افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 16 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

رهبران حکومت به وعده هایشان عمل کنند!

رهبران حکومت وحدت ملی در دفاع از حقوق خبرنگار و حمایت از آزادی بیان در کشور وعده های کتبی داده بودند، اما دیده میشود که این وعده ها روی کاغذ باقی مانده است.

 

از روی کار آمدن حکومت وحدت ملی یکسال می گذرد، اما به گفته مسوولان کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان، وعده های سران حکومت در زمان مبارزات انتخاباتی شان از رسیده گی به دوسیه های قتل خبرنگاران و بازپرسی از عاملان خشونت در برابر خبرنگاران به باد فراموشی سپرده شده است.

 

مسوولان این کمیته در یک نشست خبری روز گذشته در کابل گفتند که رهبران حکومت وحدت ملی در دفاع از حقوق خبرنگار و حمایت از آزادی بیان در کشور وعده های کتبی داده بودند، اما دیده میشود که این وعده ها روی کاغذ باقی مانده است.

 

نجیب شریفی رئیس این کمیته در مورد گفت:

 

“ما خواستیم تا با برگزاری این نشست صدای ما را به رئیس جمهور و رئیس اجرائیه برسانیم تا آنچه این دو رهبر حکومت برای خبرنگاران وعده سپرده بودند به آن عمل کنند، به گونه مثال تا اکنون به دوسیه خشونت در برابر خبرنگاران هیچگونه رسیده گی نشده است از سوی دیگر دوسیه قتل خبرنگاران به بررسی و یا رسیده گی گرفته نشده است، همین گونه مسایل دیگری نیز است که جز وعده های کتبی رهبران حکومت است؛ اما روی میز باقی مانده است.”

 

نزدیک به ده ماه پیش کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان یک تعهد نامه ی را از رهبران حکومت وحدت ملی در پیوند به حمایت از خبرنگاران و آزادی بیان به دست آورد.

 

رئیس جمهور و رئیس اجرائیه در این نامه به خبرنگاران وعده داده اند که از آزادی بیان و حقوق خبرنگاران حمایت خواهند کرد و این موضوع در اولویت کار های حکومت قرار دارد.

 

اما کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان و شماری از خبرنگاران می گویند: تا اکنون این وعده ها عملی نشده اند.

 

آنان می گویند، با آنکه از کاهش خشونت و جلوگیری از نقض حقوق خبرنگاران خبری نیست، این همه چالش ها بیشتر از گذشته دامنگیر آنان شده است.

 

شماری از این خبرنگاران می گویند: در گرد آوری اطلاعات و گزارش ها با خطرات و چالش های جدی رو به رو هستند.

 

مرضیه عدیل و فرهاد حیدری دو تن از این خبرنگاران در باره این چالش ها می گویند:

 

“خبرنگاران شکنجه می شوند، لت و کوب می شوند و به زندان انداخته شده اند، اما کسی نیست که بپرسد و یا به آن رسیده گی کند.

 

همین گونه در گردآوری اطلاعات و گزارش ها نه تنها اینکه امکانات لازم در دسترس نداریم، بلکه محدودیت های فراوانی نیز دامنگیر ماست.”

 

“خشونت در برابر خبرنگاران روز تا روز بیشتر می شود و این قابل نگرانی برای همه خبرنگاران است حکومت باید تلاش بورزد که یک فضای امن و خوب را برای مان فراهم سازد.”

 

از سوی دیگر مژگان مصطفوی معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ بار دیگر وعده می دهد که به چالش های خبرنگاران افغان رسیدگی خواهد شد:

 

“هر چند پیش از این کارها به گونه درست در قسمت حقوق خبرنگاران به پیش نرفته است اما پس از این من وعده می دهم که به هر گونه مشکلات که شما به آن روبه رو هستید از سوی وزارت اطلاعات و فرهنگ به آن رسیده گی خواهد شد.”

 

خانم مصطفوی از آغاز کار کمیته ی که برای رسیده گی به خشونت در برابر خبرنگاران ایجاد شده است، سخن می زند و تأکید می ورزد که این کمیته در کار رسیده گی به مشکلات خبرنگاران و مصونیت آنان تلاش می ورزد.

 

با این همه کمیته مصونیت خبرنگاران افغان به بدین باور است که گسترش دامنه جنگ و عملی نشدن حاکمیت قانون در کشور سبب شده است تا فعالیت خبرنگاری در افغانستان صدمه ببیند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار