افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 29 آوریل , 2017 لینک کوتاه خبر :

رفتن دوستم و آمدن حکمتیار، غنی را بهم ریخت!

 

به گفته بعضی تحلیلگران و مقامات، تبعید دوستم به ترکیه و همچنین بازگشت حکمتیار ممکن است برای غنی مشکلاتی را در پی داشته باشد.

به نقل از نیویارک تایمز، یکی ازنشانه‌های سال سخت پیش روی رییس جمهور اشرف غنی ، تظاهرات گسترده دو روز پیش حامیان آماده نبرد جنرال دوستم در شبرغان است.

حامیان دوستم در برابر آنچه آنها به حاشیه راندن جناح خود خواندند علیه حکومت دست به اعتراض زدند.

جنرال دوستم به خاطر دوسیه جنایی علیه وی و محافظانش تحت بازداشت خانگی به سر می‌برد. دوستم متهم است که یکی از حریفان سیاسی‌اش را دزدیده و محافظانش او را مورد تجاوز قرار داده‌اند.

با این حال به نظر می‌رسد جنرال دوستم می‌خواهد از آسیب پذیری کنونی غنی سوء استفاده کند و با به سَرَک کشیدن هواداران خود قصد دارد تا این موضوع را نه در محکمه، بلکه در سَرَک‌ها حل و فصل کند.

مقامات نزدیک به اشرف غنی اعلام می‌کنند وی چالش‌های بزرگی را در چند ماه آینده پیش رو دارد.

 

اخیرا مخالفان مسلح دولت و داعش حملات خونینی را در سراسر افغانستان انجام داده‌اند و به نظر می‌رسد در ماه‌های آینده نیز در پی محک زدن نیروهای امنیتی باشند.

 

 

این در حالی است با توجه به منزوی شدن وی توسط بسیاری از متحدان زمان انتخابات، اشرف غنی با تحولات سیاسی جدیدی نیز مواجه است. بازگشت گلبدین حکمتیار نیز این فضای پرآشوب سیاسی را تشدید می‌کند.

 

بازگشت حکمتیار، بسیاری از جناح‌ها را ناراحت می‌کند؛ راپور‌ها حاکی از آن است که حکمتیار امروز ظاهر می‌شود.

 

صادقی‌زاده نیلی یکی از نماینده گان ولسی جرگه اظهار داشت: گام‌های اشتباهی که آقای غنی برداشته برای وی ایجاد مشکل خواهد کرد.

 

این ولسی جرگه گفت که غنی سعی بر متمرکز کردن قدرت و تصمیم‌‌گیری به افراد نزدیک به وی و گروه کوچکی داشته که در نهایت به منزوی شدن او حتی توسط نزدیکترین حامیانش انجامیده است.

 

نیلی افزود: اگر اوضاع همینطور ادامه یابد زمانی می‌رسد که قادر به کنترول اوضاع نیست.

 

مسعوده عمری، یکی از مشاوران جنرال دوستم اظهار داشت: ما برای دریافت حق خود و برای کسب اجازه ورود معاون اول رییس جمهور به دفترش صدای خود را بلند کرده‌ایم و درخواست اعاده حق داریم، حقی که به ما داده نشده است.

 

 

از سوی دیگر، عنایت الله بابر فرهمند، رییس دفتر دوستم به تظاهرات کننده گان گفت: حکومت می‌خواهد تا رهبر شما را حذف فزیکی کند.

 

همراهان جنرال در سال گذشته چند بار در ولایت فاریاب هدف حمله قرار گرفت و دستیاران دوستم نقش عاملان حکومتی را در این حملات موثر می‌دانند.

 

 

اشرف غنی در تلاش یافتن راهی است که در رابطه با جنرال دوستم چه تصمیمی اتخاذ کند.

 

مدعی العموم یک دوسیه قضایی علیه جنرال دوستم و 9 محافظ وی تهیه کرده بود و بسیاری از مردم امید داشتند پس از سال‌ها قانون شکنی عدالت در موردش اجرا شود. اما روند این محاکمه چندین ماه طول کشید و بسیاری بعید می‌دانند که دوستم محاکمه شود.

 

 

به گفته یکی از مقامات ارشد، حکومت من‌حیث راه حلی آبرومندانه در حال بررسی تبعید دوباره دوستم به ترکیه است.

 

این مقام ارشد گفت: اشرف غنی دو بار با رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه درباره تبعید دوستم صحبت کرده است و حتی یک بار طیاره ترکیه در کابل فرود آمده بود تا جنرال را با خود ببرد اما دوستم از رفتن ممانعت کرد.

 

این در حالی است که فشارها علیه حکومت به خاطر حمله اخیر طالبان به قول‌اُردو 209 شاهین به شدت افزایش یافته است.

 

از لحاظ سیاسی نیز تنش‌ها افزایش یافته است. هفته گذشته احمد ضیا مسعود که یکی از حامیان دوران کمپاین ریاست جمهوری اشرف غنی بود نیز اخراج شد..

 

مسعود یکی از برجسته‌ترین چهره‌های تاجک در کمپاین غنی بود.

 

به گفته بعضی تحلیلگران و مقامات، حضور حکمتیار نیز ممکن است برای غنی مشکلاتی را در پی داشته باشد.

 

نیلی نیز در این باره گفت: رییس جمهور غنی در پی آوردن حکمتیار برای پیوستن به حکومت خود است، اما با توجه به توانایی و حمایت مردمی که حکمتیار دارد فکر نمی‌کنم اشرف غنی قادر باشد وی را تحت کنترول خود داشته باشد.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار