افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 17 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

رهبران حکومت در آغاز اجلاس بعدی ولسی جرگه حضور داشته باشند

افزایش ناامنی ها، شکایات رهبران حکومت از مداخله مقام های پیشین، عدم اصلاح نظام انتخاباتی و چندین مورد دیگر برخی از اعضای ولسی جرگه را وا داشت که بخاطرمعلومات دراین مورد رییس جمهور و رییس اجرائیه دریکی از نشست های این جرگه اشتراک کنند.

 

صالح محمد سلجوقی یک عضو ولسی جرگه گفت که این موارد ایجاب میکند که رهبران حکومت وحدت ملی در یک جلسه فوق العاده یا در آغاز اجلاس بعدی ولسی جرگه درنشست این جرگه حضور یافته و بگویند که کشور به کدام مسیر در حرکت است:

 

” به دلیل اینکه تهدیدات و بی ثباتی و کشتار افزایش یافته است، ساحه قدرت سیاسی بیشتر از پیش میدان رقابت جناح های شریک در قدرت گردیده است، نظام انتخاباتی اصلاح نشد، خطوط اساسی سیاست کشور اعلام نشد و چندین معمای دیگر ایجاب میکند که رییس جمهور رییس اجرائیه در روز های بعد یا در یک جلسه فوق العاده دعوت شوند. ”

 

آقای سلجوقی گفت که این دعوت به مفهوم استیضاح و یا اهانت با رهبران حکومت نبوده بلکه به معنی بحث در مورد وضعیت کنونی کشور است.

 

اعضای ولسی جرگه در حالی پیشنهاد دعوت رییس جمهور و رییس اجرائیه به نشست این جرگه را دارند که در این اواخر ناامنی ها در بیشتر ولایات کشور شدت گرفته است.

 

حلقات سیاسی و مردم عام نیز شکایت دارند که رهبران حکومت وحدت ملی در پیشبرد امور حکومتداری کوتاه آمده اند و مشکلات بخصوص نا امنی ها همه روزه در حال افزایش است.

 

میرداد خان نجرابی عضو دیگر ولسی جرگه نیز خواهان دعوت رهبران حکومت وحدت ملی به این جرگه شد:

 

” جناب رییس صاحب شما در اولین جلسه در اجلاس دهم میداشته باشیم از رهبران حکومت وحدت ملی دعوت صورت گیرد به سوالات مردم افغانستان پاسخ قناعت بخش ارایه نمایند. ”

 

در این حال هیئت اداری ولسی جرگه میگوید که بخاطر کنترول وضعیت فعلی، هر سه قوه دولت نشست مشترک برگزار کنند.

 

ظاهر قدیر معاون اول ولسی جرگه که ریاست جلسه روز چهارشنبه این جرگه را نیز به عهده داشت در مورد چنین گفت:

 

” در مجموع گپ بهتر اینست که هر سه قوه دولت، یک نشست مشترک را برگزار کنند و رهبران حکومت وحدت ملی نیز در آن شرکت داشته باشند و بخاطر کنترول حالات و اصلاح یک استراتیژی واحد ایجاد کنیم. ”

 

با این همه آگاهان سیاسی میگویند که بخاطر مهار کردن وضعیت جاری افغانستان باید میان حکومت و قوه مقننه و قضایه هماهنگی لازم موجود باشد.

 

آنان می گویند که اگر در سطح دولت همکاری لازم به وجود نیاید مشکلات فعلی بیشتر شده و کشور با یک بحران جدی روبه برو خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار