- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

رئیس جمهور کرزی،کابل را به قصد واشنگتن ترک کرد.

حامد کرزی،رییس جمهور کشورمان پیش از چاشت امروز دوشنبه، در راس یک هیات عالی رتبه دولتی، کابل را به قصد واشنگتن ترک کرد.

این سفر حامد کرزی به آمریکا به دلیل اهمیت موافقتنامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا و گفت‌وگوهایی که در این مورد در دیدار او با اوباما صورت خواهد گرفت، مورد توجه بسیاری قرار گرفته است.

ایمل فیضی، سخنگوی ریاست جمهوری، گفت:امیدواریم که نتایج بحث ها در جریان این سفر مثبت باشد و هر دو طرف روی مسایل استراتیژیک به توافق برسند .

وی همچنین در مورد اجندای مسافرت این هیات افغانی به واشنگتن گفت :موضوع بسیار مهم برای افغانستان مساله تجهیز و تقویت نیرو های امنیتی افغان، پروسه صلح افغانستان، انتقال مسوولیت های امنیتی، سیاسی و اقتصادی و توافقنامه امنیتی میان افغانستان و امریکا در کل محور مذاکرات را تشکیل می دهد.

او بر رعایت منافع و حاکمیت ملی افغانستان از سوی ایالات متحده تاکید کرد و از آن به عنون “خطوط سرخ” برای امضای چنین سندی با امریکا یاد کرد!

به اعتقاد برخی از آگاهان مسایل سیاسی،سفر کرزی به امریکا،به علت پافشاری بر مسائلی که آمریکا آنها را نمی پذیرد، نتایج و دستاوردهای مطلوبی نخواهد داشت!

حکومت کشورمان در عین حال که امضای این سند را به نفع افغانستان می داند، پیوسته تاکید دارد که ایالات متحده باید نخست پیش شرط های افغانستان را بپذیرد…من جمله: ختم توقیف افغان ها به وسیله نیرو های امریکایی و تجهیز و تقویت بیشتر قوای افغان و…

از سوی دیگر مصوونیت قضایی سربازان امریکایی در افغانستان مساله دیگری است که باعث ایجاد اختلاف میان کابل و واشنگتن شده است ،زیرا گفته می شود که ایالات متحده حاضر نخواهد شد که  عساکر آن کشور در افغانستان در صورت ارتکاب جرم ، بربنیاد قوانین این کشور محاکمه گردند!

بنا به گفته دفتر ریاست‌جمهوری افغانستان، حامد کرزی در این سفر از اسدالله خالد، رئیس اداره امنیتی ملی در آمریکا هم عیادت خواهد کرد.