افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 8 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

رئیس جمهور حملهء انتحاری درشهر کابل را محکوم کرد

رئیس جمهور افغانستان روز گذشته در نشست خبری در کابل این رویداد را یک حملهء بزدلانه و تروریستی در برابر افراد ملکی خوانده گفت که تحقیقات در زمینه آغاز شده است.

 

پس از حملهء انتحاری خونین شب جمعه درشهر کابل که تعدادی زیاد از افراد ملکی در نتیجه آن کشته و زخمی شدند،حکومت افغانستان می گوید که مخالفان مسلح به هدف پنهان کردن اختلافات در رهبری و شکست های اخیر شان دست به این کار زده اند.

 

سید ظفر هاشمی معاون سخنگوی رئیس جمهور افغانستان روز گذشته در نشست خبری در کابل این رویداد را یک حملهء بزدلانه و تروریستی در برابر افراد ملکی خوانده گفت که تحقیقات در زمینه آغاز شده است.

 

سید ظفر هاشمی گفت:

 

“حمله شب گذشته یک حمله بزدلانه وتروریستی علیهء غیر نظامیان بود که هدف آن انحراف توجه از کشیده گی ایجاد شده میان رهبری گروه طالبان و همچنان نشان دهنده شکست گروه های تروریستی و دهشت افگن در نقاط مختلف افغانستان است.”

 

این حملهء خونین نیمه شب گذشته در حوزه هشتم شهر کابل در ساحهء سیاه سنگ شاه شهید در نتیجهء انفجار یک موتر لاری پر از مواد انفجاری در نزدیک یک قرارگاه اردوی ملی صورت گرفت.

 

ریاست جمهوری افغانستان گفته است که در این رویداد پانزده تن کشته و دو صد و چهل غیر نظامی دیگر به شمول زنان و کودکان زخمی شدند.

 

اما پیش از این وزارت صحت عامه رقم زخمی های این حادثه را حدود چهارصد تن گفته است.

 

این غیر نظامیان در حالی در این رویداد قربانی شدند که به تازه گی یک گزارش سازمان ملل متحد در افغانستان نشان داد که در شش ماه اول سال جاری میلادی حدود پنجهزار فرد ملکی در کشور کشته و زخمی شده اند.

 

از سوی هم محمد حنیف اتمر مشاور شورای امنیت ملی افغانستان در محل حادثه به خبرنگاران گفت که آنان نتوانسته اند به موقع از این حادثه خونین جلوگیری کنند.

 

با آنکه معاون سخنگوی رئیس جمهور تعداد زخمی های این رویداد را 240 تن گفته است اما به گفتۀ آقای اتمر در این حمله 283 غیرنظامی زخمی شده اند.

 

محمد حنیف اتمر مشاور شورای امنیت ملی افغانستان گفت:

 

“بسیار متاسف هستم که از این حادثه هم به موقع جلوگیری صورت نگرفت، اما از وقوع بسیاری حادثات مشابه جلوگیری هم شده است، اما این یک حمله انتحاری وحشیانه بود که از مقداری زیاد مواد انفجاری در آن کار گرفته شده بود، گزارش ها از کشته شدن پانزده غیرنظامی و زخمی شدن دوصد و هشتاد و سه غیرنظامی دیگر از این حادثه وجود دارد.”

 

مشاور شورای امنیت ملی افغانستان تاکید کرد که حکومت برای تمام آسیب دیده گان این حادثه جبران خساره خواهد پرداخت وهیچگاه با گروه های صلح نخواهد کرد که افغان ها را هدف حملات خونین قرار می دهند.

 

تا کنون هیچ گروه مسوولیت این رویداد را که گفته می شود وقوع آن در شهر کابل بی پیشینه بود، به عهده نگرفته است.

 

آگاهان امور امنیتی ازچگونگی کارکرد ارگان های کشفی و استخباراتی افغانستان انتقاد کرده می گویند که این نهاد ها حتی قادر نیستند تا در شهر کابل هم از وقوع چنین حملات نیرومند جلوگیری کرده، آن را به موقع خنثی سازند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار