افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 15 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

راه برون رفت از مشکلات کشور آوردن تغییرات در حکومت است

اپوزیسیون سیاسی که به تازه گی زیر نام “جبهه نوین ملی افغانستان” اعلام موجودیت کرده است، تأکید می کند که آوردن تغییر در حکومت از راه قانونی میتواند به مشکلات موجود در کشور پایان ببخشد.

 

اعضای این جبهه که مشمول مقامات حکوت پیشین، شماری از فعالان مدنی و احزاب مختلف هستند، روز گذشته اعلام موجودیت کردند.

 

انوارالحق احدی وزیر تجارت و صنایع حکومت پیشین و رئیس جبهه نوین ملی افغانستان گفت که باید حکومت وحدت ملی، جایش را به یک حکومت جدید بدهد.

 

آقای احدی می گوید:

 

“به فکر جبهه ی ملی، حکومت وحدت ملی که تنها به نام حکومت در افغانستان است، جایش را به یک حکومت که بر اساس قانون اساسی و از طریق انتخابات تازه برگزار گردد، بدهد.”

 

آقای احدی می گوید رهبران حکومت در تأمین امنیت، بهبود اقتصاد، حکومت داری خوب و دیگر بخش ها ناکام بوده اند و همچنان راهکار های حکومت وحدت ملی را در پیوند به چگونگی انجام گفتگوهای صلح، انتقاد می کند.

 

از سوی دیگر جبهه نوین ملی افغانستان می گوید ممکن حکومت لویه جرگه را برای آوردن تعدیل در قانون اساسی برگزار کرده نتواند و همین گونه به کارش ادامه خواهد داد.

 

آنان هشدار می دهند که در آنصورت، به مبارزات قانونی خواهند پرداخت.

 

از سوی دیگر سید جواد حسینی رئیس حزب عدالت و توسعه که عضویت “جبهه نوین ملی افغانستان” را دارد، در این مورد که ایجاد این اپوزیسیون چه اهمیتی دارد گفت:

 

“در نظام های دیموکراتیک و مردم سالار، وجود گروه های اپوزیسیونی امر لازم و ضروری است. در حقیقت اپوزیسیون چشم و گوش حکومت است ناظر حکومت و زبان ملت است.”

 

آقای حسینی می گوید تنها موجودیت اپوزیسیون ها است که حکومت را متوجه فساد، نقض قانون و کم کاری ها می سازند.

 

اعضای این جبهه حکومت را در راستای آوردن تغییرات در قانون اساسی نیز انتقاد می کنند و می گویند، نظام ریاستی بهتر از نظام پارلمانی است.

 

در همین حال سید ظفر هاشمی معاون سخنگوی رئیس جمهور، در عکس العمل به خواست جبهه “نوین ملی افغانستان” مبنی بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری چنین گفت:

 

“زمانیکه همچو اهداف به وجود می آید همانگونه که گروه ها به میان می آیند، باید در چوکات قانون اساسی افغانستان باشد و اظهارات شان به گونه باشد که منافع ملی را صدمه نزند و میماند موضوع مشروعیت حکومت، حکومت به اساس رأی مردم و قانون اساسی افغانستان تشکیل شده است و به کار خود ادامه می دهد.”

 

اما کبیر رنجبر کارشناس حقوقی و سیاسی افغان این موضع گیری و انتقاد جبهه “نوین ملی افغانستان” را ناوقت می خواند و می افزاید که برگزاری پیش از وقت انتخابات در شرایط کنونی، سبب بی ثباتی سیاسی خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار