افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 24 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

رحمت‌الله نبیل: رهبری سراج‌الدین حقانی بر طالبان، کابوس افغانستان است

رحمت الله نبیل

رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین اداره امنیت ملی افغانستان هشدار داده که تعیین سراج‌الدین حقانی به عنوان رهبر گروه طالبان برای افغانستان “کابوس” خواهد بود.

از ملا یعقوب، پسر ملا محمد عمر، رهبر پیشین طالبان و سراج‌الدین حقانی، پسر جلال‌الدین حقانی، رئیس شبکه حقانی به عنوان جایگزین‌های احتمالی اختر محمد منصور نام برده می‌شود.

سراج‌الدین حقانی معاون رهبر طالبان و یعقوب عضو شورای رهبری این گروه است.

اختر محمد منصور ۱۰ ماه بعد از رسیدن به رهبری طالبان، روز شنبه گذشته در حمله پهپادهای آمریکایی در ایالت بلوچستان پاکستان کشته شد.

آقای نبیل در پاسخ به این پرسش که رسیدن چه کسی به رهبری طالبان برای دولت افغانستان کابوس خواهد بود، گفت: “اگر سراج حقانی را این‌ها (طالبان) به راس قدرت بیاورند، یک تعداد [از اعضای گروه] طالبان انشعاب خواهند کرد. این [موضوع به صورت] مطلق بسیار واضح می‌شود که تحریک طالبان به دست پاکستان می‌افتد.”

رئیس پیشین اداره امنیت ملی افغانستان افزود: “شبکه حقانی حملات تروریسی بسیار مغلق انجام می‌دهد. از دیگر طرف [می‌تواند] به پول تحریک طالبان دسترسی داشته باشد و سوم پشتیبانی بسیار واضح پاکستان از سراج‌الدین حقانی، بسیار خطرناک خواهد شد.”

آقای نبیل، که شش ماه پیش به دلیل اختلاف با رئیس جمهوری بر سر روابط افغانستان با پاکستان کناره‌گیری کرد، می‌گوید به احتمال زیاد آمریکا حمله به منصور را بدون هماهنگی با پاکستان انجام داده است.

او در پاسخ به سوالی دیگر که آیا حملات آمریکا به رهبران طالبان خارج از مناطق قبایلی پاکستان ادامه خواهد یافت، گفت: “”من فکر می‌کنم که این یک چراغ سرخ جدی به پاکستان بود.”

این مقام ارشد پیشین امنیتی افغانستان افزود که به دنبال کشته شدن رهبر گروه طالبان در حمله پهپادهای آمریکا، این کشور برای مدتی منتظر واکنش پاکستان به این اقدام باشد.

آقای نبیل گفت که ممکن است پاکستان در این مدت تصمیم بگیرد که “آیا به طرف همکاری و بهبودی روابط و [قبول] خواسته‌های جامعه بین‌المللی و مردم افغانستان” برود یا “به طرف تقابل” با آنها.

رئیس پیشین اداره امنیت ملی افغانستان افزود: “[پاکستان] اگر به طرف تقابل برود و حرف‌های ضد و نقیض سرتاج عزیز [مشاور امنیت ملی نخست وزیر پاکستان] تکرار شود، این سلسله دوام خواهد یافت.”

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار