- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

رتبه های کاربران افغانستانی در گزارش سالیانه گوگل

گزارش سالیانه گوگل که نشان می دهد کاربران افغانستانی طی یک سال چه واژه هایی را جستجو کرده اند. بر اساس این آمار، افغانستان در جستجوی واژه “کتاب” در میان ۱۳۹ کشور جزو 20 کشور قرار گرفته است .کاربران افغانستانی در جستجوی عبارت هایی که شامل واژه سکس می‌شود هم از خیلی کشورها پیشی گرفته اند و رتبه دوازدهم را در میان ۱۴۴ کشور به خود اختصاص داده اند.

 

به لطف سیزده سال حضور غربی ها و همت دولتمردان دولت کرزی و دولت فعلی، افزایش استفاده از اینترنت در کشور رشد چشمگیری داشت که شاید جزو تنها نقاط مثبت عملکرد حکومت کابل باشد که متاسفانه جرایم سایبری و اینترنیت را نیز در پی داشته است.

 

بنابر آمار وزارت مخابرات در حال حاضر بیش سه میلیون نفر در کشور به اینترنت دسترسی دارند که از این میان حدود 750 هزار نفر عضو شبکه‌های اجتماعی هستند. اما متاسفانه اینترنت به عنوان یک شبکه ارتباطی بدون دردسر در کشور ما نیست و مردم با پدیده‌ تازه‌ای به نام جرایم سایبری آشنا می‌شوند.

 

افزایش جرایم سایبری به حدی است که زنگ خطر را برای مردم و مسوولان به صدا درآورده و به نبود آگاهی کافی از این نوع جرایم و عدم اطلاع رسانی کافی، قربانیان این نوع جرایم را هر روز افزایش می‌ دهد و تلاشهای وزارت مخابرات در این زمینه کافی نیست. بطوری که در یکسال جاری حدود 200 مورد شکایت در مورد جرایم سایبری به وزارت مخابرات ارسال شده که بیشتر این شکایات مربوط به شبکه اجتماعی فیس بوک بوده است.

 

این مطالب را بگذارید در کنار گزارش سالیانه گوگل که نشان می دهد کاربران افغانستانی طی یک سال چه واژه هایی را جستجو کرده اند. بر اساس این آمار، افغانستان در جستجوی واژه “کتاب” در میان ۱۳۹ کشور جزو 20 کشور قرار گرفته است که مهمترین علتش این است که مردم افغانستان از نظر اقتصادی این توانمندی را ندارند که کتاب را از بازار بخرند. برای‌همین با جستجو در گوگل، با هزینه کم آن‌ را به‌دست می‌آورند.

 

افغانستان در جستجوی چند واژه هم در مقایسه با گذشته در صدر جدول قرار گرفته است از جمله کاربران افغانستانی در جستجوی عبارت هایی که شامل واژه سکس می‌شود هم از خیلی کشورها پیشی گرفته اند و رتبه دوازدهم را در میان ۱۴۴ کشور به خود اختصاص داده اند.

 

با آنکه هنوز کشورهایی مثل سریلانکا، هند، اتیوپی، بنگلادش، پاکستان، سومالی و ویتنام در جستجوی این عبارت، از افغانستان پیش افتاده اند، اما با این وجود خیلی ها از شنیدن این آمار به دلیل فیلتر بودن سایت‌های پورنوگرافی در افغانستان، متعجب شده اند.

 

کمترین جستجوی اینترنتی برای سکس، در روسیه، چین، اوکراین و بلاروس بوده است که تنها حدود دو درصد محتوای جستجو شده به آن اختصاص دارد. این آمار در حالی منتشر می‌شود که دولت چند سالی‌است بعضی از سایت‌های اینترنتی را فیلتر می‌کند و مسوولان کشور بارها گفته اند که هدف این برنامه بستن سایت‌های “غیر اخلاقی” است.

 

به گفته کارشناسان مسایل سیاسی، با کمال تاسف چند علت وجود دارد که جوانان افغانستان، اعم از دختر و پسر از اینترنت برای دیدن عکس و فیلم های غیراخلاقی استفاده می کنند که بیکاری یکی از این عوامل است. عده‌ای از جوانان به خاطر بالا بودن هزینه ازدواج و محدود بودن روابط جنسی، با دیدن این گونه سایت ها، دست به “خود ارضایی” می‌زنند. این نه‌تنها صدمه‌ جدی بر روح و روان جوانان وارد می‌کند، بلکه باعث گسترش فساد در جامعه نیز می‌شود.

 

واژه دیگری که بیشتر در کشور پاکستان به عنوان همسایه افغانستان، جستجو شده، واژه “تروریزم” است. پاکستان در میان ۳۹ کشور، برای جستجوی این کلمه در جایگاه دوم قرار گرفته است در حالیکه نام افغانستان اصلا در این فهرست نیامده است.

 

کاربرد اینترنت در افغانستان هر روز پررنگ‌تر می‌شود. با بیشتر شدن کاربران، کار دولت هم در نظارت بر آن سخت‌تر می‌شود و آنطور که روان شناسان می‌گویند تا وقتی در دنیای واقعی جای بعضی چیزها خالی است، مردم همچنان در دنیای مجازی به دنبالش خواهند گشت.

 

که امیدواریم این گزارشات زنگ هشداری باشد برای نظارت بیشتر مسوولان مربوطه ی دولت جدید بر فضای مجازی، تا از تکرار این مسایل پیشگیری شود.