افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 28 نوامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

راهی بر چاه کثافات کابل بگشاییم

آلودگی روز افزون محیط زیست، اعمار ساختمان های خودسر، جاده های غیر معیاری، افزایش کثافت، کثیف بودن شهر کابل و وضعیت ناگوار خدمات و ترانسپورت شهری…

 

موازی کاری شهرداری، والی، فرمانده امنیه، وزارات مختلف و ارگ ریاست جمهوری در بسیاری از امور شهری کابل از آن یک پایتخت کثیف و بی نظم و پر ازدحام ساخته است که با هیچ پایتخت و مرکز حکومت دیگری در هیچ جای جهان قابل قیاس نبوده و نمی باشد.

 

عدم هماهنگی ارگان های مرتبط، عدم توجه و اعتنای کافی و وافی نهادهای مسوول، عدم توقع و مطالبه برحق مردم کابل که بسیاری از آنان شهروندان اولیه پایتخت نیستند و برای اشتغال یا تحصیل بدین جا آمده اند نمایی بسیار نامناسب و نامطلوب از مرکز حکومت رقم زده است.

 

تا زمانی که مسوولان و خواص در بلند منزل ها و موترهای ضد گلوله و شیشه سیاه و کاروان محافظان خود به فکر چاره جویی و حل معضل کثافات و نیازمندی های کابل نباشند مردم ملکی و عوام باید متحمل بدترین و بیشترین بیماری ها و مشکلات زندگی در پایتخت گردند.

 

از هنگام تشکیل دولت موقت در 2001 تاکنون معادل با 13 سال آزگار که همه روزه تعدادی از اتباع افغانستانی از دیگر ولسوالی ها و قریه جات یا کشورهای همسایه به کابل مهاجرت کرده اند بر جمعیت و ازدحام زاید این شهر افزوده شده و از بهداشت و امنیت در آن کاسته شده است.

 

فارغ از صدای فیرها، رژه موترهای زرهی و آماده باش نیروهای امنیت ملی و ناتو در خیابان های کابل که تاثیرات نامطلوب روانی برای شهروندان بجای می گذارد؛ نبود مکان دپوی زباله و دفع فاضلاب، نبود سرک ها و راه های معیاری، نبود وسایل حمل و نقل عمومی کافی و عدم بهداشت عمومی مشکلات عدیده ای را رقم زده است.

 

البته مطبوعات و رسانه ها، دوستداران محیط زیست و برخی نهادهای مدنی دیگر گهگاهی اشاره ای به وضع غیرقابل تحمل کابل داشته اند اما این اظهارنگرانی ها جدی گرفته نشد تا نماینده ویژه رییس جمهور صراحتا منتقد و خواستار رسیدگی به بهداشت و اصول اولیه شهری در پایتخت گردد.

 

آلودگی روز افزون محیط زیست، اعمار ساختمان های خودسر، جاده های غیر معیاری، افزایش کثافت، کثیف بودن شهر کابل و وضعیت ناگوار خدمات و ترانسپورت شهری از جمله مواردی است که نماینده خاص اشرف غنی برای اصلاحات را برانگیخته است تا شاید راهی بر این چاه بگشاید.

 

کودکان کابل علیرغم پایتخت نشینی و استفاده از امکانات رفاهی بیشتر به دلیل عدم بهداشت شهری و نظافت شهروندان کابل در معرض انواع و اقسام بیماری های عفونی و ویروسی قرار می گیرند که تا کودک یکی از مسوولان بدان دچار نشود داروی آن به بازار عرضه نمی گردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار