افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 2 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

درخواست حامدکرزی رد شد؛ دفتر طالبان در ریاض ممکن نیست؟!

عربستان سعودی درخواست رئیس جمهور کرزی برای ایجاد دفتر سیاسی به طالبان را در این کشور رد کرده است.

رئیس استخبارات سعودی به رئیس جمهور کرزی گفته است تا زمانی که طالبان از القاعده جدا نشوند دفتر نمایندگی برای آنان در ریاض ممکن نیست.

در همین حال برخی از مقام های حکومت افغانستان گفته اند عربستان سعودی در این مورد محتاطانه عمل می کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از مقام های سعودی نوشته است که بزرگترین مشکل عربستان برای ایجاد دفتر نمایندگی با طالبان ارتباط این گروه با القاعده است و به همین دلیل رئیس استخبارات سعودی درخواست رئیس جمهوری کشور را برای ایجاد دفتر برای طالبان رد کرده است.

مقام های عربستان در این راستا گفته اند: به دلیل اینکه طالبان با شبکه القاعده رابطه دارند رئیس استخبارات عربستان درخواست حامد کرزی را رد کرده است و تا زمانی که این گروه رابطه خود را با القاعده نبرند این امکان فراهم نخواهد شد.

با این حال سفیر افغانستان در سعودی نقش این کشور را برای انجام گفتگوهای صلح مهم دانسته اما گفته است که تا اکنون هیچ پیشرفت در همکاریهای به روند صلح صورت نگرفته است.

اما با این وجود رویترز میانجیگری عربستان را در این مورد مؤثر نمی داند.این خبرگزاری به نقش سعودی در دوران جنگ های تنظیمی اشاره می کند که در آن زمان سعودی وارد عمل شده و رهبران مجاهدین را در مقدس ترین مکان مسلمانان یعنی خانه کعبه برای دست کشیدن از اختلافات داخلی
سوگند داد اما آنان هنوز از آنجا بیرون نشده بودند که طفدارانشان حملات بر مواضع یکدیگر را در کابل آغاز کردند.

این اظهارات در حالی بیان می شود که برخی از مقام های افغانستانی گفته اند رئیس جمهور کرزی قصد دارد گفتگو با طالبان را به رهبری ملا معتصم، یکی از مقام های پیشین طالبان با شاخه دیگر این گروه جدا از قطر پیش ببرد.

منبع:http://www.afghanpaper.com

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار