افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 30 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

رواج پدیده بی انگیزه گی میان نیروهای امنیتی!

آگاه نظامی عتیق الله امرخیل گفته است:” “دراین ولسوالی ها، نیروهای زیاد امنیتی است مهمات پیشترفته و کافی است،اما، انگیزه وجود ندارد و مدیریت جنگ وجود ندارد.”

 

عبدالحنان قطغنی، فرمانده پیشین پولیس تخار با اشاره به سقوط ولسوالی درقد این ولایت به دست طالبان عملکرد ضعیف نیروهای امنیتی افغان را در برابر جنگجویان این گروه مورد انتقاد قرار داده و گفته است که نیروهای دولتی هیچ نوعی مقاومتی در برابر تهاجم طالبان از خود نشان ندادند که این کار منجر به سقوط این ولسوالی گردید.

 

آقای قطغنی در رابطه به سقوط درقد چنین گفته است:” نیروهای امنیتی اصلآ هیچ جنگ نکردند، اگر این نیروها جنگ می کردند، ولسوالی درقد سقوط نمی کرد.”

 

ولسوالی درقد، هیچ راه خشکه به بخش های دیگرتخار، ندارد و باشنده گان این جزیره به بخش های دیگر با قایق رفت وآمد می کنند. درقد، ازیک سو با دریای کوکچه وازسوی دیگر با دریای آمو، احاطه شده است، چیزی که به گفته بسیاری ها راه یافتن جنگجویان طالب به این ولسوالی را دشوار می سازد.

 

درهمین حال، شماری ازآگاهان امور نظامی، هشدارمی دهند که بی پروایی نیروهای دولتی ونیز، عادت گرفتن آنان به ترک بخش هایی ازکشور وسقوط این بخش ها به دست طالبان، پیامد های خطرناکی را به دنبال خواهند داشت.

آگاه نظامی عتیق الله امرخیل گفته است:” “دراین ولسوالی ها، نیروهای زیاد امنیتی است مهمات پیشترفته و کافی است،اما، انگیزه وجود ندارد و مدیریت جنگ وجود ندارد.”

 

اما،مقام های امنیتی گفته اند که نیروهای دولتی ازاین ولسوالی عقب نشینی تکتیکی کرده اند. ولسوالی درقد، درصد کیلومتری شهر تالقان مرکز ولایت تخار قراردارد. این ولسوالی درشمال شرقی تخار ودرخط مرزی افغانستان با تاجیکستان، جاگرفته است.

 

به نظرمی رسد که تصرف ولسوالی ها از سوی طالبان حالا نهایت آسان شده، کاری که می تواند توانایی های جنگی و نظامی نیروهای امنیتی کشور را شدیدا مورد سوال قرار دهد .

 

باد تذکر داد که پیش ازاین فعالیت های طالبان درشمال وشمال شرق اندک بودند، اما، اکنون وضعیت به گونه چشمگیری تغییر کرده و طالبان تلاش می ورزند نیروهای امنیتی را در بخشی های مختلف به چالش بکشند.

 

گمان می رود که طالبان در بسیاری ولایت ها پناهگاهایی ساخته اند وازهمان جا ها، حمله های شان را بردیگر بخش ها ،سازماندهی می کنند.

 

افغان تلکس

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار