افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 5 آوریل , 2017 لینک کوتاه خبر :

رئیس جمهور، فساد اداری را دشمن بزرگ افغانستان دانست

 

رئیس جمهور غنی، فساد اداری را دشمن بزرگ افغانستان دانسته، گفت که تمام قیمت فساد اداری را مردم غریب افغانستان می پردازند، زیرا وضعیت زندگی آنان در اثر فساد خراب شده است. وی افزود که از نگاه ظرفیت بشری در افغانستان تغیرات قابل ملاحظه آمده است و جوانانش بر علاوۀ دانش تخنیکی، تجربه بین المللی نیز دارند.

 

محمد اشرف غنی رئیس جمهور اسلامی افغانستان شام روز گذشته در اقامتگاه اش در شهر کانبرا با شماری از افغانهای  مقیم آسترالیا و زیلاند جدید، دیدار کرد.

 

در این دیدار بشیر کِشتیار و شوکت زمانی به نمایندگی از دیگران صحبت کردند و از سفر رئیس جمهور به آسترالیا ابراز خرسندی نمودند و این سفر را برای افغانستان و مردم آن، مفید دانستند.

 

آنان گفتند که اولین بار است که رئیس جمهور افغانستان به آسترالیا سفر می کند و با مقامات آسترالیایی در مورد همکاری های اقتصادی و انکشافی صحبت می نماید. آنها برنامه های اقتصادی و دستآوردهای رئیس جمهور را برای رفتن کشور به سوی خودکفایی و بهبود زندگی مردم مفید دانستند.

 

آنان پیشنهاد کردند، از اینکه ده هزار افغان در زیلاند جدید زندگی می کنند، برای حل مشکلات آنها باید قونسلگری افغانستان ایجاد گردد و سهولت های لازم بخاطر اشتراک افغانهای خارج از کشور در انتخابات فراهم گردد.

 

رئیس جمهور غنی پس از استماع صحبت ها و معلومات آنان، گفت که مناسبات افغانستان و آسترالیا از همکاری های امنیتی به همکاری های اقتصادی و تخنیکی مبدل می شود. وی خطاب به مهاجرین افغان گفت که از برکت شما هزاران محصل افغان که سرمایه بزرگ افغانستان، آسیا و جهان می باشند، در پوهنتون های آسترالیا به تحصیلات عالی مشغول اند.

 

رئیس جمهور گفت که شما از افغانستان دور نیستید، زیرا قلب ها و احساس تان همیشه با افغانستان است و مانند سایر کشورها، در بازسازی و ترقی کشور شریک هستید. هر کدام شما با یک خانواده، قریه، مکتب و مسجد کمک می کنید و از این همکاری های تان از صمیم قلب تشکری می کنم.

 

رئیس جمهور غنی خاطرنشان کرد که با توزیع تذکره های الکترونیکی، شفافیت انتخابات تضمین و سهولت های لازم بخاطر رای دهی افغانهای خارج از کشور مساعد خواهد شد.

 

محمد اشرف غنی همکاری ها و تجارب آسترالیا را در عرصه های مختلف با افغانستان مفید دانست و افزود که با مقامات آسترالیایی در مورد همکاری های اقتصادی و تخنیکی در عرصه های مختلف با افغانستان، صحبت کرده است.

 

رئیس جمهور غنی با اشاره به بحث اساسی با آسترالیا در زمینه مدیریت آب، گفت که افغانستان که آب زیاد منطقه را دارا می باشد، با مدیریت آب می تواند به مرکز بزرگ تجارت آب، مبدل گردد.

 

رئیس جمهور کشور گفت که در اثر جنگ ها و خشکسالی، هشتاد در صد مالداری افغانستان از میان رفته است، مگر در چهار سال گذشته مالداری بز و گوسفند بهتر شده است. وی افزود که آسترالیا که در زمینه مالداری تجارب خوبی دارد، با استفاده از تجارب و مهارت های آنان، مالداری در افغانستان انکشاف بهتر می تواند.

 

رئیس جمهور غنی، فساد اداری را دشمن بزرگ افغانستان دانسته، گفت که تمام قیمت فساد اداری را مردم غریب افغانستان می پردازند، زیرا وضعیت زندگی آنان در اثر فساد خراب شده است. وی افزود که از نگاه ظرفیت بشری در افغانستان تغیرات قابل ملاحظه آمده است و جوانانش بر علاوۀ دانش تخنیکی، تجربه بین المللی نیز دارند.

 

محمد اشرف غنی در اخیر این دیدار با اشاره به تلاش ها و دستآورد های حکومت گفت که اقدامات و پلان های ما عاجل نه، بلکه وسط مدت، میان مدت و دراز مدت است  و ما با تمام همسایه ها خواهان مناسبات خوب هستیم، زیرا آینده ما با منطقه گره خورده است.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار