افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 19 اکتبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

راکت پراکنی پاکستان، به خواست آمریکا است

امکان ندارد پاکستان در مسایل خارجی بدون مشورت آمریکا کاری انجام دهد، بنابراین راکت پرانی های پاکستان با رضایت آمریکا و مطابق برنامه ای است که برای آینده در نظر گرفته و هنوز ما آن را درک نکردیم.

یکی از فرزندان جلال الدین حقانی به نام انس حقانی دستگیر شد. با درنظرداشت این که شبکه حقانی یک شبکه شرارت‌پیشه و تروریستی مربوط به سازمان اطلاعات پاکستان است که در گذشته و حال فعالیت‌های تروریستی و تخریبی زیادی را در افغانستان سازمان‌دهی و اجرا کرده است، آیا دستگیری فرزند «جلال‌الدین حقانی» بنیان‌گذار شبکه حقانی از اهمیت بالایی برخوردار است؟

وحید مژده کارشناس سیاسی در برنامه ای از «کابل نیوز» گفت: تاکنون از پسران جلال الدین حقانی، چهار تن کشته شدند. محمد، عمر، بدرالدین حقانی، نصیرالدین حقانی. به تازگی پنجمین فرزند وی دستگیر شده است. طبیعی است که دستگیری یکی از اعضای خانواده ی حقانی مهم است اما این شخص فردی صوفی مسلک و ملنگ است. از میان فرزندان حقانی کسی که از لحاظ نظامی و فرماندهی روی آن حساب نمی شد همین فرد است و به همین دلیل تا به حال هیچ مسوولیتی از نظر جهادی به وی سپرده نشده است. گفته می شود که وی به کشورهای عربی برای دریافت پول می رفته است که این واقعیت ندارد. فقط به این لحاظ که فرزند حقانی بوده، دستگیر شده است.

وی افزود: برادران حقانی نیز افرادی مهم نیستند، ولی نام آنها در لیست سیاه قرار دارد. در این میان شخص مهم سراج الدین حقانی است و از وی مهمتر محمدفاتح سنگین زدوان از جمله فرماندهان مهم طالبان بود که دوسال پیش توسط هواپیمای بی سرنشین آمریکایی کشته شد. بدرالدین حقانی نیز از جمله اشخاص مهم طالبان بود که تمام فعالیت ها در کابل را سازماندهی می کرد. بعد از کشته شدن وی دیگر شاهد چنین حملات سازماندهی شده ای نبودیم.

مژده دلیل اهمیت خانواده ی حقانی خصوصاً برای آمریکا را چنین تشریح کرد: از زمانی که نیروهای آمریکایی به افغانستان آمدند و بمباردمان مواضع طالبان شروع شد، مدرسه ی جلال الدین حقانی نیز مورد هدف قرار گرفت که حقانی طی آن زخمی و تعداد زیادی از زنان عرب کشته شد. اول این که گروه حقانی در مقایسه با گروه های طالبان، منظم تر هستند. همچنین بیشترین اهمیت آنها از جهت حمله به سفارت آمریکا در افغانستان بود. این گروه بیشتر سعی دارند که در مناطقی مانند جلال آباد و کابل حملاتی را ترتیب بدهند و حکومت را زیرفشار بگذارند.

وحید مژده تصریح کرد: شکی نیست که پاکستان در کشته شدن اعضای خانواده ی حقانی دست دارد. تعداد کسانی که در پاکستان کشته شدند گفته می شد که بسیار به آی اس آی نزدیک بودند. اما این که چرا این افراد کشته شدند دلیل آن معلوم نیست. در بسیاری موارد پاکستان دست به اعمالی می زند که قابل توجیه نیست به طور مثال کشته شدن داکتر نصیرالدین حقانی در جایی بسیار مطمئن و مصون در منطقه ای که حکومت نظامی برقرار بود، قابل سوال است. مسلم است که بدون معلومات استخباراتی این عملیات ممکن نیست.

کارشناس سیاسی گفت: هدف پاکستان این بود که گروهی از طالبان افغانستان ادعای استقلال کند که البته زمام امور به دست پاکستان باشد. زمانی که دفتر قطر باز شد پاکستانی ها سعی کردند به آمریکا بگویند که طالبان چند گروه دارند و یک گروه مشخص نیستند. اما بعدها در طی جریان هایی دانسته شد که بین طالبان و پاکستان اختلاف هایی وجود دارد به این معنا هر چند که پاکستان در بین گروه طالبان نفوذ دارد اما طالبان کاملاً زیر تسلط این کشور نیست. پاکستان تا حدودی این اختلاف ها را تحمل می کند و در موقعیت مناسب، بر علیه آنان عملیات انجام می دهد.

وی در پاسخ به این سوال که قرار دادن گروه حقانی در لیست تروریست ها، تصمیم امریکا بود یا خواهش پاکستان گفت: هر کاری که آمریکا می کند با مشورت پاکستان است. وقتی در مسایل داخلی پاکستان مانند انتخابات و این که چه کسی به قدرت برسد نظر آمریکا بسیار اهمیت دارد امکان ندارد پاکستان در مسایل خارجی بدون مشورت آمریکا کاری انجام دهد. بنابراین راکت پرانی های پاکستان با رضایت آمریکا و مطابق برنامه ای است که برای آینده در نظر گرفته و هنوز ما آن را درک نکردیم.

شبکه ی استخباراتی پاکستان با سی آی ای بسیار نزدیک است و نیمی از بودجه ی آی اس آی توسط سی آی ای تامین می گردد و حتی بسیاری از عملیات با همکاری این دو سازمان استخباراتی انجام می شود. بنابراین این توقع که آمریکا از حملات پاکستان جلوگیری کند اشتباه است.

مژده در مورد ابهام های زندگی و نقش رهبری ملاعمر، گفت: تشکیلات جدید طالبان که در سایت خود نشر کرده اند محور رهبری از نایب امیرالمومنین آغاز می گردد و نه از امیرالمومنین، به این معنا که هسته ای که به نیابت از امیرالمومنین است با امیرالمومنین ارتباط دارد بنابراین فرمان و رهبری از آن سطح شروع می شود و این مساله عنوان نمی شود که چرا ملا عمر ظاهر نمی شود. از نگاه شرعی اگر کسی را به عنوان امیر انتخاب کرده اند و وی غایب می شود و وجود ندارد باید برای وی جانشین انتخاب کنند بنابراین با در نظر داشت این نکته ملاعمر زنده است.

به باور وحید مژده، شک و گمان در مورد وجود و زنده بودن ملاعمر فقط در ذهن ما است و باید دید که آیا در میان طالبان و در سطح بالای این گروه این شک وجود دارد یا خیر. در این مورد حزب اسلامی به علت رقابتی که با طالبان دارد تبلیغات زیادی مبنی بر کشته شدن ملاعمر انجام داده است.

آگاه مسایل سیاسی در مورد دستگیری انس حقانی فرزند ملا جلال الدین حقانی اظهار داشت: برای من بسیار جالب است تا مدتی طالبان اطلاعی در مورد دستگیری وی نداشتند در حالی که این موضوع از طریق رسانه ها نشر شده بود. به احتمال زیاد انس حقانی در منطقه ای بوده که احتمال دستگیر شدنش بسیار کم بوده است.

وی در اهمیت و تاثیر دستگیری انس حقانی برای افغانستان گفت: طالبان به این باورند که کسی که زندانی است و در کابل است نمی تواند از آنها نمایندگی کند. وقتی ملا درانی برادر، شخص دوم تحریک طالبان که از اهمیت بالایی برخوردار بود دستگیر شد دولت خواست با وی مذاکره را آغاز کند اما وی حاضر به همکاری نشد. زندانی شدن فرزند حقانی فقط به عنوان شخص مطرح است و تاثیری در روند صلح ندارد، هر چند که در تبادل اسرا می توان از وی استفاده کرد.

مژده در پایان خاطرنشان ساخت: جداسازی گروه طالبان به تروریست وغیرتروریست اشتباه است اگر این گروه تروریست است پس تمام اعضا و گروه های منتسب به آن، تروریست هستند.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار