افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 24 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

راه اندازی کمپاین توقف خیابان آزاری زنان در هرات

یک گروپ هشت نفری از دختران جوان در ولایت هرات کمپاین یکماهه را بخاطر توقف خیابان آزاری زنان در نقاط مختلف شهر روی دست گرفته اند.

 

این افراد به کمک ریاست ارشاد حج و اوقاف و کارمندان مدیریت تیاتر تبلیغات را بخاطر رفع این معضل در ولایت هرات انجام می دهند.

 

اجرای نمایش تیاتر یکی از برنامه های کمپاین یکماهه خیابان آزاری بود که در یکی از مکان های مزدحم شهر هرات انجام یافت.

 

هشت تن از دختران هراتی بعد از فراغت از برنامه انکشاف رهبری زنان می کوشند تا با انجام برنامه های شان در نقاط مختلف شهر و مکان های آموزشی روند خیابان آزاری در این ولایت را متوقف سازند.

 

زهره وندا یکی از مسئولان گروه رهبر بانوان همیشه پیروز، خیابان آزاری را یکی از بزرگترین خشونت ها علیه زنان در افغانستان خوانده می گوید که این روند جلو پیشرفت زنان در بخش های مختلف در افغانستان را گرفته است.

 

موجودیت خشونت های فزیکی علیه زنان در افغانستان همواره یکی از نگرانی های بزرگ حکومت و نهادهای حمایت از حقوق زنان در افغانستان بوده است و این امر سبب شده است تا روند خیابان آزاری زنان به حاشیه رانده شود.

 

زهرا مصیبی از جملۀ هشت عضو گروه رهبر “بانوان همیشه پیروز” نسبت به این روند ابراز نگرانی کرده می گوید که این موضوع عواقب ناگواری را متوجه زنان افغان ساخته است.

 

نقیبه بارکزی یکی از دختران هراتی است که به این گونه موارد برخورد کرده است، خانم بارکزی می گوید، شماری از افراد همواره تلاش می کنند که زنان و دختران را در مکان های مختلف از جمله شهر و مراکز آموزشی مورد آزار و اذیت قرار دهند.

 

او از دولت و نهاد های حمایت از حقوق زنان می خواهد تا برنامه های طویل المدت را برای توقف این روند روی دست گیرند.

 

مولوی سید احمد حسینی مدیر اطلاعات و ارتباطات ریاست ارشاد حج و اوقاف ولایت هرات از جمله کسانی است که در این کمپاین یکماهه گروه هشت نفری رهبر بانوان همیشه پیروز را همراهی می کند.

 

آقای حسینی می گوید، نه تنها در این پروگرام تلاش خواهند کرد تا مردم را از اضرار این گونه موارد آگاه سازد، بلکه ریاست ارشاد حج و اقاف هرات به تمام امامان مساجد تذکر خواهد داد تا از طریق منابر در این زمینه همکاری داشته باشند.

 

گرچه نیروهای امنیتی در ولایت هرات تأکید می کنند که با عاملان خیابان آزاری زنان برخورد قانونی می کنند، با آنهم این موارد همچنان در حال افزایش است.

 

شماری از کارشناسان اجتماعی در هرات می گویند، مخالفت بعضی از خانواده های افغان به حضور دختران شان به مراکز تعلیمی و تربیوی بیشتر بخاطر افزایش خیابان آزاری در کشور صورت می گیرد.

 

اما معلوم شود که پلان گروه رهبر بانوان همشیه پیروز تا چی اندازه می تواند از شدت موارد خیابان آزاری زنان در این ولایت بکاهد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار