افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 13 ژانویه , 2015 لینک کوتاه خبر :

رهبران حکومت ضعیف، ناتوان و و ابسته به آمریکا

رییس جمهور در مجلس گفته است که به فیصله های مجلس نمایندگان و مجلس سنا احترام قایل است و در صدر برنامه هایش قرار دارد. وی می گوید: «پس از این مسایل افغانستان را از راه سیاسی حل می کند، نه از راه زور و نظامی» اما رییس جمهور غنی در برابر طالبان هم راه نظامی و زور را کنار خواهد گذاشت؟

 

بلقیس روشن عضو پیشین مجلس سنا در برنامه «فراخبر» گفت: کشوری که دارای استقلال ملی نباشد، حاکمیت ملی آن به اختیار خودش نباشد، آنها شریکانی هستند که هر روز مردم را مصروف نگه می دارند و فریب می دهند تا غیر مستقل بودن و غیر مفید بودن شان برای مردم برملا نشود.

 

وی امیدی به شایستگی افرادی که به کابینه می آیند نداشت و گفت: هرچند وزیران اگر تعیین شوند این فقط چهره هاست که تبدیل می شود اصل سیاست یا توانمندی حکومت تغییر نخواهد کرد، کسانی نخواهند آمد که بتوانند برای مردم افغانستان کار کنند. آنها حتی با همان تغییر چهره ها نتوانستند 25 نفر را به عنوان وزیر معرفی کنند. به خاطر اختلافات درونی خود، به خاطر رضایت باداران خود، نتوانستند کابینه را تشکیل دهند. امروز 34 ولایت افغانستان والی ندارد و سرپرست، آنها را اداره می کند که بدون صلاحیت و بدون اختیار هستند. بازهم جای شکرش باقی است که با همین حالتی که در کشور داریم سربازی که در اردوی ملی است، با شکم گرسنه،بدون معاش و بدون کمک و امکانات باز هم حس وطن دوستی ، وادارش کرده است که این مملکت را تا به حال نگه دارد.

 

این نماینده مجلس، بهبودی افغانستان را با این رهبران غیر ممکن دانست و افزود: نباید مردم را فریب داد و به آنها امیدواری بی مورد داد. نباید از رسانه ها پی در پی بگوییم که این رهبران بهتر خواهند شد، این افراد آنقدر بی خیال و بی تفاوت هستند که هنوز حتی دو نفر از اعضای کابینه را معرفی نکردند. اگر آنها برای مردم و مجلس نمایندگان ذره ای احترام قایل بودند حتی به صورت نمایشی هم که شده حداقل دو نفر از وزیران را به مجلس معرفی می کردند.

 

روشن پارلمان افغانستان را وابسته به حکومت دانست و گفت: پارلمان هم کاری در بازخواست کمکاری حکومت نمی کند چرا که پارلمان آلت دست حکومت است. در دوره کرزی چنین بود، در این دوره نیز همین طور است. شاهد این مدعا تصویب قانون پولشویی بدون هیچ گونه بررسی توسط پارلمان و در این دوره تصویب پیمان امنیتی که به استقلال حاکمیت افغانستان برمی گشت، است.

 

وی رهبران را نیز وابسته به آمریکا خواند و عنوان کرد: اشرف غنی یا عبدلله افرادی نیستند که بخواهند به اختیار خود صلح را بیاورند و یا به اختیار خود مسقیماً با کشور پاکستان مذاکره کنند، طالبان و حکومت افغانستان هردو از یک منبع تامین می شوند که آمریکاست. پاکستان هم بهترین کشوری است که می تواند برنامه های آمریکا را در افغانستان و در منطقه پیاده کند. آنها همیشه گروهی برای ناآرام بودن افغانستان نگه خواهند داشت. تا حضور پایگاههایشان در افغانستان دایمی باشد. این بدین معنی است که هیچ گاه راضی به آوردن صلح در افغانستان نیستند پس از رییس جمهور و رییس اجرایی هم انتظار نمی رود که با طالبان مبارزه نظامی کند و آنها را از بین ببرد. اگر آمریکا بخواهد این امکان وجود دارد که طالبان حتی در دولت هم شریک شوند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار