افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 4 نوامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

رئیس جمهور: رسانه ها،مردم را از 2014 نترسانند!

حامد کرزی در نشست دیروز که تعدادی از گردانندگان رسانه ها و تحلیلگران سیاسی کشور را در قصر ریاست جمهوری دعوت کرده بود، از رسانه ها خواست تا مردم را از آینده هراسان نسازند. وی گفت که این تبلیغات سوء موجب شده تا اقتصاد کشور به رکود مواجه گردد.
رئیس جمهور گفت: «افغانستان در یازده سال گذشته پیشرفت های خوبی داشته و این تغییر، مانع از خرابی وضع بعد از خروج نیروهای خارجی از کشور خواهد شد. ما در سال های گذشته، بخش های مشکل راه را طی کردیم، اما راه باقی مانده هم زیاد آسان نیست. در یک دهۀ گذشته شما نظریات مرا درک کرده اید و می دانید که از یک مرحله تا مرحلۀ دیگر چه موقف داشتم. در این مدت شما با استفاده از آزادی بیان علیه نظریات من هر چه خواستید گفتید، اما تحلیل من مانند گذشته است. من امروز هم مانند دیروز به این باورم که دنیا به افغانستان برای جنگ با تروریسم نیامده، بلکه منافع خودشان آنها را به اینجا آورده است. آنها اهداف دیگری دارند. من به آنها گفته ام که افغانستان مخالف اهداف بزرگ شما نیست زیرا ما نه زور داریم و نه قدرت اقتصادی تا با شما مخالفت کنیم، اما خواست ما اینست که شما اهداف تان را طوری پیش ببرید که ما را صدمه نزند.»
او افزود: «رسانه ها در غرب هر چند گاه یک بار مسایلی را منعکس می سازند که می توان آن را به سه دسته تقسیم کرد؛ بعضی از این مطالب از جانب دولت های شان است که به رسانه ها داده می شود، بخشی هم نیمه دولتی و نیم دیگر نظر خود رسانه هاست و بخش دیگر از این مطالب در مورد افغانستان فقط نظر رسانه هاست. در بعضی موارد آنها می خواهند از نظر روانی ما را زیر فشار قرار دهند. آن ها می خواهند قرارداد امنیتی با افغانستان را به امضا برسانند که در آن موضوع پایگاه ها مطرح است. آن ها می خواهند در بحث روی مصونیت قضایی سربازان شان، تعداد پایگاه های شان در افغانستان، مسئلۀ همسایه ها و موضوعات مربوط به این مسئله بر ما فشار وارد آورند. آن ها می خواهند تا منافع خودشان را در این قرارداد بگنجانند و ما می خواهیم منافع افغانستان را در نظر داشته باشیم. افغانستان در این رابطه نظر خود را مطابق به منافع خود دارد. ما در معاملۀ بزرگ با یک ابرقدرت با توان کوچک خود درگیر هستیم. ما از یک طرف با ابرقدرت ها در اتحاد هستیم و از جانب دیگر با آن ها درگیر هستیم. برای یک کشور جنگ زده و ضعیف، این کار بسیار مشکل است.»
کرزی گفت: «شما در سال های گذشته از من زیاد انتقاد کرده اید که بعضی از این انتقادهای شما بجا و برخی هم به نظر من غیرمنصفانه بوده است، اما من ابدا از این مسایل شکایت نکردم. آزادی بیان در افغانستان در تمام منطقه بی نظیر است و من هم آرزو دارم که هرچه زودتر از این حالت بیرون بیایم (از ریاست جمهوری کنار بروم)  تا آزادی بیان بدست آورم و نظریات خودم را آزادانه بیان کنم. دید شما در مورد دولت و حکومت کاملا آزاد است اما میان انتقاد و منافع ملی باید توازن وجود داشته باشد. در پاکستان آزادی بیان تا حدی وجود دارد، اما در مورد مسایل مرتبط با منافع ملی همه باهم همصدا هستند. وقتی به ملاله یوسفزی حمله شد و او هدف قرار گرفت، همه پاکستان با هم یک صدا این عمل را تقبیح کردند. احزاب، گروه ها و رسانه های آنها اختلاف سیاسی خود را در چنین موارد که پای منافع ملی شان در میان است کنار می گذارند و با هم هم‌صدا می شوند. در اختلاف با افغانستان یا هند، همه رسانه های آنها با حکومت هم‌صدا می شوند.»
وی افزود: «شما در انتقاد از رییس جمهور آزاد هستید و هر چه دل تان می خواهد بگویید و من این را به خیر مملکت می دانم، اما صدمه رسانیدن به روح و روان ملت به نفع این کشور نیست. اگر افغانستان نباشد، آزادی بیان هم نخواهد بود. ما نباید از مطبوعات غرب تقلید کنیم. در انتخابات ریاست جمهوری بعضی رسانه های ما همین کار را کردند مخصوصا “طلوع جان” (منظور کرزی تلویزیون طلوع بود).»
حامد کرزی در بخش دیگری از سخنان خویش گفت: «دو روز پیش از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری 2009، کای آیده نمایندۀ خاص سرمنشی سازمان ملل متحد به نزد من آمد و گفت که من از جامعۀ جهانی به شما پیامی دارم. من می دانستم که این پیام مهم است به همین دلیل گفتم که نمی خواهم با شما تنها ملاقات نمایم و باید وزیر خارجه یا مشاور امنیت ملی هم در این ملاقات حاضر باشد. من می دانستم که وی پیام مداخلۀ خارجی ها را به من دارد و به همین دلیل می خواستم تا شاهدی در این رابطه داشته باشم. کای آیده به من گفت که جامعۀ جهانی به شما می گوید که یا شما 7/51 درصد رأی را برده اید ویا 96/49 درصد را. اگر شما موافقت نمایید که یک مقام دیگر بنام چیف اکزیکتو در کنار شما باشد، شما برندۀ 7/51 درصد هستید و اگر وجود کسی را به این عنوان که در حقیقت صدراعظم است قبول نمی کنید، پس شما 96/49 فیصد رأی را برده اید و باید انتخابات به دور دوم برود. آیده از سه نفر هم نام برد که من باید از میان آنان یکی را انتخاب می کردم. من در جواب گفتم که این پیشنهاد شما خلاف قانون اساسی کشور است و من هرگز آن را نمی پذیرم. آن ها حرف عجیبی به من زدند و گفتند که شما مردمی فقیر و نیازمند هستید، قانون اساسی چه به دردتان می خورد؟!! من نپذیرفتم و ترجیح دادم تا انتخابات به دور دوم برود. (کرزی از این سه نفر نام نبرد اما به گمان اغلب خلیل زاد، اشرف غنی و جلالی بودند).»
کرزی افزود: «هر کشور و هر نظام به نفع خود کار می کند پس چرا ما به مردم خود می گوئیم که بعد از خروج خارجی ها در افغانستان جنگ می شود؟ می گویند که اگر خارجی ها رفتند، طالب می آید. اگر ما ایستاده شویم آیا طالب توان آمدن دارد؟ اگر طالب با چبلک و کلاشینکوف کهنۀ خود می جنگد، سربازان ما سلاح بهتر و لباس های کاکه دارند! واسکت های ضد گلوله دارند. اگر طالب افغان است باید با آنها مذاکره کنیم. از تلویزیون های افغانستان صدای ضد افغانستان بلند است. افغانستان امروز تغییر کرده است. تنها ده هزار جوان افغان در خارج تحصیل می کند و زنده گی مردم نسبت به گذشته تغییر کرده و این یک حقیقت مسلم است. باز هم تکرار می کنم که هرچه را در مطبوعات غرب می آید باور نکنید و آن را تکرار ننمایید. امریکا متحد ماست و تا زمانی که این اتحاد به نفع ما باشد، با آن ها خواهیم بود اما اگر به نفع ما نباشد مخالفت خواهیم کرد و دست شان تا لندن آزاد!»
بعد از ختم سخنان حامد کرزی، بعضی از شرکت کنندگان در این نشست نظریات خود را بیان کردند، اما به نظر می رسید که هدف حامد کرزی از این دعوت فقط رسانیدن پیام خودش به رسانه ها و اهل مطبوعات بود تا مردم را از آیندۀ بعد از 2014 نترسانند هرچند وعده داد در آیندۀ نزدیک دیدار دیگری هم با این اشخاص خواهد داشت…

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار