افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 31 ژانویه , 2015 لینک کوتاه خبر :

رهبران داعشی در آمریکا پرورش یافته اند

آمریکایی ها علاقه دارند که مشکل در آسیای میانه رنگ و روغن بیشتری بگیرد ولی آمریکایی ها و ایران نزدیک می شوند چون آمریکا نمی خواهد با دو جبهه بجنگد.

 

نفوذ گروه داعش به افغانستان بسیاری از مسوولین و مردم را نگران کرده است. نگران از اینکه آیا نیروهای امنیتی ما توان مقابله با گروه داعش را خواهند داشت؟ آمریکا چه نقشی در مقابله با گروه داعش که تهدیدی برای افغانستان است را بازی خواهد کرد و منشا اصلی گروه داعش کجا است؟

 

احمد سعیدی آگاه امور سیاسی در برنامه «کنکاش» گفت: حضور داعش در افغانستان، حرف تازه ای نیست. این زمینه سازی از چند سال قبل به نحوی سازمان دهی می شد. عبدالرحیم مسلم دوست، کسی که از ولایت ننگرهار است در گوانتانامو زندانی بود، از آنجا رها شد و به افغانستان آمد و حالا در کنر به داعش پیوسته است. عبدالرووف هم در گونتانامو زندانی بود بعد از رها شدن به هلمند آمد و داعشی شد. ملا شاه محمد کسی که با ابوبکر بغدادی دوست شد و حال مسوولیت گروه داعش هرات را به دست دارد. این رهبران داعشی اینگونه به وجود آمده اند، به این معنا است که داعش از قدرت برتر جهان یعنی آمریکا به وجود آمده است.

 

وی دیگر طالبان را پاسخگوی انجام اهداف آمریکایی ها نمی داند و می افزاید: در حال حاضر امکانات مالی طالبان افغانی کم شده است. ارزش ها و معیارهایی که دنیا به خاطرش از آن ها حمایت می کردند وجود ندارد. کشورهای خلیجی و سرمایه دارهای عربی حال به داعش کمک می کنند. داعش از سوی آمریکایی ها رها و آورده شده اند. این پروژه پروژه کلانی است. طالبان عمرشان به سر رسیده است. در این میان، افرادی از آنها که به داعش می پیوندند مشکلی ندارند و کسانی که آن را قبول نمی کنند و بر وفا به ملا عمر پافشاری می کنند گردنشان توسط داعش زده می شود.

 

سعیدی پروژه داعش را پروژه ای درازمدت ارزیابی کرد و گفت: در سالی که در پیش رو داریم داعش نه تنها در افغانستان خواهد بود بلکه در کشورهای آسیای میانه نیز حضور خواهد داشت. آمریکایی ها علاقه دارند که مشکل در آسیای میانه رنگ و روغن بیشتری بگیرد ولی آمریکایی ها و ایران نزدیک می شوند چون آمریکا نمی خواهد با دو جبهه بجنگد بعد از این باید هم با ایران بجنگد و هم با آسیای میانه. باراک اوباما می گوید که ما با داعش می جنگیم ولی چندین سال را دربر خواهد گرفت. ده یا پانزده سال را در برخواهد گرفت تا آنها از بین بروند. این حرف به این معنا است که این پروژه ده سال دیگر نیز بر سر کار است.

 

وی ادامه داد: دنیای غرب در افغانستان و منطقه، اهداف و استراتژی های بلند مدتی دارد که تا هنور تطبیق نشده است. بنابر این حضور داعش، جنگ دراین منطقه و نا آرامی ها که در قدم اول باید به کشورهای آسیای میانه برود اهداف درازمدت هستند. در این میان چین هم کوشش می کند که در افغانستان جای پایی پیدا کند اما آمریکا به حضور همه جانبه چین در اینجا راضی نیست. به این ترتیب این بازی سالهای دیگری هم دوام پیدا می کند تا استراتژی های بلند مدت آنها تحقق پیدا کند.

 

سعیدی در ارتباط با کشورهای تامین کننده مالی داعش گفت: در اکثر قضایای افغانستان و منطقه طراح، آمریکا بوده است کمک مالی را سعودی و کشورهای خلیج کرده و تطبیق کننده آن پاکستان بوده است.

 

وی افزود: از نگاه اقتصادی داعش در حال حاضر تامین شده است. چاه های نفت را در اختیار دارد. پول فراوانی دارد. داعش به کوچکترین نفرش 500 دالر معاش می دهد ولی طالبان نمی توانست این مقدار را به نیروهای خود بدهد.

 

سعیدی در پایان گفت: گروه هایی، کم کم به داعش می پیوندند و تا آخر فصل زمستان و آغاز بهار جنگها شدید نخواهد شد. اگر غفلت کنیم، پیشاپیش چاره جویی نکنیم و به این امید باشیم که نیروهای ما قوی تر از داعش هست در بهارسال آینده مشکلات زیادی با داعش خواهیم داشت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار