افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 8 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

راهپیمایی ده ها تن در کابل

ده ها تن از اعضای موسسه توانمند سازی و ارتقای جوانان و موسسه مشارکت و عدالت با راه اندازی راهپیمایی از حکومت خواستند تا از مهاجرت های غیر قانونی جوانان به کشورهای اروپایی جلوگیری نماید.

 

آنان دلیل این مهاجرت ها را ناامنی و بیکاری عنوان کرده گفتند، اگر حکومت امنیت را در کشور تأمین و زمینه کار را برای جوانان مساعد سازد این مسأله سبب خواهد شد که جوانان از رفتن به کشورهای خارجی منصرف شوند.

 

بریالی ضیا سخنگوی موسسه مشارکت و عدالت روز گذشته در جریان راهپیمایی در این مورد چنین گفت:

 

” دو مشکل اساسی در افغانستان است اول ناامنی ها است امنیت سرتاسری در افغانستان وجود ندارد یکی از عوامل که جوانان امروز وطن را ترک می کنند ناامنی هاست و دوم ناامنی ها سبب بیکاری می شود و بیکاری است که جوانان اکثراً وطن را ترک می کنند و پیام ما برای دولتمردان ما اینست که روی این دو عامل کار اساسی نمایند تا اینکه جوانان وطن را ترک نکنند.”

 

موسسه توانمند سازی و ارتقای جوانان و موسسه مشارکت و عدالت همچنان کمپاین یک ماهه را بخاطر آگاهی دهی برای جوانان از خطرات و عواقب مهاجرت های غیر قانونی آغاز کردند.

 

به اساس گزارش ها روزانه ده ها جوان افغان بنابر دلایل مختلف بطور غیر قانونی کشور را به قصد اروپا ترک میکنند.

 

گفته می شود که در این سفر ها ده ها جوان در آب های ترکیه و یونان جان داده، صد ها تن دیگر زندانی و هزاران تن دیگر شان بی سرنوشت در سرحدات کشورهای اروپایی به سر می برند.

 

این در حالیست که وزیر داخله جرمنی به تازه گی اعلام کرده که بیشتر افغان های که در این اواخر به جرمنی پناهنده شده اند دوباره به کشور شان برگشتانده خواهند شد.

 

در همین حال مقامات ریاست جمهوری می گویند که بخاطر جلوگیری از مهاجرت های غیر قانونی جوانان، تلاش ها بخاطر مساعد ساختن زمینه کاری برای آنان و تأمین امنیت در کشور جریان دارد.

 

سید ظفر هاشمی معاون سخنگوی ریاست جمهوری در مورد گفت:

 

” تلاش ها جریان دارد که زمینه های کاری مساعد شود، زمینه های کاری برای مردم در داخل افغانستان مساعد شود امنیت بهبود پیدا کند تا مردم ما با آسوده‌گی خاطر بتوانند زندگی خود را در داخل افغانستان پیش ببرند.”

 

پیش از این اعضای جامعه مدنی نیز با راه اندازی راهپیمایی ها از حکومت خواسته بودند تا از مهاجرت های غیر قانونی جوانان به کشورهای اروپایی جلوگیری نماید.

 

به اساس معلومات وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان افغانستان، از آغاز سال روان میلادی تا حال بیش از ۱۲۰ هزار افغان به کشورهای اروپایی به خصوص جرمنی مهاجر شده اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار