- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

رهبری تازه طالبان و افزایش گروگان گیری ها…

ملا هبت‌الله آخندزاده

 

نهادهای امنیتی کشور می گویند که افزایش گروگان گیری ها زیر رهبری تازه طالبان تلاشی برای پوشانیدن کشته شدن سران گروه های هراس افگن در پاکستان است. این نهادها این برنامه تازه طالبان را دستور تازه سازمان های استخباراتی منطقه می دانند و می افزایند که به زودی علت دیر رسیدن نیروهای امنیتی برای نجات مسافران در کندز بررسی خواهد شد.

 

با روی کار آمدن ملا هیبت الله آخندزاده رهبر تازه طالبان، بسیاری ها به این باورند که هرچند وی پیشینه نظامی بزرگی ندارد اما او تلاش دارد تا با صادر کردن فتواهای بیشتر به ضد نیروهای دولتی و سازمان دهی گروگان گیری ها در شاهراهای کشور رویکرد تازه یی داشته باشد.

 

گروگان گیری های کندز، سرپل و شماری از ولایت های رویدادهای تازه گروگان گیری های این گروه اند و آنان در کندز تا ده تن از این مسافران را به گلوله بسته اند و یا سر بریده اند.

 

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع ملی می گوید: “همه مردم می دانند که این ها که مردم را گروگان می گیرند و می کشند هدف شان این است که فکر مردم جهان را به سوی دیگر ببرند و به مردم بگویند که ما در افغانستان حضور داریم و هستیم. در حالی که شما دیدید که تمام رهبران تروریستان به شمول اسامه بن لادن، ملا عمر و ملا منصور در پاکستان کشته شدند.”

 

در کنار این گفته ها خانواده های مسافران کشته شده در کندز، نهادهای امنیتی را انتقاد می کنند و گزارش هایی نیز وجود دارند که نیروهای دولتی از این فعالیت طالبان در کندز اطلاع داشتند.

 

صدیق صدیقی سخنگوی وزارت امور داخله می گوید: “این مطلب یعنی گروگان گیری در کندز در شورای امنیت ملی هم بحث شده و حالا ما نمی توانیم درباره این موضوع نظر بدهیم اما به زودی مشخص خواهد شد که مشکل در کجا بود.”

 

هنوز هم تا هشت تن از این مسافران در کندز در بند طالبان به سر می برند. کشتار این مسافران با واکنش های جدی نهادهای حقوق بشری روبرو شده است. سازمان حقوق بشر افغانستان کشتار مسافران را از سوی طالبان جنایت جنگی می گوید و آگاهان بر هماهنگی بیشتر میان نظامیان کشور تاکید می ورزند.

 

لعل گل لعل رییس سازمان حقوق بشر افغانستان می گوید: “کشتار کسانی که غیر نظامی باشند و مسافر باشند، یک جنایت جنگی است و این هر روز افزایش دارد که نگران کننده است.”

 

غلام ربانی ربانی عضو شورای ولایتی کندز می گوید: “با آمدن رهبر تازه طالبان این رقم حرکات گروگان گیری زیاد شده و ما از حکومت می خواهیم که برای تامین امنیت شاهراه های کشور تلاش کند.”

 

آگاهان و شهروندان کشور به این باورند که با افزایش آدم ربایی ها از سوی مخالفان مسلح دولت، نفرت مردمان کشور نسبت به این گروه ها بیشتر می شود و نیاز است تا نیروهای دولتی برای سرکوب هراس افگنان جدی تر شوند.