افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 6 دسامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

رسانه انگلیسی از مسلح کردن قریه نشینان ولایت نورستان خبر داد

ناامنی

رسانه انگلیسی راپور داد که نهادهای امنیتی افغانستان قریه های ولایت نورستان را مسلح می‌کنند تا از نفوذ جنگجویان وابسته به داعش به شمال این کشور جلوگیری شود.

مقامات افغان تلاش می‌کنند که بزرگان قومی و محلی ولایت نورستان را برای کمک به دولت در جلوگیری از گسترش نفوذ جنگجویان وابسته به گروه تروریستی داعش به این ولایت متقاعد کنند.

بر اساس این راپور، جنگجویان داعش و خانواده‌های آنها در عملیات‌های مختلف دولت و نیروهای خارجی پراکنده شده‌اند و مجبور به یافتن پناهگاه‌های جدیدی هستند.

به عقیده مقامات افغان، ولایت شرقی نورستان که با پاکستان سرحد دارد، پایگاه جدید احتمالی جنگجویان وابسته به گروه تروریستی داعش در افغانستان است.

مقامات امنیتی می‌گویند که حملات نیروهای ویژه افغان و امریکا از جمله حملات هوایی بسیاری از جنگجویان وابسته به داعش را مجبور به فرار از ننگرهار به کنر کرده که هم‌سرحد با نورستان است.

مقامات امنیتی اعلام کردند که به منظور جلوگیری از حرکت جنگجویان وابسته به داعش به سمت شمال افغانستان، برای قریه های نورستان سلاح و مهمات و دیگر پشتیبانی‌ها فراهم کرده‌اند.

در همین حال، حافظ عبدالقیوم والی نورستان، چندین نشست با بزرگان محلی که از نفوذ و قدرت زیادی در این ولایت برخوردارند، برگزار کرده است.

این اقدام مقامات امنیتی کشور در حالی انجام می‌شود که در مناطق دورافتاده ولایت نورستان بزرگان قومی و محلی نفوذ بیشتری از دولت دارند.

مسئله مسلح کردن افراد ملکی بارها در افغانستان مطرح شده که با واکنش دولت مواجه شد؛ من‌حیث نمونه، دولت وزیری معاون سخنگوی وزارت دفاع چندی قبل اعلام کرده بود که باوجود حق دفاع هر باشنده افغان از حریم خود، وزارت دفاع افغانستان و ارگان‌های امنیتی اجازه تشکیلات نظامی را به هیچ کسی نمی‌دهد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار