افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 25 جولای , 2017 لینک کوتاه خبر :

راه اندازی نخستین برنامه‌ آگاهی‌دهی‌ درباره‌ اجاق‌های اصلاح شده در گلدره

گلدره

ورکشاپ چگونگی استفاده از اجاق‌های اصلاح‌شده در ولسوالی گلدره، توسط برنامه انرژی پایدار برای انکشاف روستاها افغانستان «ASERD» برگزار شد.

مسوولان برنامه‌ی انرژی پایدار گفتند که توزیع اجاق‌های اصلاح‌شده، یکی از پروژه‌های این برنامه است که از ولسوالی گلدره‌ی ولایت کابل آغاز و به سراسر کشور گسترش خواهد یافت.

مسوولان این برنامه می‌گویند که در ولسوالی گلدره، این برنامه به ۴۰۰ خانواده از این اجاق‌ها توزیع می‌کند. ۸۰ درصد قیمت این اجاق‌ها را وزارت احیا و انکشاف دهات و ۲۰ درصد آن را خانواده‌های دریافت‌کننده پرداخت می‌کنند. این اجاق‌ها، پس از برنامه‌ی آموزشی در باره‌ی چگونگی استفاده و مزایای آن، توزیع خواهد شد.

مسوولان این برنامه که به ولسوالی گلدره سفر کرده بودند، گفتند که این اجاق‌ها با معیارهای عصری ساخته شده، کم‌مصرف می‌باشد و در اقصاد خانواده‌ها، رول مهم دارد و نیز باعث کاهش امراض می‌شود.

محمداجمل همراز شینواری رییس برنامه‌ی انرژی پایدار به باشنده‌گان ولسوالی گلدره گفت:‌ «مصرف اندکِ مواد سوختی،‌ پس‌انداز پول، نیروبخشی به نقش زنان در بهبود اقتصاد خانواده، جلوگیری از ضیاع وقت، افزایش فرصت‌های شغلی، ارزش‌دهی به صحت و کاهش بیماری‌های تنفسی و بینایی به ویژه در میان بانوان و کودکان، کاهش ۶۵ درصدی دود پخت و پز، حفظ محیط سالم، کاهش دود و گازهای گلخانه‌ای، همکاری در جلوگیری از قطع جنگل‌ها، ایجاد سهولت و وقت بیشتر برای بانوان، جلوگیری از آتش‌سوزی و خسارات ناشی از آن، از مزایای اجاق‌های کم‌مصرف گازی‌ای جدید است.»

در جریان این ورکشاپ، هم‌چنان عبدالقدوس مدیر اجرایی ولسوالی گلدره  توزیع اجاق‌های اصلاح شده را یک گام مثبت در زنده‌گی روستانشینان گلدره خواند و وعده همکاری همه جانبه در تطبیق تمام پروژه‌های انکشافی در این ولسوالی سپرد.

همین گونه باشنده‌گان ولسوالی گلدره از آغاز تطبیق این برنامه اظهار خوشی کرده، افزودند در حال حاضر برای پخت و پز از دیگدان‌های محلی استفاده و برای پخت و پز، از چوب و پلاستیک استفاده می‌کنند. آنان گفتند که کودکان و بانوان به جاهای دور برای جمع‌کردن چوب و مواد سوختی می‌روند. به قول آنان، این کارشان سبب شده تا کودکان‌شان از تعلیم و تربیت دور شوند.

باشنده‌گان گلدره از وزارت احیا و انکشاف دهات، به پاس تطبیق پروژه‌های مؤثرش، قدردانی کرده و در تطبیق این پروژه‌ها، وعده‌ی همکاری همه‌جانبه سپردند.

برنامه انرژی پایدار برای انکشاف دهات از یک سال بدین‌سو آغاز به فعالیت کرده و به کمک برنامه انکشافی ملل متحد «UNDP» تطبیق می‌شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار