- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

رقابت روسیه با آمریکا در افغانستان

ظاهرا روسیه با فراخواندن جنرال دوستم به کشورش و پیشنهاد حضور نظامی در افغانستان به دولت وحدت ملی، می خواهد بخشی از بازی منطقه ای مانند حضور در سوریه، در افغانستان نیز به رقابت با آمریکا باشد.

 

سال گذشته جو بایدن، معاون رییس جمهوری امریکا از تقسیم عراق به دولت شیعی در جنوب و دولت سنی در مرکز و دولت کردی در شمال سخن به میان آورد. این پیشنهاد دقیقا مشابه همان پیمان دایتون است که در سال 1995 در مورد بوسنی و هرزگوین اجرا شد.

قبل از بایدن کوندالیزا رایس زمانی که دبیر شورای عالی امنیت ملی و بعد از آن وزیر امور خارجه امریکا شد نیز در مقاله ای در “فارن پالسی” بر لزوم تقسیم عراق به سه کشور تاکید کرده بود و گفته بود که چنین تجزیه ای می تواند اوضاع منطقه را دگرگون کند.

 

در همین راستا یک گزارش محرمانه دیگر رسانه ای گردید که حکایت از تقسیم دیگر کشورهای منطقه به چند قسمت بود. ازجمله روسیه به دو کشور و ایران به پنج کشور و افغانستان به سه کشور.

از دیگر کشورها که بگذریم، در افغانستان طرح تقسیم کشوری نا ممکن به نظر می رسید. اما به مرور زمان زمینه نقسیم افغانستان به سه بخش پشتون نشین، تاجیک نشین و هزاره نشین قوت گرفت.

 

حضور خارجی ها با طرح های روانی و اجتماعی شان باعث گردید تا حساسیت ها و اختلافات قومی به اوج خود رسیده فاصله های طبقاتی منطقه ای بصورت روشن و واضح رخ نماید.

همین امر باعث درگیری ها و جهت گیری های قومی شده اذهان عمومی را به فاصله از یکدیگر آماده نمود.

 

با سرکار آمدن سران دولت کمونیستی در حکومت آقای کرزی و وحدت ملی و سفر رسمی معاون اول ریاست جمهوری به روسیه، زوایای دیگری از تقسیم افغانستان به دو یا چند کشور را روشن ساخت.

 

آمریکا در ابتدا تصور می کرد که بدون حضور روسیه خواهد توانست افغانستان را تجزیه کرده بدین وسیله به تداوم غارت بیشتر منطقه بیندیشد. اما با حضور مقتدرانه روسیه در سوریه، دولت های آمریکا و اروپا وادار گردیدند تا باب مذاکره با روسیه را در مورد کشورهای منطقه باز کنند.

 

ظاهرا روسیه با فراخواندن جنرال دوستم به کشورش و پیشنهاد حضور نظامی در افغانستان به دولت وحدت ملی، می خواهد بخشی از بازی منطقه ای مانند حضور در سوریه، در افغانستان نیز به رقابت با آمریکا باشد.

در همین راستا این روزها از مذاکرات محرمانه بین سران استخباراتی دو قدرت آمریکا و روسیه خبر می رسد که قرار است افغانستان به دو کشور تحت سلطه روسیه و آمریکا تقسیم شود. تا هم روس از این کشور به منفعت های خود برسد و هم آمریکا.