افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 16 آوریل , 2018 لینک کوتاه خبر :

رقابت کشورهای عربی در افغانستان

رقابت کشورهای عربی در افغانستان

رقابت کشورهای عربی در افغانستان

برخی از کارشناسان بر این باورند که تقویت روابط بین حکومت و کشورهای عربی زمینه ساز رشد افراط گرایی در کشورمان خواهد شد.

امارات متحده عربی پس از امضای قرارداد همکاری‌های استراتیژیک با افغانستان برنامه‌های خود را در غرب کشور برای ساخت مکاتب دینی و پروژه‌های مسکن گسترش داده است و به تازه گی نیز پس از بازگشایی سفارتش، برای تاثیرگذاری بیشتر در افغانستان تلاش می‌کند.

در پی بازگشایی سفارت امارات متحده عربی، عیسی المزوری سفیر این کشور در دیدار با حنیف اتمر مشاور امنیت ملی گفت که امارات از روند صلح و تلاش‌های حکومت افغانستان حمایت می‌کند و به مبارزه مشترک علیه تروریزم در کشور تاکید می‌کند.
امارات از جمله کشورهایی است که به منظور اثرگذاری در افغانستان سال 1393 قرارداد همکاریهای استراتیژیک با کشورمان امضا کرد و پس از این توافقات، برنامه‌هایی را در غرب افغانستان تحت عنوان ساخت مکاتب دینی و پروژه های مسکن به ارزش 180 ملیون دالر روی دست گرفت.
شیخ راشد آل مکتوم ولیعهد امارات گفته بود که این کشور می‌تواند نقش تسهیل کننده را در روابط تجاری افغانستان با چین، هند و امارات متحده عرب ایفا کند.

سال 1394 نیز در سفر هیئت رسمی حکومت وحدت ملی به امارات، ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که این کشور به حمایت از نیروهای امنیتی افغان متعهد شده است.

کشته شدن سفیر امارات در افغانستان

در پی تلاش امارات متحده عربی برای افزایش فعالیت در افغانستان محمد عبدالله الکعبی سفیر وقت این کشور سفرهایی را به برخی از ولایات کشورمان آغاز کرد.
سال 1395 سفیر امارات در جریان بازدید از کندهار هدف حمله قرار گرفت و در نتیجه سفیر و پنج دپلومات دیگر اماراتی در این انفجار کشته شدند.

حکومت وحدت ملی نیز به منظور ادای احترام به کشته شدن دپلومات‌های امارات در کندهار بر اساس فرمان رییس جمهور اشرف غنی تندیس یادبود آنها را در مقر وزارت خارجه نصب کرد.
مقامات کشورمان پس از این انفجار، شبکه حقانی و سازمان استخبارات اردوی پاکستان را مسوول این حمله اعلام کردند اما طالبان نیز با صدور اعلامیه ای دخالت در این حمله را رد کرد و اختلافات داخلی مقامات افغان را عامل این انفجار دانست.
در نتیجه امارات متحده عربی تحقیقات فراگیری را به کمک پولیس اسکاتلندیارد در رابطه با این انفجار انجام داد. نتایج این تحقیقات هرگز در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفت.

در پی این انفجار فعالیت‌های امارات متحده عربی در افغانستان به حالت تعلیق درآمد و این کشور پس از 9 ماه و با اعزام هیئت دپلوماتیک به افغانستان فعالیت‌ها را از سر گرفت.

روابط امارات متحده عربی با طالبان

این کشور طی چند سال گذشته درباره میزبانی از طالبان و گشایش دفتر سیاسی این گروه با قطر رقابت داشته که بارها راپور‌هایی درباره این موضوع نیز در برخی از رسانه‌های غربی نشر شد.
اگر چه امارات از جمله کشورهایی بود که حکومت طالبان را برای نخستین بار به رسمیت شناخت اما پس از انفجار کندهار و کشته شدن سفیر این کشور روابط امارات متحده عربی با طالبان با چالش مواجه شد.
در پی کشته شدن الکعبی، برخی از اعضای دفتر سیاسی طالبان برای حضور در مراسم ختم قرآن قصد سفر به امارات را داشتند اما مقامات این کشور اجازه ورود به آنها را ندادند.

ماه عقرب گذشته نیز قرار بود نشست مشورتی صلح به ابتکار موسسه پگواش بین رهبران احزاب سیاسی با حضور نماینده گان طالبان در دبی برگزار شود، اما امارات از صدور ویزه به نماینده گان طالبان خودداری کرد.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان دعوت از این گروه برای نشست مشورتی صلح در دوبی و تلاش نماینده گان طالبان برای سفر به امارات متحده عربی را تکذیب کرد.

تلاش امارات برای حضور نظامی در افغانستان

در نشست سال گذشته وزرای دفاع کشورهای سازمان ناتو در بروکسل، معاون وزیر دفاع امارات برای اعزام نیروی نظامی به افغانستان و اشتراک در ماموریت این سازمان در افغانستان اعلام آماده گی کرد.
در پی این موضوع ینس‌ستولتنبرگ سرمنشی سازمان ناتو از اعزام نظامیان اماراتی برای اشتراک در ماموریت نظامی ناتو در افغانستان خبر داد.

اما وی درباره اینکه چه تعداد از نظامیان اماراتی قرار است به افغانستان اعزام شوند و چه نقشی را در کشور به عهده خواهند داشت جزئیاتی ارایه نکرد.

وزارت دفاع کشورمان نیز در واکنش به این موضوع ضمن استقبال از اعزام نظامیان اماراتی به کشور اعلام کرد که در حال حاضر نیز تعدادی از نیروهای هوایی افغان در کشور آموزش می‌بینند.

رقابت کشورهای عربی در افغانستان

این در حالی است که در پی افزایش فعالیت عربستان و قطر سایر کشورهای عربی در افغانستان نیز تلاش می‌کنند تا از این قافله عقب نمانده و نقش خود را در افغانستان تقویت کنند.

اخیرا حکومت رایزنی با کشورهای منطقه را افزایش داده تا بجز امریکا هم قراردادهای دیگری در سطح منطقه داشته باشد و در رویارویی با پاکستان نیز از اهرم‌های فشار بیشتری استفاده کند.
کشورهای عربی نیز که همواره از گسترش عقاید افراطی در منطقه حمایت کرده‌اند این بار تلاش می‌کنند با استفاده از فرصت موجود، روابط با افغانستان را تقویت کنند تا دو طرف به اهداف مورد نظرشان دست یابند.

برخی از کارشناسان داخلی بر این باورند که تقویت روابط بین حکومت افغانستان و کشورهای عربی زمینه ساز رشد افراط گرایی در افغانستان خواهد شد و کشور را به میدان رقابت گروه‌های تکفیری تبدیل خواهد کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار