افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 23 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

رئیس جمهور غنی: خشونت و حملات مسلحانه در افغانستان باید متوقف شوند

رئیس جمهور افغانستان تاکید کرد که موعد دقیق آغاز مذاکرات صلح بین حکومت و طالبان افغان هرچه زودتر تعین و به ادامهء حملات مسلحانه آنها در افغانستان پایان داده شود.

رئیس جمهور افغانستان اصرار ورزید که تنها جنگجویان طالب که با خشونت و تشدد مخالفت دارند می توانند، در پروسه صلح اشتراک کنند.

محمد اشرف غنی در دیدارش با جوبایدن معاون رئیس جمهور امریکا و نواز شریف صدراعظم پاکستان در حاشیه اجلاس اقتصادی داوس سویس گفت، خشونت و حملات مسلحانه در افغانستان باید متوقف شوند و مراکز آموزش نظامی طالبان مسدود گردند.

رئیس جمهور اشرف غنی همچنان تاکید کرد، که دروازه های صلح در برابر همه افغانان باز اند.

ثریا دلیل سفیر افغانستان در سویس که در این اجلاس سه جانبه حضور داشت، گفت: ” موافقه کردند که تاریخ دقیق گفتگو ها هرچه زودتر معلوم شود، برای آنعده طالبان که متمایل به پیوستن به پروسه صلح هستند، زمان مشخص تعین شود و آنانی که نمی خواهند در این پروسه شامل شوند، شناسایی گردند. در عین حالی که ما گفتگو می کنیم باید طرف مقابل نشان دهد که در این بحث ها جدی اند و عملاً پایان حملات طالبان در افغانستان به طور عاجل و فوری اعلان شود. “

نواز شریف صدراعظم پاکستان در این نشست متعهد شد که آنها برضد آن عده شورشیان طالب از قوه کار می گیرند که خواهان پیوستن به پروسه صلح نیستند.

رئیس جمهور افغانستان در دیدراش با معاون رئیس جمهور امریکا و صدراعظم پاکستان در حاشیه اجلاس اقتصادی شهر داوس بر مصونیت حقوق زنان در پروسه صلح حکومت و طالبان نیز تاکید کرد.

ثریا دلیل سفیر افغانستان در سویس در این مورد گفت: ” رئیس صاحب جمهور خیلی با جدیت با وضاحت کامل در مورد اینکه هیچ حق زنان مندرج در قانون اساسی افغانستان در روند گفتگوهای صلح قربانی نمی شود، روشنی انداخت. “

جوبایدن معاون رئیس جمهور امریکا در نشست دیروز، مذاکرات صلح افغانستان را مهم خوانده، گفت که امریکا به نظارت خود از چگونکی روند مذاکرات با طالبان، دوام می دهد.

قرار است که دور بعدی نشست چهار جانبه بین نماینده گان افغانستان، پاکستان، امریکا و چین، به تاریخ ششم ماه فبروری در اسلام آباد برگزار شود و نماینده گان روی چگونگی، زمان و محل برگزاری مذاکرات بحث نمایند.

تاکنون معلوم نیست که نماینده گان طالبان چه زمانی به روند مذاکرات صلح می پیوندند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار