افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 12 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

کرزی: سال 2014، سالی پر کار برای دولت و ملت افغانستان خواهد بود

رئیس جمهور کرزی روز پنجشنبه در یک کنفرانس مشترک خبری با فوگ راسموسن دبیر کل پیمان ناتو در کابل گفت: سال 2014 برای دولت  و ملت افغانستان یک سال پر کار است چرا که در این سال خروج کامل نیروهای خارجی صورت می گیرد و از سوی هم انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود.

آقای کرزی گفت، تا کنون در باره این دو موضوع مهم صحبت های زیادی صورت گرفته اما به نتیجه نهایی نرسیده ایم که آیا افغانستان قادر خواهد بود این دو برنامه مهم (خروج نیروهای ناتو و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری) را همزمان در سال ۲۰۱۴ مدیریت کند یا خیر سوالی است که جواب آن تاکنون بی پاسخ می باشد.

رئیس جمهور کشورتاکید کرد، که این احتمال وجود دارد یا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و یا هم برنامه خروج کامل نیروهای ناتو از افغانستان، در سال ۲۰۱۳ اجرا شود، تا فرصت کافی برای برگزاری برنامه دومی در سال ۲۰۱۴ وجود داشته باشد.

وی افزود، آنچه براساس مصالح ملی افغانستان باشد تصمیم گیری خواهد شد و حال این سوالها مطرح می شود که کدام یکی را در سال 2013 و یا 2014 روی دست گرفته شود و جواب این سوال ها نیاز به زمان دارد.

آقای کرزی با اشاره به نشست دو جانبه با راسموسن در ارگ ریاست جمهوری گفت، در این نشست روی موضوعات چون ، روابط افغانستان با ناتو، تقویت و تجهیز بهتر نیروهای افغانی ، پروسه انتقال ، سرعت این پروسه و نیز در مورد مرحله سوم پروسه انتقال ، بحث و تبادل نظر شد.

وی گفت، همچنین در این دیدار در مورد کنفرانس شیکاگو و انتظارات دو جانبه از این کنفرانس علی رغم پشتیبانی کشورهای ناتو و آیساف و هم چنین کشورهای خارج از این دو چارچوب ، تمویل نیروهای افغانستان از سال 2014 تا 2024 از جمله مسائل متعددی بودند که میان این دو صورت گرفته است .

حامد کرزی در مورد کمک های جامعه جهانی به افغانستان گفت: ما از این کشورها به دلیل توجه و کوش شان به نیروهای افغان سپاسگذاری می کنیم چراکه افغانستان را در این سالها بسیار یاری رسانده اند.

در ادامه ای این نشست خبری راسموسن دبیرکل پیمان ناتو گفت: پس از سال 2014 ما بر تعهد خود در قبال مردم افغانستان پایبند خواهیم بود و این انتظار را داریم تا جامعه جهانی نیز کمک هایش را برای افغانستان ادامه بدهد.

وی در مورد کنفرانس شیکاگو خاطرنشان کرد: در این کنفرانس حدود پنجاه تن از رهبران حضور خواهند داشت که بیشتر بحث ها روی تمویل نیروهای افغانی خواهد بود.

او افزود: اگر وضعیت امنیتی افغانستان به همین صورت باشد ناتو در دراز مدت از این کشور حمایت خواهد کرد و تعداد نیروهای مسلح افغانستان را به 352 هزار نفر خواهند رساند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار