افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 24 اکتبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

رئیس اجرائیه، سفرش به عربستان را پردستآورد میداند!

عبدالله عبدالله

 

دکتور عبدالله عبدالله در یک نشست خبری نتایج و دستآوردهای سفرش به عربستان سعودی را ارائه کرد…

 

در این کنفرانس خبری که پیش از چاشت روز گذشته در قصر سپیدار برگزار شده بود، رییس اجرائیه کشور سفر هیأت افغانستان به ریاض را در راستای گسترش همکاری‌های دوجانبه در عرصه‌های اقتصادی، سیاسی و امنیتی میان دو کشور مهم خواند.

 

رییس اجرائیه افغانستان گفت که در این سفر با خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود٬ ولیعهد این کشور شهزاده محمدنائف و زیر امور داخله٬ ولی ولیعهد شهزاده محمدبن سلمان وزیر دفاع، وزرای عدلیه، کار، تجارت، معارف، مالیه، شئون اسلامی و رییس شورای همکاری‌های کشورهای خلیج٬ شیخ عبدالرحمن سدیس رئیس عمومی امور حرمین شریفین و افغان‌های مقیم این کشور دیدار و گفت‌وگو کردیم.

 

رییس اجرائیه حکومت وحدت ملی گفت که به شمول خادم حرمین شریفین همۀ مقامات عربستان سعودی حمایت خویش از افغانستان و صلح واستقرار در این کشور اعلان کردند. آنان همچنان حمایت خویش را از پروسۀ صلح افغانستان ابراز داشته و گفتند که برای گفت‌وگوهای صلح، تسهیلات لازم را فراهم می‌سازند.

 

دکتور عبدالله عبدالله با ابراز این‌که عربستان از کشورهای تأثیرگذار در منطقه می‌باشد، گفت که همۀ مقام‌های سعودی بر مبارزه مشترک با تروریسم تأکید ورزیدند و گفتند که تروریسم خطری برای همۀ جهان محسوب می‌شود.

 

دکتور عبدالله عبدالله توافق انجام شده میان دو کشور را بر شمرد و گفت: مهم‌ترین خواست مهاجرین افغانستان در عربستان سعودی، تبدیل پاسپورت‌های‌شان به پاسپورته‌ای داخلی و به دستآوردن ویزای عربستان سعودی بود که در صحبت با مقامات عربستان مطرح ساختیم و طرف سعودی آن را پذیرفت.

 

دکتور عبدالله عبدالله افزود: عربستان سعودی میزبان برگزای کنفرانس علمای جهان اسلام در رابطه به بررسی وضعیت جاری در افغانستان به ابتکار سازمان همکاری‌های اسلامی است. رییس اجرائیه برگزاری این کنفرانس را مهم خواند.

 

دکتور عبدالله عبدالله اضافه کرد: از شیخ سدیس، عالم بزرگ عربستان سعودی و جهان اسلام و مسوول اداری حرمین شریف خواستیم تا در کنفرانس علمای جهان اسلام که به زودی برگزار خواهد شد، در مورد تروریسم در جهان اسلام، به ویژه استفاده از نام اسلام و انجام حملات تروریستی، پیامی روشن و واضح داشته باشد.

 

او گفت که در این سفر دربارۀ برگزاری یک کنفرانس بین‌المللی به خاطر پیگیری کنفرانس بروکسل به میزبانی ریاض در سال 2018 صحبت گردید و آنان پذیرفتند که میزبانی این نشست را به عهده گیرند.

 

دکتور عبدالله عبدالله گفت که افزایش بورسیه‌های تحصیلی، سهولت برای محصلین افغانی در این کشور و دادن ویزا برای خانواده‌های آنها، ایجاد یک شفاخانۀ تخصصی در شهر کابل، گسترش همکاری‌های تجاری میان تاجران افغانستان و عربستان، شروع کار مرکز فرهنگی ملک سلمان شاه عربستان سعودی در کابل از مواردی بود که دربارۀ آن با مقامات عربستان سعودی توافق صورت گرفته است.

 

رییس اجرائیه کشور گفت که افغانستان خواستار رابطۀ دوستانه و خوب با همۀ کشورهای منطقه و جهان می‌باشد.

 

رییس اجراییه کشور هفتۀ گذشته در رأس یک هیأت عالی رتبۀ حکومتی به ریاض رفت. در این سفر دکتور عبدالله را وزرای معارف، تحصیلات عالی، کار و امور اجتماعی، مبارزه با مواد مخدر، تجارت و صنایع، ارشاد و حج و اوقاف و عدلیه، والی بلخ، معاون سیاسی وزارت خارجه٬ مشاوران ریاست اجرائیه و تعدادی از تاجران کشور همراهی می‌کردند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار