افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 17 آوریل , 2016 لینک کوتاه خبر :

راه اندازی عملیات شفق موفقیت‌های زیادی در پی داشته است

محمد رادمنش معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت که در جریان عملیات شفق صد‌ها شورشی از پا در آورده شده و بسیاری از مناطق و روستاها از وجود مخالفین مسلح پاکسازی شده‌است.

 

پس از آغاز عملیات بهاری نیروهای افغان تحت نام “شفق” طالبان نیز هفته گذشته عملیات را تحت نام “عمری” آغاز کردند و حملات ‌شان را بیشتر در ولایات شمال شرق افغانستان متمرکر ساختند.

 

طالبان مسلح در ولایات کندز و بغلان دست به حملات گسترده زدند اما مقامات امنیتی افغان می‌گویند که حملات آنان را به عقب زده و تلفات زیادی به طالبان مسلح وارد شده‌است.

 

حالا پرسش‌های بمیان آمده که آیا عملیات شفق در برابر عملیات عمری موفق خواهد بود و آیا نیروهای افغان خواهند توانست در جریان این عملیات مخالفان مسلح را شکست بدهند.

 

میرزا محمد یارمند معین پیشین وزارت امور داخله

 

میرزا محمد یارمند معین پیشین وزارت امور داخله روز گذشته در پاسخ به این پرسش‌ها چنین گفت:

 

“عملیاتی که از طرف دولت تحت نام شفق صورت می‌گیرد به شکل بسیار دقیق پلان گذاری شده‌است، شما در جریان قرار دارید که فعلاً در چند ساحه از افغانستان جنگ جریان دارد و طالبان تلفات سنگین را متقبل شده وضعیت در کندز در بدخشان، در هر اقدامی‌که طالبان اتخاذ کرده تا کنون به شکست مواجه شدند.”

 

به گفته آقای یارمند، نیروهای امنیتی افغان با روحیه و مدیریت خوب بسوی متلاشی کردن دشمن در حرکت هستند.

 

عملیات مشترک نظامیان افغان تحت نام” شفق ” از آغاز سال جاری خورشیدی در شماری از ولایات افغانستان بر علیه مخالفان مسلح آغاز و تا آخر ماه سنبله ادامه می‌یابد.

 

هدف از عملیات شفق در سال ۱۳۹۵ را حفظ مناطق، پاکسازی مناطق از وجود نیروهای مخالف مسلح، حمله بر مناطق و پایگاه‌های مخالفان و اختلال در خطوط اکمالاتی و مواصلاتی مخالفان مسلح گفته شده‌است.

 

به دنبال آن، طالبان به روز سه شنبه هفته گذشته از آغاز عملیات “عمری” خبر دادند.

 

گروه طالبان با نشر اعلامیه به رسانه‌ها، گفته اند که عملیات عمری علیه نیروهای امنیتی داخلی و بین‌‌المللی در افغانستان به صورت تهاجمی به پیش خواهد رفت.

 

با این همه برخی دیگری از آگاهان نظامی بدین باور اند که عملیات شفق پلان گذاری درست نشده و در مقایسه با عملیات عمری بی‌ دستآورد است.

 

عتیق الله امرخیل آگاه امور نظامی گفت که در سال پیشرو افغان‌ها شاهد دست به دست شدن ولسوالی‌ها و جنگ طولانی خواهند بود.

 

عتیق الله امرخیل آگاه امور نظامی

 

وی گفت:

 

“از نقطه نظر نظامی احضارات مخالفان مسلح نسبت به قوت‌های امنیتی افغانستان خوب تر بوده است زیرا مخالفان مسلح به یک حمله توانستند چند ولسوالی و شماری از سربازان امنیتی افغان را در محاصره قرار بدهند.”

 

در همین حال وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که عملیات شفق موفقیت‌های زیادی در پی داشته است.

 

محمد رادمنش معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت که در جریان عملیات شفق صد‌ها شورشی از پا در آورده شده و بسیاری از مناطق و روستاها از وجود مخالفین مسلح پاکسازی شده‌است.

 

وی گفت:

 

“در ولایت کندهار، ننگرهار، کندز و بغلان عملیات شفق توانست در مقابله به تمام فعالیت‌های خصمانه هراس افگنان جواب دندان شکن بدهد.”

 

مقام‌های نظامی پیشین تاکید دارند که بیرون شدن از وضعیت دفاعی به وضعیت تهاجمی می‌تواند در کاهش تلفات سربازان و پاکسازی برخی مناطق از وجود شورشیان کمک کند.

 

میرزا محمد یارمند معین پیشین وزارت امور داخله گفت که دولت باید پس از اجرای عملیات در جاهای تصفیه شده قطعات نظامی را جابجا نماید تا بار دیگر در آن ساحات مخالفین مسلح مستقر نشوند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار