افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 26 مارس , 2017 لینک کوتاه خبر :

رئیس جمهور برای صنعت کاران سخنرانی کرد!

 

شام روز گذشته اشرف غنی با تعدادی از صنعت کاران کشور در ارگ دیدار کرد.

ابتدا ویدا پوپل رئیس شرکت تبلیغاتی تلنت صحبت نموده، از حمایت رئیس جمهور از صنعت کاران و بازدیدش از نمایشگاه صنعت کاران تشکری کرد و در رابطه به نمایشگاه  دو روزه که به ابتکار شرکت تلنت برگزار گردیده بود، معلومات داد.

ویدا پوپل گفت که نمایشگاه متذکره را صنعت کاران و متشبثین افغان بدون کمک و حمایت خارجی به امکانات خودشان تدویر کردند. وی افزود که پس از سال ۲۰۱۴ ناامیدی های مردم زیاد شده بود، اما صنعت کاران و متشبثین افغان با فعالیت های شان این را ثابت ساختند که هنوز هم فرصت های کافی کار و سرمایه گذاری در افغانستان موجود است.

وی نبود بازار برای تولیدات متشبثین زن، عدم رسیدن مزد اصلی به کارگر و نبود مواد خام داخلی برای بافت قالین را از جمله مشکلات صنعت کاران بخصوص زنان متشبث دانست.

 

سپس اجمل عازم معاون اتحادیه سراسری صنعت کاران صحبت کرد و ضمن تشکری از توجه رئیس جمهور به سکتور خصوصی به ویژه صعنت کاران، مشکلات صنعت کاران را در عرصه های مختلف از جمله کمبود برق و نبود زمین برای ایجاد پارک های صنعتی، عدم تعدیل قانون مالیات و نبود مرجع واحد و رهبری، بیان کرد.

 

عازم با اشاره بر اینکه وزارت های سکتوری برای حل مشکلات صنعت کاران توجه لازم نمی کنند، گفت که اگر سهولت ها  برای ناشران فراهم گردد، کتاب های مورد ضرورت در داخل کشور به چاپ خواهد رسید.

 

رئیس جمهور غنی پس از استماع صحبت های آنان، تلاش ها و فعالیت های صنعت کاران را مورد ستایش قرارداده گفت که بیلانس کنونی تجارت کشور قابل قبول است، زیرا برای استقلال سیاسی، استقلال اقتصادی مهم است.

 

رئیس جمهور با تاکید براینکه افغانستان باید از کشور واردکننده با صادرکننده مبدل گردد، گفت که این کار نه تنها ممکن بلکه حتمی و ضروری است و به همین منظور ما به تولیدات داخلی ۲۵ در صد ترجیح داده ایم.

 

رئیس جمهور کشور گفت که دولت، سکتور خصوصی و جامعه مدنی، بیلانس تجارتی را تعین می کنند. وی از صنعت کاران خواست تا بخاطر اصلاح وزارت های سکتوری همکاری نمایند. وی افزود که شما بخش های را که توسط خریداری های دولت به پا ایستاده شده می تواند، تشخیص و با ریاست جمهوری شریک سازید.

 

محمد اشرف غنی گفت که اگر صنعت کاران افغان تولیدات خویش معیاری سازند، دولت مواد مورد ضرورت وزارت های دفاع ملی، داخله، تحصیلات عالی و معارف را از آنها خریداری می کند.

 

رئیس جمهور از صنعت کاران افغان خواست که تولیدات خویش را بر اساس عرضه و تقاضا عیار سازند. وی زنجیر ارزشی را برای رسیدن مزد به کارگر اصلی مهم دانسته گفت که زنان افغان نیز در این زنجیره ارزشی شامل گردند.

 

رئیس جمهور غنی گفت که بخاطر بازاریابی به تولیدات زنان افغان یک مارکیت در شهر کابل ایجاد گردد.

 

رئیس جمهور کشور خاطرنشان کرد که برای قالین بافان افغان بخاطر ایجاد شهرک های صنعتی زمین داده شده است و حکومت آماده است که به منظور افزایش فعالیت های صنعت کاران زمین بیشتر در اختیار شان بگذارد، اما توزیع زمین باید به صورت شفاف و عادلانه صورت گیرد تا فضای اعتماد به وجود آید.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار