- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

راه پیمایی فعالان مدنی روند سبز در کابل

کابل

 

صدها تن از فعالان مدنی و اعضای جنبش موسوم به روند سبز افغانستان در کابل روز گذشته در اعتراض به کشتار غیرنظامیان از سوی طالبان در قندوز و از آنچه کم توجهی حکومت برای تامین امنیت شهروندان کشور خواندند، دست به راه پیمایی اعتراضی زدند.

 

اعضای روند سبز افغانستان به رهبری امرالله صالح، رییس پیشین اداره امنیت ملی کشور صبح روز گذشته از مسجد عیدگاه شروع به راه پیمایی کردند و قصد داشتند تا چهار راه فواره آب در نزدیک ارگ ریاست جمهوری به راه پیمایی ادامه دهند، اما نیروهای پولیس مانع آنان شدند.

 

معترضان شعار های چون(مرگ به طالب، مرگ ب طالبان آی اس آی پاکستان، مرگ به طالب، مرگ به حامیان طالبان، مرگ به ستون پنچم) را از خود سر می دادند.

 

راه پیمایان با این حرکت انزجار و نفرت شان را نسبت طالبان اعلام کرده و همزمان از حکومت وحدت ملی خواست مسافران ربوده شده را از چنگ طالبان نجات دهند تا مردم افغانستان دیگر شاهد چنین حادثات نباشند.

 

این در حالی است که حوالی ساعت ۳:۳۰ دقیقه بامداد روز سه شنبه سه عراده موتر نوع ۴۰۴ و سه عراده نوع فلانکوچ زمانی که از شهر قندوز به سمت کابل در حرکت بوده در مسیر راه علی آباد- قندوز از سوی طالبان مسلح توقف داده شدند.

 

طالبان مسلح ۱۸۵ مسافر را از موترها پایین کرده و در جریان درگیری لفظی ۱۰ مسافر را به ضرب گلوله کشته اند.

 

همچنان ۱۵۰ مسافر را در همان روز سه شنبه و ۸ مسافر را روز چهارشنبه آزاد کردند اما ۱۰ مسافر که در بازداشت طالبان به سر می برند دو تن آنان را شام چهارشنبه کشته اند.

 

در همین حال معترضان از رهبران حکومت وحدت ملی خواستند که عاملان کشتار غیرنظامیان را محاکمه کنند.

 

یکی از معترضان گفت: ما امروز گردهم آمدیم تا صدای دادخواهی ما را به دولت برسانیم ، گروه های طالبان دست از کار پلید شان دست بردارند.

 

با ممانعت پولیس، معترضان در مسیر راه با صدور قطعنامه ای به راه پیمایی شان پایان دادند.

 

آنان ضمن نگرانی از وضعیت مسافرانی که در قيد طالبان قرار دارند، از دولت خواستند که عاملان این رویداد خونین قندوز را به هر وسیلۀ ممکن مجازات کنند.

 

در قطعنامه گفته شده که دولت افغانستان باید هبت الله رهبر جديد طالبان را به عنوان تروریست به سازمان ملل متحد معرفی کند.

معترضان کشتار غیرنظامیان در قندوز را عمل خلاف اسلام خوانده شده و گفتند: این عمل وحشتناک طالبان و محکمه آنی و صحرایی جوانان ما در روستای شنه تپۀ انگور باغ ولسوالی علی آباد قندوز نشان می¬دهد که این گروه چه قدر وحشیانه و غیر انسانی عمل می¬کند تا به قدرت دنیوی دست یابد.