افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 15 نوامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

روابط جدید پاکستان با افغانستان چگونه خواهد بود؟

امیدوارم هستم که آقای غنی از سفر پاکستان غنی برگردد. ابتدا باید به این درک برسیم که پاکستان از ما چه می خواهد، خود ما هم بدانیم که از آنها چه می خواهیم. باید در این داد و ستد منافع ملی در اولویت باشد.

 

رییس جمهور غنی طی یک سفر دو روزه با هیاتی حکومتی به پاکستان رفت. روابط افغانستان با پاکستان از پر تنش ترین روابط از رابطه های 13 ساله ی کرزی است. باوجود بیش از 20 بار سفر ایشان به پاکستان مناسبات همچنان پرفراز و نشیب و پرتنش بجا ماند ه است و هیچ گونه تغییری در رویکرد به وجود نیامده است. مقامهای ارشد در کشور پاکستان در حالی از فصل تازه ی روابط حرف می زنند که براساس حرف پنتاگون این کشور از مداخله در افغانستان دست برنداشته است و با استفاده از نیروهای نیابتی جنگ را در افغانستان دنبال می کند. اما پشت پرده ی رفت و آمد مقام های پاکستانی چه حرفی نهفته است و آیا حکومت جدید راه جدیدی را در برخورد با همسایه ی پرتنشش روی دست گرفته است؟

 

احمد سعیدی دیپلمات پیشین افغانستان در پاکستان در برنامه «100 روز پس از تحلیف» گفت: بعد از تشکیل حکومت وحدت ملی، پاکستان با چالشهای گوناگونی دست و پنجه نرم می کند. که عبارتنداز: فشار هندوستان، وضعیت بغرنج داخل پاکستان که تظاهرات عمران خان و طاهر قادری است، حمله ی طالبان پاکستان به خود این کشور که در منطقه ی دهلی کشته و تلفات زیادی داشت، پیوستن تعدادی از طالبان به باورهای داعشی، همچنین فشار آمریکا برای عدم همکاری پاکستان بر علیه تروریزم، علاقه مندی چین از نظر پارتنر قوی پاکستان به خاطر مصالحه در صلح. این مسایل دست به دست هم داده و خوشبینی هایی برای افغانستان به وجود آمده تا رییس جمهور به این کشور برای دعوت به صلح سفر کند.

 

وی افزود: از طرفی طالبان قطر و حزب اسلامی حکمتیار هم به مذاکره علاقمندی نشان داده اند، نتیجه همه این مذاکرات به آمدن نیروهای ناتو بستگی دارد که یک ماه و اندی باقی مانده است. چون این گروهها اعلام کرده اند که: «ما مذاکره می کنیم به شرطی که نیروهای خارجی در افغانستان نباشند.»

 

سعیدی عنوان کرد: آمدن یک هیات دولتی پاکستان و دو هیات نظامی به افغانستان به پیشنهاد و دیدگاه دولت افغانستان بر می گردد. در حال حاضر رهبری افغانستان می داند که حکومت مولتی در پاکستان تاثیرگذار نیست و نمی تواند کاری از پیش ببرد. وقتی که سرتاج عزیز به کابل آمده بود، دکتر غنی گفت: «ما باید با نظامی های پاکستان مذاکره کنیم» برای همین نوازشریف و ادوان اختر آمدند و مذاکراتی با افغانستان داشتند. ادوان اختر در حال حاضر رییس ISI است. این موضوع به این معنی است که کشور ما می خواهد صلح از جانب نظامی های پاکستان انجام بگیرد نه از طرف سرتاج عزیز و نه از طرف نواز شریف.

 

دیپلمات پیشین پاکستان اظهار داشت: یکی از دلایل آمدن این سه تن به افغانستان سبک سنگین کردن روحیه، دیدگاه و برنامه های حکومت وحدت ملی است. به مدیریت سیاسی ما برمی گردد که در سفر به پاکستان، از فشارهای ملی و بین المللی که بر این کشور وارد است چطور به نفع افغانستان استفاده کنیم. دولت باید در این سفر، کاری مثبت در این رابطه انجام دهد. امیدوارم هستم که آقای غنی از سفر پاکستان غنی برگردد. ابتدا باید به این درک برسیم که پاکستان از ما چه می خواهد، خود ما هم بدانیم که از آنها چه می خواهیم. باید در این داد و ستد منافع ملی در اولویت باشد.

 

احمد سعیدی تصریح کرد: ابلاغیه پنتاگون نشان می دهد که رهبری پنتاگون به حکومت وحدت ملی خوشبین تر است و می خواهد نسبت به دوره ی قبل از این دولت پشتیبانی بهتری کند و با این ابلاغیه این موضوع را به پاکستان نیز نشان داده است. بعد از قرارداد امنیتی نیروهای آمریکا ده سال در افغانستان حضور دارند. آیا پاکستان ده سال حوصله جنگ با آمریکا را دارد.

 

به باور سعیدی، وقتی ما به نتیجه مثبت می رسیم که از وضعیت داخلی افغانستان دیگاه واحدی پیدا شود. کشورهای منطقه و کشورهای غربی با ما همکاری کنند. اگر پاکستانی ها برای صلح صداقت داشته باشند، حتی اگر جنگ نابود نشود کاهش پیدا می کند.

 

وی گفت: پاکستان علاقه ندارد که در افغانستان حکومتی قوی مثل خودشان داشته باشیم که باهند متحد نشویم، این کشور می خواهد حکومت قومی افغانستان باعث این نشود که بلوچها و پشتونها آزادی بخواهند و برای پاکستان مشکل ایجاد کنند. اگر افغانستان از لحاظ اقتصادی خودکفا شود، کالاهایی که از راه آسیای میانه به پاکستان وارد می شود کاهش می یابد.

 

احمد سعیدی در پایان گفت: پیشنهاد من به دولت این است که در این سفر این موضوعات را مطرح کند: حقوق آبی خود را مطرح کند، از نظر حقوق بین الملل ما حق داریم که از بندر کراچی و گوادر و ایران از بندرعباس به ما به طور رایگان راه آبی بدهند. در طول تاریخ این حق مطالبه نشده است. پاکستان و ایران هر دو می گویند که ما هیچ گونه مداخله ای در افغانستان نکرده ایم. دولت در این سفر مطرح کند که کشورهای پاکستان و ایران به کابل بیایند و در حضور چین و هندوستان و انگلستان و کشورهای دنیا به کابل بیایند و تعهد بدهند که در امور افغانستان مداخله نمی کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار