افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 15 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

راه اندازی عملیات نظامی الماس در ولایت فاریاب

به دنبال عملیات نظامی شمشیر7، عملیات دیگر تحت نام «الماس» در مربوطات ولسوالی قیصار ولایت فاریاب آغاز شد.

 

جگرن محمد رضا «رضایی» سخنگوی لوای اول قول اردوی 209 شاهین گفت:

 

“عملیات مشترک تصفیوی تحت نام الماس به تعقیب عملیات شمشیر7 در مربوطات ولسوالی قیصار فاریاب از طرف نیروهای امنیتی به رهبری اردوی ملی آغاز شد. خوشبختانه همین لحظه که من با شما صحبت می کنم 25 کیلومتر در ساحاتی که مخالفین مسلح دولت نفوذ داشتند، این نیروها پیشروی کردند و 23 منطقه ی بزرگ که جمعاً 123 قریه می شود از وجود مخالفین مسلح دولت پاکسازی گردید و در نتیجه درگیری های که صورت گرفت و همچنان انداخت قوای هوایی ما بالای مواضع دشمن 24 طالب مسلح کشته شده و 8 تن دیگر هم بازداشت گردیدند.”

 

از سوی هم جنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری می گوید: در اثر عملیاتی که دیروز در مربوطات ولسوالی قیصار از سوی نیروهای دفاعی و امنیتی آغاز شد، ساحات زیادی از وجود شورشیان طالب پاکسازی گردیده است. وی افزود: در میان کشته شده گان، اتباع خارجی نیز شامل اند:

 

” طی 4 – 5 ساعت قطعات ما تا به شاخ پیشروی کردند. تلفات دشمن در حدود 24 نفر است، 12 نفر اسیر است در جمله کشته شده ها که برای ما راپور دادند خارجی ها هم در بین شان است خارجی ها یعنی چیچینی ها، عرب ها و ازبیکستانی ها می باشد و 1 نفر از نیروهای ما شهید شد و 1 نفر هم زخمی.”

 

به گفته مسوولان اردوی ملی، یکی دیگر از موفقیت نیروهای شامل در عملیات، کشف و خنثی ساختن شمار زیادی از ماین های کنار سرک بوده که توسط تیم انجنیری لوای اول در جریان پیشروی نیروها، کشف و از بین برده شد.

 

آقای رضایی در زمینه گفت:

 

“در مسیر راه قیصار و قریه شاخ به تعداد 15 حلقه ماین دشمن که در مسیر سرک جاسازی شده بود خوشبختانه توسط تیم انجنیری اردوی ملی کشف و انفجار داده شد و الحمدالله که تا اکنون با شما صحبت می کنم به مردم ملکی کدام آسیب نرسیده است.”

 

گفته می شود عملیات الماس طی چندین مرحله در مناطق نا امن فاریاب اجرا خواهد شد.

 

آقای دوستم معاون اول ریاست جمهوری در خصوص پلان بعدی عملیات یاد شده گفت:

 

“پلان بعدی ما از قیصار در مسیر سرک از روستا های چارشنبه گرفته تا هزاره قلعه و تا بالای غورماچ باید تصفیه شود. در اینجا وضعیت خوب نبود، فضل خدا حالا وضعیت از همه جا کرده وضعیت فاریاب را می توانم بگویم بسیار خوب است.”

 

مقام های لوای اول قول اردوی 209 شاهین مستقر در فاریاب می گویند: عملیات مشابه نیز در مربوطات ولایت بادغیس همزمان آغاز شده و قرار است این نیروها هم پس از تصفیه و تلاشی مناطق مسیر شاهراه به نیروهای امنیتی فاریاب یکجا شوند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار