افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 1 آوریل , 2016 لینک کوتاه خبر :

رئیس جمهور با مهاجرین همدردی نمی کند!

رئیس جمهور غنی در یک گفت و گو با بی بی سی که در هفته جاری به نشر رسید از افغانان خواست تا به کشور خود متعهد باقی بمانند. وی گفت که او با مهاجرین که به اروپا فرار می کند هچگونه همدردی ندارد.

 

غنی گفت که افغانستان کشور مهاجرین است که بیش یک میلیون مردم آن در خارج زندگی میکنند و بیشتر آنها فعلاً مؤفق استند و این کار سبب تشویق دیگر افغانان شده است.

 

وی گفت: “عامل های مؤثر در این راستا جنگ است که بالای ما تحمیل شده است.” وی افزود که بیرون شدن نیروهای خارجی همراه با قراردادیان شان یک میلیون وظیفه را با خود برد.

 

وقتیکه از غنی پرسیده شد که آیا افغانستان در جنگ قرار دارد وی گفت: “بلی این کشوری است که به مرکز جنگ منطقوی و جهانی تبدیل شده است. ما در جنگ قرار داریم، هرچند این یک جنگ داخلی نیست.”

 

وی گفت که القاعده از صحنه خارج شده است، مگر این گروه بطور کامل زنده و فعال است. غنی افزود: “داعش در این جا فعالیت دارد و بسیار بی رحمی ها را مرتکب شده است.

 

غنی اظهار داشت که تعداد بزرگ از طالبان پاکستانی به افغانستان فرستاده می شوند.

 

در پاسخ به این که چرا کشور های اروپایی مهاجرین افغان را تنها بخاطر اینکه آنها مهاجرین اقتصادی اند بر می گرداند، غنی گفت مردم افغانستان باید به کشور خود متعهد بمانند و کشور خود را در شرایط کنونی ترک نکنند.

 

وی افزود که پناهجویان این مسافرت ها را دوطلبانه انجام میدهد. غنی اظهار داشت: “آنها ۱۰ تا ۳۰ هزار دالر میپردازند و فامیل های خود را به فقر روبرو میسازدند تا ین مسافرت را انجام دهند، چون این مسافرت ها با اساس تصورات نادرست صورت می گیرد.”

 

وی پرسید: “اگر ما مورد حلمه قرار میگریم، آیا ما به خاطر حق نفس کشید و حق زندگی کردن خود می ایستیم و یا بار و بستر خود را بسته کرده میرویم؟”

 

وی گفت: “این انتخاب بقاست. کشورها با تلاش به فرار بهترین ها به بقا نمی رسند. پس من با ایشان (مهاجرین افغان در اروپا) همدردی ندارم.”

 

وی خاطر نشان ساخت: :هدف من این است که مردم با عزت، با امید و با هدف زندگی کنند.”

 

به اساس امار ارایه شده توسط سازمان ملل، در ۱۲ ماه گذشته بیش از ۲۵۰ هزار افغان از کشور را ترک کره اند و از جملۀ مهاجرین که به یونان رسیده اند ۲۸ در صد آنها در ماه جنوری و 25 در صد آنها در ماه فبروری افغانها بودند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار