افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 24 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

رهبران پاکستان مزدوران غرب

در بین رهبران پاکستان پلیدترینشان رهبرانی هستند با یونیفرم نظامی. آنها بی نهایت به باداران خود وفادار هستند و این مطلقاً تغییر نمی کند. حرفهایی که پرویز مشرف زده است نوعی اهانت است به مردم افغانستان است.

پرویز مشرف، رییس جمهور پیشین افغانستان مصاحبه ای با تلوزیون بی بی سی انجام داد. وی در صحبت های خود به نحوی برای افغانستان تعیین تکلیف می کند و می گوید: «اگر افغانستان رابطه خود را با هند نزدیک کند باور دارم که افغانستان دوباره به سال 1996، آن دره سیاه طالبان برخواهد گشت روزی که طالبان نود درصد خاک افغانستان را گرفت.» وی در صحبت های خود بر تولید و حمایت طالبان صحه گذاشته و اظهار کرده است که فقط آنها هستند که می توانند در بحث صلح کمک کنند چرا که آنها هستند که آنها را حمایت و تمویل می کنند. وی در مورد افغانستان نظر می دهد و می گوید که علاقه دارد بیشتر از قوم پشتون بر سرقدرت باشند در حالیکه در حکومت کرزی پنجشیری ها بر سرقدرت بودند.

بشیر بیژن معاون نهاد خدمتگزاران کابل در برنامه «آماج» گفت: بهتر است کمی روی گفته های پرویز مشرف مکث شود. چرا که ما بیش از شصت سال زندگی را با این موجود نامیمون که محصول تفکر انگلیس است و آن را به عنوان زخم ناسور بر پیکر منطقه رویانده است، گذرانده ایم. از روزی که پاکستان به وجود آمده رهبران آن همیشه نامطلوب ترین و پلیدترین اراده و نیات را نسبت به مردم افغانستان و نسبت به سرزمین افغانستان داشته اند. گاهی به خاطر آرزوهای پلید خودشان و گاهی هم به خاطر آرزوهای باداران حقیقی شان یعنی پدران اصلی شان نسبت به افغانستان کارهایی ناروا را انجام داده اند.

 

وی در خصوص برخورد رهبران افغانستان با پاکستان در طول تاریخ بیان داشت: در روایات سنتی وجود دارد که گاهی زمامداران شجاعی در افغانستان داشتیم که هربار که پاکستانی ها قد بلند کرده اند این رهبران کشور، آنها را به خاک مالیده اند اما در چهارده سال اخیر متاسفانه ما رهبر درستی نداشته ایم که تاریخ را یک بار دیگر برای اینگونه افکار پلید دوباره زنده می ساخت و آنها را در جایشان می نشاند. بلکه این رهبران اخیر ما خود مزدوران انگلیس بوده و با پاکستان رویه تضرع را در پیش گرفته بودند.

بیژن رهبران پاکستان را مزدوران غرب خوانده و گفت: در بین رهبران پاکستان پلیدترینشان رهبرانی هستند با یونیفرم نظامی. آنها بی نهایت به باداران خود وفادار هستند و این مطلقاً تغییر نمی کند. حرفهایی که پرویز مشرف زده است نوعی اهانت است به مردم افغانستان است.وی با گفتن این حرفها در مورد قومیت های افغانستان می خواهد نفاق را میان اقوام افغانستان بیندازد اما باید بداند که اینگونه حرفها نمی تواند نفاق را در میان مردم ما اندازد. پرویز مشرف از گسترش رابطه افغانستان با برخی از کشورها رنج می برد مخصوصاً هندوستانی که در امتداد طریق صمیمانه ترین رابطه را با افغانستان دارد.

 

معاون نهاد خدمتگزاران کابل در خصوص پروسه صلح با پاکستان گفت: من اولین کسی بودم که اعلام کردم، به موقف رییس جمهور غنی و رییس اجرایی، در قضیه با مساله صلح مشکوک هستم و به هیچ عنوان نمی شود آن را باور کرد. چرا که صلح یک داعیه و یک هدف ملی است. طوری که زمامداران ما با این قضیه برخورد می کنند کاملاً نادرست است. باور ندارم که رهبران ما خود در قضیه صلح صادق باشند و صادقانه کار کنند. کدام منطق است که بر مبنای آن، زمامداران از سیاه ترین آدرس و نکبت ترین آدرس که همان پاکستان است صلح می خواهند و فرصت ها را یکی پس ازدیگری از دست می دهند. این جاست که ما یک بار دیگر از پروسه صلح مایوس می شویم.

 

به باور وی، رهبران افغانستان نوعی ترس از پاکستان دارند. دلیل ترس و عدم شجاعت و عدم صداقت مسوولان حکومت ما در چهارده سال پسین تا امروز چه می تواند باشد؟ آیا واقعاً چیزهایی را که برخی از نهادها یاد کردند است؟ یعنی حضور مسلط آی اس آی در بدنه دولت و یا آنچه که رهبران نکبت بار پاکستان ادعا دارند.اینکه گفته اند ما هر کاری را در هر زمان در افغانستان خواسته باشیم انجام می دهیم شاید این دلیل باشد که رهبران ما نمی توانند موقف شریفانه و شجاعانه یا مسوولانه را در قبال پاکستان بگیرند وگرنه آفتاب دیگر پنهان نمی ماند و روشن است که آنها اراده ای پلید در قبال کشور ما دارند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار