افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 21 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

راه پیمایی استادان پوهنتون های دولتی در اعتراض به کاهش سن تقاعد

ده ها تن از استادان پوهنتون های دولتی کابل و ولایات در عکس العمل به فرمان تقنینی رئیس جمهور راه پیمایی کردند.

 

” استادان در حال فقر و بی خانگی عمری را برای تربیه کادر های علمی سپری کردند، اما اکنون تلاش میشود تا کسانی را جاگزین این استادان سازند که موضوع تنش، بی اتفاقی و مذهبی را دامن می زنند.”

 

این شعار شماری از استادان معترض پوهنتون های دولتی کابل و شماری از ولایات است که در جریان راه پیمایی آن را سر میدادند.

 

این استادان که شمار شان به ده ها تن می رسید، روز گذشته در عکس العمل به فرمان تقنینی رئیس جمهور غنی که در آن سن تقاعد برای استادان از ۷۵ سال به ۶۵ سال کاهش داده شده است راه پیمایی کردند.

 

آنان راه پیمایی شان را از مقابل پوهنتون کابل آغاز و در برابر دروازه وزارت تحصیلات عالی پایان دادند.

 

موسی فریور یکی از استادان پوهنتون کابل میگوید این فرمان غیر قانونی است: ” این قانون، مخالف قانون اساسی و خلاف حقوق و آزادی های اساسی شهروندان کشور است. محصلی که از مرحله لیسانس فارغ میشود و یا از پوهنتون طب فارغ میشود نمی تواند به عنوان استاد وارد پوهنتون های کشور گردد که این یک ضربه محکمی را به روحیه رقابت مثبت محصلین وارد می سازد و آنان دگه دلبستگی به این نخواهند داشت تا درس بخوانند. “

 

در فرمان تقنینیی رئیس جمهور سن تقاعد برای استادان از ۷۵ سال به ۶۵ سال کاهش داده شده است. در این فرمان همچنان آمده است استادانی که در شش سال ترفیع علمی نکرده اند منفک خواهند شد و نیز افراد دارای سند لیسانس نمیتوانند به عنوان استاد به پوهنتون ها راه یابند.

 

استادان معترض برای چندین ساعت پشت دروازه وزارت تحصیلات عالی ایستادند و از وزارت تحصیلات خواستند تا برای آنان پاسخ دهد.

 

با این همه، وزارت تحصیلات عالی میگوید این فرمان به شورای ملی فرستاده شده است و اکنون تصمیم گیری در این باره از صلاحیت این وزارت نیست.

 

فیصل امین سخنگوی این وزارت گفت اگر این فرمان از سوی ولسی جرگه رد گردد، کمیسیونی ایجاد خواهد شد و امکان آوردن تعدیل در این فرمان وجود دارد:

 

” وزارت تحصیلات عالی همواره تلاش ورزیده است تا خواست های استادان را در محور کار خود قرار دهد و اگر کدام تفاوت دیدگاه وجود داشته باشد وزارت هیچگونه مشکلی ندارد و بازهم، در آینده به کمک همین استادان موارد اختلافی را رفع و قانون را تعدیل خواهد کرد. “

 

شماری از استادان معترض میگویند پیش از این به شورای ملی رفته اند و از اعضای این شورا خواسته اند تا با رد این فرمان عدالت را در برابر آنان تامین کنند.

 

اما آیا این فرمان از سوی ولسی جرگه تایید خواهد شد؟

 

عبدالودود پیمان عضو کمیسیون تحصیلات عالی و یکی از اعضای این جرگه در مورد میگوید: ” این فرمان را به راستی که یک فرمان منصفانه نمی بینیم، برای اینکه استادانی که لیسانس فارغ شده اند و ده سال تا دوازده سال تدریس کردند، فکر میکنم فهم و زبان شان بهتر از کسانی است که ولو ماستر باشند. ما پیش از این نیز در کمیسیون فرهنگی و تحصیلات عالی این موضوع را مطرح کرده ایم و اکنون نیز حمایت ما با آنان است و انشا الله پارلمان در کنار آنان خواهد بود. “

 

عزیز احمد رهمند استاد پوهنتون کابل که مشمول استادان معترض بود گفت که این فرمان جنبه سیاسی دارد و دستانی که حتی از سوی کشورهای همسایه دستور می گیرند در تلاش اند تا چهره های را به عنوان استادان وارد پوهنتون های کشور سازند که موضوع مذهبی، قومی و زبانی را دامن میزنند.

 

وی گفت اگر رئیس جمهور غنی در برابر فرمان تقنینی اش تجدید نظر نکند و یا این فرمان از سوی ولسی جرگه تایید شود، آنان به تظاهرات شان ادامه میدهند و خیمه های تحصن را در برابر ریاست جمهوری برپا خواهند کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار