افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 4 ژانویه , 2018 لینک کوتاه خبر :

راهکار داوودزی برای برقراری صلح با طالبان

عمرداوودزی

وزیر امور داخله پیشین کشورمان پلان مذاکرات غیررسمی با طالبان را تنها راه برقراری صلح در افغانستان دانست.

عمرداوودزی وزیر امور داخله پیشین با انتقاد از رویکرد حکومت وحدت ملی درباره روند صلح، گفت: در حالی که طالبان درباره انجام مذاکرات غیر رسمی توافق کرده‌ است، اما حکومت اصرار دارد که آنها باید با شورای عالی صلح مذاکره کنند.

وی در ادامه تصریح کرد: با توجه به اینکه طالبان از مذاکره با حکومت وحدت ملی خودداری می‌کنند؛ شورای عالی صلح افغانستان نیز یک نهاد حکومتی است و اصرار حکومت به مذاکره از طریق شورای عالی صلح مانع پیشرفت در این روند شده است.

داوودزی در گفت‌وگو با روزنامه اطلاعات روز خاطرنشان کرد که پلان انجام مذاکرات غیررسمی با طالبان مورد تایید حزب اسلامی افغانستان، شورای حراست و ثبات، حزب جمعیت اسلامی و جامعه بین‌المللی قرار گرفته است.

این مقام پیشین حکومت اظهار داشت: ما بر مذاکرات غیررسمی با طالبان اصرار داریم و حکومت وحدت ملی می‌گوید که مذاکرات غیررسمی را قبول دارد، اما شورای عالی صلح باید با طالبان مذاکرات غیررسمی انجام دهد. اما این ممکن نیست که یک شخصیت حقوقی رسمی برود مذاکرات غیررسمی انجام دهد.

وی افزود: اگر بتوانیم از طریق مذاکرات غیررسمی طالبان را قانع کنیم تا نامزدهای خود را برای ولسی جرگه معرفی کند و شرایط مورد نظر آنها را فراهم کنیم آیا می‌توان سلامت انتخابات را تضمین کرد.

داوودزی ادامه داد: طالبان می‌گویند که اگر در انتخابات نامزد معرفی کنند احتمال دستکاری در آرای آنها وجود دارد.

این عضو ارشد شورای حراست و ثبات گفت: این مسئله را می‌توان از طریق مذاکرات غیررسمی حل کرد و اگر فرض کنیم که طالبان در انتخابات نامزد معرفی کنند و به جای جنگ به دنبال کمپاین برای نامزدهای خود باشند پس نیازی به دفتر قطر نیست و در ولسی جرگه با آنها وارد مذاکره شد.

وزیر امور داخله پیشین کشورمان تاکید کرد تحکیم صلح در افغانستان در صدر اولویت قرار دارد اما شورای عالی صلح افغانستان و مکانیسم کنونی جوابگو نیست.

وی افزود: طالبان می‌گویند که شورای صلح یک نهاد حکومتی است، اگر قرار باشد ما با حکومت مذاکره کنیم چرا با رییس مذاکره نکنیم؟ خود اشرف غنی حاضر به مذاکره است.

داوودزی گفت: یکی از دلایلی که چرا طالبان با حکومت وحدت ملی مذاکره نمی‌کند این است که آنها امریکا را طرف حساب خود می‌دانند و وضعیت داخلی در کشور طوری است که نمی‌توان مشخص کرد حکومت افغانستان از چه کسی نماینده گی می‌کند.

عمرداوودزی افزود: حالا حکومت مخالف مذاکرات غیررسمی است. طالبان به مذاکرات غیررسمی اعتقاد دارند بنا بر این ما با یک بن‌بست روبرو هستیم .

مقام پیشین حکومت اظهار داشت: برای دست یافتن به صلح نیازی نیست دست به دامن پاکستان شویم از طریق مذاکرات محلی صلح می‌توان تا زمان برگزاری انتخابات به پیشرفت‌های دست یافت تا زمینه صلح سراسری را که نیازمند امضای توافق‌نامه سیاسی است، فراهم کرد.

این در حالی است که گروه طالبان پیش از این بارها اعلام کرده است تا زمانی که نیروهای خارجی از افغانستان خارج نشوند این گروه حاضر به مصالحه با حکومت نخواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار