افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 15 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

رهبران ما بیکاره و ناکارآمدند

پاکستان هم تحت نفوذ خارجی ها است اما مثل ما پراکنده و رهبران بیکاره و ناکارآمد ندارد. من طرفدار پاکستان نیستم اما سیاست هایی که آنان برای به دست آوردن منافع خود پیش می برند بسیار منظم است.

 

پس از ناامنی های اخیر در کابل و ولایت های کشور و اعلام مقام های حکومتی بر پایه اینکه سرچشمه تمام ناامنی ها در پاکستان است، برخی علمای دین در کابل علیه استخبارات پاکستان اعلام جهاد کردند. آنان از حکومت خواهان مبارزه با اعمال ظالمانه پاکستان در افغانستان شدند.

 

خانم فتانه گیلانی رییس اجتماع زنان افغانستان در برنامه خط کابل در مورد سیاست افغانستان و اوضاع کنونی گفت: از ابتدا و در کنفرانس بن اول در 14 سال پیش تصمیم های عجولانه ای در ارتباط با افغانستان گرفته شد. اگر رهبران افغانستان رهبران دلسوزی می بودند همان موقع درست تصمیم می گرفتند و برای صلح و ثبات در افغانستان کار می کردند و اجازه نمی دانند تا خارجی ها با آنان بازی کنند. وقتی دیگر گروه ها در کنفرانس بن و یا مجلس بزرگان شرکت کردند طالبان نیز باید خارج از مرزها نگه داشته نمی شدند. پس مشخص است که جهان با پاکستان یک جا برنامه داشتند تا افغانستان همچنان بی ثبات بماند.

 

وی با توجه به سفر هیات بلند پایه کشور به پاکستان گفت: این هیات صلاحیت های لازم را ندارد زیرا وقتی حکومتی پول خود را از کشورهای خارجی تامین می کند هیچ گاه مستقل نیست. پاکستان هم تحت نفوذ خارجی ها است اما مثل ما پراکنده و رهبران بیکاره و ناکارآمد ندارد. من طرفدار پاکستان نیستم اما سیاست هایی که آنان برای به دست آوردن منافع خود پیش می برند بسیار منظم است. 14 سال فرصت های طلایی در افغانستان آمد اما سیاست داخلی و خارجی ما مشخص نشد. در این مدت برای ثبات و صلح سراسری کار نکردیم و متاسفانه بی اتفاقی، خودخواهی، جاه طلبی، سودجویی، دزدی پول ها در کشور جریان داشت و دشمن نیز به خوبی از این موقعیت استفاده کرد. مقصر اصلی نیز همان کسانی هستند که در طول 14 سال فرصت ها را از دست دادند.

 

فتانه گیلانی با توجه به اعضای هیات روان شده به پاکستان گفت: باید یک هیات به پاکستان برود و تلاش کند اما کدام هیات؟ شخصیت استانکزی سرپرست وزارت دفاع خود زیر سوال است. استانکزی کسی است که تروریست را به خانه برهان الدین ربانی آورد. وزیر دفاع کشور در حال حاضر اصلا قانونی نیست و از پارلمان رای نگرفته است. باید در هیات اعزامی چهره های مستقل، نام نیک، سالم، روی پاک و دست پاک حضور داشته باشند.

 

آگاه فعال زنان ادامه داد: در حدود 40 کشور خارجی در افغانستان حضور دارند. این کشورهای خارجی و در راس آن که آمریکا قرار دارد عاشق روی مردم افغانستان نیستند. اگر می بودند زمانی که پیشنهاد کردیم مردم افغانستان به صلح و ثبات نیاز دارد چرا صدای ما نشنیدند؟ خارجی ها تنها ازهمان افرادی حمایت کردند که با بی مسوولیتی در طول 14 سال با آنان همکاری کردند. ما رهبر داریم اما رهبران ما در خانه های خود پنهان شدند. ما سیاستمدار داریم اما متحد نیستند. این سران قدرت هستند که کشور را با بحران مواجه ساخته اند. افغانستان ملعبه دست بیگانگان و جهان است. جهان با نیت پاک به افغانستان نیامده است و همواره افرادی را حمایت کردند که برنامه های آنان را پیش می برند.

 

بانو گیلانی با توجه به اعلام جهاد برخی علما نسبت به استخبارات پاکستان گفت: من طرفدار سخنان احساساتی نیستم چه از سوی رییس جمهور و چه از سوی علمای دین باشد. اعلام جهاد مساله ساده و آسانی نیست که هر کسی بلند شود و اعلام جهاد کند. علمای افغانستان اگر بر منافع اسلام و کشور فکر می کردند طی 14 سال گذشته که خارجی ها در کشور اموال کشور را چپاول کردند و سبب افزایش رشوت، فساد، فقر و بی نظمی در نظام شدند باید صدای خود را بلند می کردند و نمی گذاشتند شرق و غرب بیشتر از این در کشور دخالت کنند. من از عالما آزرده هستم زیرا آنان هیچ گاه وظیفه مقدس خود را درست ایفا نکرده اند. در حال حاضر ضرورتی به علما نیست چرا که مشکل افغانستان مشکل سیاسی است. سران حکومتی باید سیاست درست داشته باشند و سیاست خارجی و داخلی خود را مشخص کنند.

 

وی در پایان یک بار دیگر تاکید کرد که مردم در حال حاضر به صلح نیاز دارند و صلح می خواهند. اشتباه و خیانت سیاستمداران ناکام کشور، سبب شد تا طی 14سال گشته نتوانند موضع خود را در زمینه صلح و سیاست مشخص کنند. سیاستمداران باید سیاست داخلی و خارجی خود را مشخص کنند تا مردم بفهمند که حکومت از خود اختیار دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار