افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 2 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

رهبران ما به پختگی لازم نرسیده اند

طالبان و نیروهای امنیتی افغانستان هردو عملیات بهاری خود را آغاز کرده اند. وزارت داخله افغانستان گفته است که نیروهای امنیتی کشور توانایی مقابله را دارند که در این عملیات به صورت صحیح و درست فعالیت کنند.

 

غلام حسین ناصری عضو مجلس نمایندگان در برنامه «نگرش» گفت: اساساً جنگ طالبان با نظام افغانستان تازگی ندارد. فقط تفاوت هایی امسال به چشم می خورد و آن هم این است که شاید طالبان بر این تصور باشند که امسال رسماً مسوولیت امنیت در افغانستان از نیروهای خارجی به نیروهای داخلی منتقل شده و پروسه دفاع از افغانستان پروسه ای بومی شده است. گرچه در سال گذشته هم حدود هفتاد درصد عملیات دفاعی را نیروهای داخلی انجام می دادند. در این مورد طالبان فکر می کنند که امسال می توانند در کشور موفق تر عمل کنند. تاریخ افغانستان بیش از آنچه حد تصور است مدیون فداکاری های نیروهای امنیتی است.

 

وی، وجود نا امنی ها در کشور را عدم اراده قوی در حکومت برای مهار ناامنی دانسته و اظهار کرد: هم اکنون مشکل کشور ما در کم کاری نیروهای امنیتی نیست. بلکه مشکل ما وجود مشکلات در سلسله مراتب است. رییس جمهور فرمانده نیروهای امنیتی است. کوتاهی وی در فرماندهی و تامین تجهیزات و انگیزه دهی باعث می شود که مشکلات امنیتی در کشور وجود داشته باشد. امروز کوتاهی از جانب ریییس جمهور به هیچ عنوان قابل قبول و منطقی نیست چرا که در دومین روز کاری اش با آمریکا پیمان امنیتی امضا کرده است. بنابراین چرا امروز نیروهای امنیتی تجهیزات ندارند؟ آنچه در بدخشان اتفاق افتاد، کوتاهی فقط یک فرمانده نبود. رییس ستاد مشترک ارتش ملی می گوید که ما نیروهای هوایی و تجهیزات کامل در اختیار نداریم. به این دلیل است که در بدخشان چنین فاجعه ای رخ داد.

 

ناصری، در خصوص آغاز جنگ تازه طالبان گفت: طالبان اغراق بزرگی کرده اند که گفته اند ما بهار جنگی خود را آغاز کرده ایم. آنها تا به حال هم جنگ کرده اند و بیکار نبوده اند. آنها می خواهند در این بهار جنگی چه کنند؟ نهایتاً عملیاتی مانند حمله به جلال آباد، بدخشان و لوگر انجام می دهند. طالبان به هیچ وجه توانایی این راندارند که جنگی جبهه ای را در چند ولایت افغانستان راه بیندازند. توانایی طالبان در این است که جنگ را به صورت انتحار و انفجار به راه اندازند. معتقدم که این یک شعار است که آنها گفته اند. نهادهای امنیتی ما هم بیکار ننشسته اند و اعلام کرده اند که ما هم دفاع خود را آغاز می کنیم.

 

این نماینده مجلس، در باره شیوه جنگ طالبان در این بهار اظهار کرد: شیوه و نحوه جنگ طالبان که به صورت انتحار و انفجار است، باعث می شود که ما فقط حالت دفاعی داشته باشیم وگرنه نیروهای امنیتی ما همیشه با فداکاری و قهرمانانه در حالت فعالیت هستند. در مورد جنگ طالبان هم چندان نگران نیستم چرا که جنگ با آنها در حدود دوازده سال است که ادامه دارد و موضوع تازه ای نیست و کار بدانجا نکشیده که برای مردم اعلام جهاد شود و مردم در این قضیه دخیل باشند.

 

این نماینده مجلس، علت عدم موفقیت صلح در افغانستان را این گونه بیان کرد: رهبران حکومت وحدت ملی به خصوص رییس جمهور در کمپاین های انتخاباتی و بعد از آن بارها اعلام کرده بودند که اولویت کاری ما تامین امنیت در کشور است. نقطه ضعف در این مورد این است که همان راهی را می پیمایند که در گذشته بارها و بارها انجام شده است و هیچ نتیجه ای به همراه نداشته است.

 

رهبران ما به آن پختگی لازم برای اداره افغانستان نرسیده اند. برخی اشتباهات در سیاست افغانستان جای جبران دارد اما برخی از آنها جبران ناشدنی است و نباید آن اشتباهات توسط حکومت جدید تکرار شود که متاسفانه شاهد تکرار آن هستیم. همانطور که دیدیم رییس جمهور قبلی پاکستان در دوران حکومت خود برای ایجاد صلح بیست و یک بار به پاکستان سفر کرد بدون اینکه هیچ نتیجه ای به همراه داشته باشد و حالا اشرف غنی نیز این سفرها را تکرار کرده و دم از صلح می زند اما کجا است آن صلحی که باید به وجود آید؟

 

وی از مشکلات بزرگ بر سر راه صلح در کشور را وجود برخی سیاستمداران خاین دانسته و گفت: متاسفانه مشکلات کلان تر دیگری هم در صلح افغانستان وجود دارد. به طور مثال سخنگوی شورای عالی صلح در رسانه آمده و اسامه بن لادن را شهید خطاب کرده است. بن لادنی که قاتل هزاران هزاران زن مسلمان افغانستان است. شورایی که سخنگوی رسمی آن برخلاف تمام پرنسیوها و برخلاف تمام منافع ملی افغانستان و حتی برخلاف تمام مسایل اخلاقی، در رسانه افغانستان ظاهر می شود و می گوید که اسامه بن لادن شهید شد.

 

ناصری افزود: با شهامت می گویم که قاسمیار نمی تواند صلح را برای افغانستان بیاورد. از حکومت وحدت ملی تقاضا می کنم که افرادی اینچنینی را بر سرجای خود بنشاند و مصرف بیت المال در این راه حرام است.

 

وی در پایان گفت: خطاب به رییس جمهوری می گویم که که می گفت با امضای پیمان امنیتی افغانستان گل و گلزار می شود و وکیلانی که در تالار پارلمان حتی این اجازه را ندادند که متن این توافقنامه خوانده شود و مخالفان اعلان نظر می کردند که آیا این پیمان به نفع منافع کوتاه مدت و بلند مدت افغانستان هست یا نیست، شما بخواهید یا نخواهید در مقابل آن خون هایی که در بدخشان، لوگر، پکتیا، پکتیکا، غزنی و هر جای دیگری از کشور ریخته شده مسوولند. حالا آنها هستند که باید جواب دهند پس کو و کجا است آن صلحی که وعده داده بودند؟

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار