افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 9 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

روح سرگردان فرخنده از 28 حوت تا 20 ثور

سرانجام پس از قریب به دو ماه انتظار و فاصله گرفتن از جو متلاطم و ناآرام مرگ و سوزانده شدن فرخنده، دادگاه رسیدگی به این پرونده تشکیل گردید و درخصوص ده ها جنایتکار ذی ربط در حادثه 28 حوت کابل تصمیم گیری شد.

 

اعدام برای 4 تن، 16 سال حبس برای 8 تن و نیز رفع اتهام و آزادی برای 18 تن و تعویق تصمیم گیری درباره 19 تن از منسوبان پولیس پایتخت تا یکشنبه 20 ثور تمام آن چیزی بود که از دادگاه سه روزه فرخنده بدست آمد.

 

با گذر از آنچه که بر سر فرخنده، بر سر خانواده فرخنده، بر سر حوزه دوم امنیتی کابل و بر سر جانیان و مجرمان دخیل در سوزاندن و قتل فرخنده آمد؛ می رسیم به مساله ای بسیار مهمتر که شامل تبعات خرافه پرستی است.

 

در تمثیل نوشدارو پس از مرگ سهراب و دیر جنبیدن مسوولان ذی دخل در این قضیه، حکم پاکسازی پایتخت از دعا نویسان و ملاهای مکتب نرفته با انواع و اقسام تعویذهای بی نتیجه و نامعتبر صادر شد و چندی قبل نیز ناحیه یازدهم کابل از این عناصر پاکسازی شد.

 

تعصبات بیجا، تقلید کورکورانه از ملاهای مکتب نرفته و موروثی، تحت تاثیر جو قرار گرفتن و نیز افراط و تفریط های نابجا قتل و سوزانده شدن دختری جوان زیر مشت و لگدهای لجام گسیخته در ملأ عام را رقم زد و نه هیچ چیز دیگری اما…

 

اما این فاجعه صرفا با برگزاری همایش ها و نمایش ها و شمع روشن کردن بر سر مزار وی و سخنرانی ها و بعضا ابراز تاسف ها چه در داخل افغانستان و چه در میان مهاجران مقیم اروپا خاتمه یافت. گویی مشت نمونه خروار نبوده است.

 

زین العابدین، محمد یعقوب، محمد شریف و عبدالبشیر درحالی بالای دار خواهند رفت و اعدام خواهند شد که بیشمار زین العابدین ها، محمد یعقوب ها، محمد شریف ها و عبدالبشیرها با همان تفکرات و سوگیری ها منتظر فرصت برای خودنمایی میزان حیوانیت و وحوش خود هستند.

 

پهلوان، پاچا و محمد حسین متهمان اصلی فراری قتل فرخنده درحالی به مسلک خود در خشونت علیه زنان و اقدامات افراطی و متعصبانه ادامه می دهند که هرکدام به تنهایی می توانند رقم زننده ی فاجعه ای دیگر باشند و تهدید بالفطره ای برای خانواده داغدیده محسوب می شوند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار