناتو در این كشور دهها برابر افزایش یافته و اقدامات موثری از طرف نیروهای غربی برای مبارزه با این پدیده صورت نگرفته است.

چوركین روز پنجشنبه در كنفرانس بین المللی ‘سازمان همكاری شانگهای:دستور كار تا سال 2020’ خاطرنشان كرد: مصرف هرویین افغانستان در 10 سال اخیر در جهان یك میلیون نفر را به كام مرگ برده است.

وی با اشاره به ادعای آمریكا و غرب در باره مبارزه با قاچاق مواد مخدر در افغانستان افزود: آنها ادعا می كنند برای نابودی كشت و تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان در این مدت یكهزار میلیارد دلار هزینه كرده اند اما هیچ نتیجه ای نداده است.

چوركین همچنین گفت كه درآمدهای حاصله از قاچاق مواد مخدر از این كشور هم به حدود یكهزار میلیارد دلار در سال می رسد.

مقام ارشد سازمان فدرال مبارزه با قاچاق مواد مخدر روسیه گفت: در حال حاضر هفت درصد مردم افغانستان معتاد هستند.

وی با اشاره به وابستگی دولت افغانستان به كشورهای دیگر و ناتوانی آن از انجام اقدامات موثر برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر اظهار داشت: از 12 میلیارد دلار بودجه دولت افغانستان هفت میلیارد دلار را كشورهای دیگر تامین می كنند.

‘چوركین’ با اشاره به عزم دولت روسیه برای مبارزه بی امان با قاچاق مواد مخدر افزود: در سال گذشته بیش از 10 هزار مورد قاچاق مواد مخدر شناسایی و كشف شد و 50 تن انواع مواد مخدر از قاچاقچیان ضبط شد.

وی خاطرنشان كرد: قاچاق مواد مخدر چالش بزرگ فرا روی كشورهای عضو سازمان همكاری شانگهای است و درآمدهای حاصل از قاچاق مواد افیونی به گروههای مافیایی و نیز سازمان های تروریستی تعلق می یابد.

مقام ارشد سازمان فدرال مبارزه با قاچاق مواد مخدر روسیه گفت: كشورهای عضو سازمان شانگهای تهدید ناشی از قاچاق مواد مخدر افغانستان را تهدید بین المللی ارزیابی كرده اند.

وی پیشنهاد كرد به منظور مبارزه موثرتر با تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان، اراضی مزروعی این كشور كدگذاری و تحت كنترل قرار گیرد و آزمایشگاهها، انبارهای مواد مخدر و مزارع كشت این نوع مواد با ماهواره شناسایی و نابود شوند.

كنفرانس بین المللی ‘سازمان همكاری شانگهای:دستور كار تا سال 2020’ در انستیتو خاور دور روسیه برگزار شد و در آن مقام ها و كارشناسان روس و كشورهای عضو سازمان همكاری شانگهای شركت كردند.

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار