افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 11 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

رحیمی: پاکستان در پیش برد پروسهء صلح همکاری صادقانه نداشته است

مجیب الرحمن رحیمی سخنگوی عبدالله عبدالله رییس اجراییه افغانستان گفت: در پیش برد پروسهء صلح، نه تنها که از سوی پاکستان همکاری صادقانه صورت نگرفته، بلکه این کشور زمینه شکل گیری یک رهبری جدید را هم در میان جنگجویان مسلح طالبان ایجاد کرده است.

 

ریاست اجراییه حکومت وحدت ملی افغانستان می گوید: به تعهد پاکستان به دیدهء شک می نگرد که گویا اسلام آباد یک بار دیگر تلاش می کند که در زمینه سازی گفتگو های صلح بین نماینده گان حکومت و طالبان افغان، همکاری نماید.

 

نواز شریف صدراعظم پاکستان دیروز در یک نشست خبری در شهر لاهور گفت: کشورش یک بار دیگر تلاش می کند که امکاناتی را برای گفتگو بین نماینده گان حکومت و طالبان افغان فراهم کند.

 

اما حکومت افغانستان به این چنین اظهارات پاکستان اعتبار ندارد.

 

مجیب الرحمن رحیمی سخنگوی عبدالله عبدالله رییس اجراییه افغانستان گفت: در پیش برد پروسهء صلح، نه تنها که از سوی پاکستان همکاری صادقانه صورت نگرفته، بلکه این کشور زمینه شکل گیری یک رهبری جدید را هم در میان جنگجویان مسلح طالبان ایجاد کرده است:

 

“پاکستانی ها نه اینکه طالبان را روی میز مذاکره نمی آورند و از فرصتی هم که بعد از دریافت خبر درگذشت ملا محمد عمر ایجاد شده بود، استفاده نکردند، بلکه زمینهء شکل گیری رهبری جدید طالبان را فراهم کردند و از حملاتی تروریستان که در این مدت در مناطق مختلف افغانستان انجام یافت، نیز حمایت صورت گرفت. به این اساس، اعتماد و حسن نظر لازمی که در این مورد وجود داشته باشد که گویا پاکستانی ها می توانند، چنین مذاکراتی را در این لحظاتی که تروریستان در افغانستان مصروف جنگ هستند، مساعد بسازد، متاسفانه وجود ندارد.”

 

دور دوم مذاکرات مستقیم بین نماینده گان حکومت و طالبان افغان که قرار بود در شهر مری پاکستان برگزار شود، به خاطر اعلان مرگ ملا محمد عمر رهبر سابق طالبان، به تاخیر افتاد.

 

اختلافات در میان رهبری طالبان تا هنوز موجود بوده و مشخص نیست که گفتگو های صلح چه زمانی از سر گرفته خواهند شد.

 

از سوی دیگر، شورای عالی صلح افغانستان هم می گوید: در حالیکه افغانستان، پاکستان و منطقه به یک سلسله نا آرامی ها و مشکلات روبرو اند، همکاری مخلصانه در تامین صلح در افغانستان، یکی از راه های حل به شمار می رود.

 

حبیب الله فوزی رییس روابط بین المللی شورای عالی صلح افغانستان از پاکستان و دیگر کشور های همسایه خواست تا در این زمنیه همکاری صادقانه کنند:

 

” اینکه صدراعظم پاکستان چنین اظهاراتی کرده که آنها در مسالهء صلح افغانستان همکاری می کند، باید بگویم که اگر پاکستان و دیگر کشور های همسایه واقعاً مخلصانه در این مورد کمک کنند، ما یقین داریم که صلح تامین می شود و تنها به گفتار چیزی به میان نمی آید، تا اینکه عمل به آن همراه نشود.”

 

حکومت افغانستان امیدوار است، پاکستان با استفاده از نفوذش بر گروه طالبان افغان زمینهء گفتگو صلح را فراهم کند تا به جنگ چهارده ساله در این کشور نقطهء پایان گذاشته شود.

 

محمد اشرف غنی رییس جمهور افغانستان پس از حملهء مرگبار ماه اگست بر شهر کابل گفت: پاکستان در مدت ده ماه حکومتش در تامین صلح افغانستان بطور صادقانه همکاری نکرده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار