افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, ورزشی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 3 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

راه اندازی مسابقه بایسکلرانی دختران در هرات

بایسکل

 

برای نخستین بار شماری از دختران هراتی در مرکز شهر هرات در یک مسابقه بایسکل رانی شرکت کردند.

 

اشتراک کنندگان میگویند تلاش خواهند کرد تا فرهنگ ورزش میان دختران و زنان افغان در این ولایت را نهادینه سازند.

 

ورزش میان دختران در هرات آهسته آهسته رونق بیشتری پیدا می‌کند. این بار گروه دختران مبارز با راه اندازی مسابقه بایسکل رانی میخواهد تا فرهنگ ورزش میان زنان و دختران افغان را بیشتر نهادینه سازند.

 

برای بار نخست بیست و دو تن از دختران جوان در مسابقه بایسکل رانی رکاب زده اند تا چهره های برتر این مسابقه را مشخص سازند.

 

مریم افشار یکی از چهره های برتر این مسابقه انتخاب شد.

 

مریم توانست فاصله تعیین شده را نسبت به دیگر رقبای خود به پیماید و مقام اول این مسابقه را به نام خود ثبت کند.

 

وی گفت:

 

“این کار ما میتواند فرهنگ مردم نسبت به ورزش را بالا ببرد، چشم شان بازتر میشود و دید شان نسبت به ورزش زنان و دختران مثبت شود که دختران هم میتوانند ورزش کنند، رکاب بزنند و برای کشور خود افتخار کسب کنند. ما میخواهیم با ورزش به جنگ خاتمه بدهیم و ورزش سفیر صلح است.”

 

خاطره اشتراک کننده دیگری است که مقام دوم را بدست آورده است. او میگوید تلاش کرد تا به عنوان نفر اول این مسابقه شناخته شود.

 

او گفت حالا کوشش میکنند تا با انجام برنامه های دقیق ورزشی خود در مسابقات آینده به این هدف دست یابد.

 

وی افزود:

 

“خیلی خوشحال ام که ورزش میکنم، در این مسابقه زیاد کوشش کردم تا مقام اول را کمایی کنم ولی نشد اما تلاش میکنم که تا در آینده مقام اول را بدست آورم.”

 

با توجه به پیشرفت‌های زنان در بخش های مختلف هنوز هم شماری از خانواده های افغان نسبت به حضور زنان در محیط های بیرون از خانه مخالفت میکنند اما فاطمه مادر یکی از دختران بایسکل سوار در هرات تاکید میکند که نباید برای پیشترفت دختران در بخش های گوناگون از جمله ورزش ممانعت صورت بگیرد.

 

وی گفت:

 

“من خوشحالم که دختر من در یکی از مسابقات ورزشی اشتراک کرده است، باید به دختران فرصت داده شود تا استعدادهای خود را نمایان سازند. فرقی نمی‌کند که فوتبال، والیبال و بسکتبال بازی کنند مهم این است که باید به ورزش رو بیاورند و این آزادی را داشته باشند.”

 

عزیزه خیراندیش یکی از فعالین حقوق زن در هرات بر فعالیت‌های زنان در عرصه های مختلف تاکید می‌ورزد.

 

خانم خیراندیش موجودیت دختران در بخش‌های ورزشی را یکی از دست آوردهای بزرگ مطرح کرده تاکید می‌کند که باید حکومت افغانستان زنان را در بخش‌های گوناگون بیشتر مورد حمایت قرار دهد:

 

“خیلی جو خوشحال کننده و امیدوار کننده است. دختران با یک امیدواری شروع کرده‌اند و دولت باید آنها را حمایت کند و امکانات را باید به دسترس شان قرار دهد تا ورزش را ادامه دهند. ما می‌دانیم که محیط هرات یک محیط بسیار بسته است برای زنان و دختران و جامعه ما اصلا یک حق را برای دختران در نظر نمی‌گیرد.”

 

در پانزده سال اخیر فدراسیون‌های مختلف ورزشی برای دختران در چوکات آمریت ورزشی هرات ایجاد شده‌است.

 

تیم‌های منتخب والیبال و فوتبال دختران هرات همواره دست آوردهای بزرگ را در دست افغانستان بدست آورده‌اند. اما دختران بایسکل سوار نیز ابراز امیدواری می‌کنند که بتوانند در آینده به پیشترفت‌های بزرگ در سطح افغانستان دست یابند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار