افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 20 می , 2017 لینک کوتاه خبر :

رحمت‌الله نبیل: رهبران حکومت سرچشمه مشکلات کشور هستند

رییس سابق امنیت ملی در تحلیلی درباره اتفاقات اخیر در افغانستان اظهار داشت: عدم شفافیت و فضای مناسب در شورای امنیت افغانستان سبب تاخیر در روند تصمیم‌گیری‌های کلان کشور شده است.

وی با انتقاد از فضای حاکم در شورای امنیت ملی افغانستان تاکید کرد: پیچیدگی‌های محسوس و نامحسوس در این شورا به نفع مردم افغانستان نیست.

رییس سابق امنیت ملی در ادامه گفت: روسای جمهور و اجراییه باید به موضع و تعریف واحدی درباره صلاحیت‌های شورای امنیت ملی دست یابند نه اینکه شورای امنیت تنها سیاست‌های ارگ ریاست‌جمهوری را دنبال کند.

وی افزود: فضای حاکم در شورای امنیت سبب شده است تا به مشکلات کلان در اسرع وقت رسیده‌گی نشود.

رحمت‌الله نبیل تصریح کرد اقداماتی که سبب مطرح شدن مسایل قومی می‌شود و حرکت‌هایی که تراوش فکری یک یا دو نفر است سبب ایجاد مشکلات فراوانی در نهادهای امنیتی شده است.

وی صرف نظر کردن رهبران از اختلافات سیاسی و اتخاذ راهکار روشن امنیتی را تنها راه چاره برای بهبود وضعیت کنونی کشور دانست.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که برخی از جریان‌های سیاسی و رهبران جهادی اشرف‌غنی و حنیف‌اتمر مشاور شورای امنیت را به انحصار قدرت و قوم‌گرایی متهم کرده‌اند.

از سویی هم، شاه‌‌حسین‌ مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی ریاست‌جمهوری در واکنش به این موضوع اعلام کرد رییس‌جمهور در راس شورای امنیت قرار دارد و سایر رهبران و وزرا نیز از اعضای این شورا هستند.

وی تاکید کرد در مورد تمام مسایل مهم در این شورا پس از بررسی دسته‌جمعی تصمیم گرفته می‌شود.

با وجود بحران امنیتی اخیرا تنش‌های سیاسی در کابل نیز اوج گرفته‌ است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار