افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 12 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

روز جهانی مبارزه با کار کودکان

امروز 12 جون مصادف است با روز جهاني مبارزه با كار كودكان و اين روز در حالي در افغانستان تجليل مي ‌شود كه مطابق آمارهای رسمی، قریب به یک میلیون و هفتصد هزار کودک کارگر در كل کشور وجود دارد. یعنی بیش از 12 درصد کودکان کشور، کارگر هستند و به عبارتی دیگر حدود 9 درصد از کل شاغلان کشور را کودکان تشکیل می‌دهند.

یونیسف در افغانستان مي‌گويد، در کنار فقر، جنگ، آفات طبیعی و مهاجرت‌ها، ناآگاهی خانوادها نیز باعث شده تا شماری از کودکان مجبور به انجام کار و یا کارهاي شاقه شوند.

فقط كارهاي طاقت فرسا و سوء استفاده جنسي كودكان افغانستان را تهديد نمي كنند، بلكه بمباران نيروهاي خارجي، ماين هاي كارگذاري شده توسط طالبان و عمليات هاي نظامي ديگر تهديدهايي هستند كه هزاران كودك افغان با آنها مواجه هستند.

شماري از كودكان در روستاها در بخش زراعت، برخي در كوره‌هاي خشت‌ پزي از كودكان به عنوان كارگر استفاده مي‌شود و بعضي از معادن نيز كودكان را استخدام مي‌كنند و گاه مجبور مي‌شوند مانند بزرگسالان كار كنند.

در نتيجه بررسي هايي كه كميسيون حقوق بشر انجام داده است، اين وضعيت هر روز بدتر مي شود و فقط در شهر كابل 60 هزار كودك مشغول به كار هستند. به گفته وي، در سال جاري تعداد كودكان مشغول به كار از 38 به 42 درصد افزايش يافته است.

در همين حال، نجيب‌الله زدران آمر بخش حمايت از حقوق كودكان كميسيون حقوق بشر افغانستان مي‌گويد، هرچند در مورد شمار كودكان كارگر ارگان‌ هاي مختلف ارقام متفاوتي را ارايه مي‌كنند اما مسالة روشن اينكه تعداد كودكان كارگر از صدها هزار نفر بيشتر است و دردناكتر اينكه اين ارقام تنها مربوط به كابل مي‌باشد.

وی همچنان گفت، به همين منظور با بيش از 5000 كودكي كه در خيابان‌ها مشغول كار بودند، مصاحبه‌هايي صورت گرفت و متاسفانه آمار نشان مي ‌دهد كه كيفيت تعليم و تربيه تمام اين كودكان بسيار پايين است.

زدران ضمن اينكه فقر و عدم آگاهي خانوادها از حقوق كودكان را عوامل اصلي كار كردن كودكان مي‌داند، مي‌گويد: بيشترين این خانوادها، كودكان شان را به خاطر آموختن حرفه به كارخانه‌ها و تعمير گاهاي موتر مي‌فرستند، بنابراين خود خانوادها باعث مي‌شوند كه كودكانشان به كارهاي شاق گماشته شده و از تحصيل بازداشته شوند.

در این میان يونيسف مكتب‌هايي را براي كودكان كارگر در مناطق دور افتاده ايجاد كرده تا از طريق آن كمك كند كه كودكان به آموزش خويش ادامه دهند.

او افزود، ما با همکاری وزارت کار و امور اجتماعی و نهادهای فعال در زمینه حقوق بشر در تلاش هستيم تا مشکل كودكاني كه مشغول كارهايي شاق اند را از میان برداشته و را‌های کمک به آنان را جستجو ‌كنيم.

وی تاكيد كرد، كميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان يك آماری را در مورد اينكه چه‌ تعدادي كودكان كارگر پسر و دختر هستند و در ضمن آيا آن‌ها به مكاتب دسترسي دارند و ياهم محيط كار براي آن‌ها چطور است، انجام داده بود.

هر چند آمار دقيقي از كودكان كارگر وجود ندارد اما كودكان نسبت به فقر روز افزون مشغول كارهاي شاق هستند و اگر بخواهيم آمار سال گذشته را نسبت به امسال مقاسيه كنيم بايد گفت كه آمار امسال مانند سال گذشته بوده و هيچ تغييري به وجود نيامده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار