- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

رهبر داعش در افغانستان بوده است!

فرمانده نیروهای خارجی در افغانستان گفته است داعش تهدیدی جدی برای افغانستان است و تاکید کرده است برای جلوگیری از چنین تهدیدی نیاز است که حضور نیروهای خارجی در افغانستان ادامه پیدا کند. پیش از این افغانستان گواه گزارش هایی از فعالیت های این گروه بوده است. ربوده شدن سی و یک نفر از هم وطنان توسط این گروه انجام شده است.

 

احمد سعیدی آگاه امور سیاسی در برنامه « کنکاش» گفت: داعش نه تنها در افغانستان بلکه در منطقه گروه خطرناک، با مفکوره ای متحجر است. این گروه نسبت به طالبان بسیار خطرناک تر است. داعشی که ابتدا در عراق و سوریه تشکیل شد متشکل از پنج گروه است. گروه اول، اشخاصی با ادعای مذهبی بودن که بسیار مرموز هستند که احتمالاً در اسراییل تربیت شده اند. گروه دوم، مافیای اقتصادی هستند که از نفت و مجسمه ها استفاده می کنند. گروه سوم، افسران و نظامی هایی که از حزب بعث صدام حسین و بشارالاسد بودند. گروه چهارم، اروپایی هایی هستند که به داعش پیوسته اند و گروه پنجم گروه خطرناکی هستند که فقط وظیفه دارند مردم شیعه را بکشند. این گروه را رهبری قطر تامین می کند. بیم آنها این است که مردم شیعه در کشورهای اسلامی رشد کرده اند و باید این مردم را کشت. برای این گروه فتوای تکفیر می دهند.

 

وی زمینه فعالیت گروه داعشی را در کشور بسیار فراهم دانست و افزود: در حال حاضر زمینه رشد داعش در کشور ما فراهم است. این زمینه طالبان هستند که با تغییر لباس و تغییر بیرق داعشی شده اند. درمناطقی از افغانستان که دولت در آن نفوذی ندارد رشد این گروه زیاد بوده است.

 

سعیدی مناطقی را در کشور نام برد که در حال حاضر داعش در آن مناطق جای دارد و فعالیت می کند: در ولایت فراه منطقه ای است به نام خاک سفید و منطقه دیگری که از آن به نام جیجه یاد می کنند و نزدیک کنار دره قرار دارد. در حال حاضر قرارگاه بزرگی از داعش در آنجا قرار دارد که حتی زن و فرزندان خود را نیز آورده اند. در ولایت غور، مرغاب، چارسره، ولسوالی پساوند حضور فعال دارند و قرار گاه ایجاد کرده اند. در ولایت هلمند در مناطق باغران، موسی قلعه، واشیر و در کناره های دریای خوشرود قرارگاه وسیع دارند. در ولایت قندوز در ولسوالی علی آباد و در تعدادی از نقاط آن حضور فعال دارند. این گروهها در حال گرفتن بیعت، تقویت کردن خود، سربازگیری و جذب نیرو هستند.

 

این آگاه سیاسی در ارتباط با عملکرد داعش اظهار کرد: داعش هم مشکلی جهانی و هم مشکلی منطقه ای و افغانی است. تفاوتهایی هم بین داعش و طالبان وجود دارد و آن این است که داعش نفاق افکنی می کند، تضادهای قومی و زبانی و مذهبی را خلق می کند، در هر نقطه ای که وارد شده است ابتدا با مردم شیعه جنگیده و آنها را کشته و بعد به دیگر مردم رسیدگی کرده است. تضادی که این گروه در عراق خلق کرده است بین هاشمی و نوری المالکی تا هنوز نمی تواند حذف شود. تضادی که در سوریه بین شاههای علوی و مردم سنی خلق کرده است، حذف نمی شود.

 

وی در ادامه گفت: گفته می شود در جایی که خود دولت تسلط نداشت دشمن تسلط دارد. ابوبکر بغدادی که رهبر داعش است، بارها به افغانستان رفت و آمد داشته و در مناطق مختلف افغانستان با طالبان برو و بیایی داشته است. وی جغرافیای افغانستان را کاملاً می شناسد و می داند که چگونه در کشور ما کار کند. مشکل ما هم این است که ما در افغانستان تسلط نداریم، پس برای دشمن زمینه فراهم می شود که به کشور ما بیایند و فعالیت کنند.

 

سعیدی در ارتباط با صلح با پاکستان عنوان کرد: طی چند دهه ای که پاکستان در امور افغانستان مداخله و جنگ نیابتی کرده است هدف اساسی این نبوده است که حکومتی غیر از طالبان بیاید. هدف آنها ناامن کردن افغانستان بوده است. یعنی افغانستانی نا امن را پاکستان به نفع خود می دانسته است. ما تا ندانیم که پاکستان از این جنگهای نیابتی در افغانستان از ما چه می خواهد این صلح های مقطعی و زیگزاگی به نتیجه نمی رسد. صلح حاصل از طالبانی که پاکستان به میز مذاکره می کشاند مقطعی خواهد بود و دایمی، کارا و موثر نخواهد بود.