افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 9 ژانویه , 2017 لینک کوتاه خبر :

رئیس ائتلاف ضد تروریزم نباید خودش یک تروریزم پرورباشد!

راحیل شریف

 

برخی از آگاهان امور نظامی انتخاب راحیل شریف به حیث رئیس اتحاد کشورهای اسلامی علیه تروریزم را سوال برانگیز می دانند…

 

شماری از اعضای کمیسیون روابط بین‌المللی ولسی جرگه ‌می‌گویند، اکثر کشورهای اسلامی عضو اتحاد علیه تروریزم، خود در فعالیت‌های دهشت افگنی دخیل بوده و انتخاب راحیل شریف لوی درستیز پیشین پاکستان به حیث رئیس این اتحاد یک اقدام غیر موثر می‌باشد.

 

نادرخان کتوازی یکی از اعضای این کمیسیون روز گذشته گفت، اکثر کشورهای دخیل در این اتحاد به مبارزه علیه تروریزم متعهد نبوده و آنان خود به نحوی در این فعالیت‌ها دست دارند.

 

وی گفت:

 

“این‌کشورهایی هستند که یکی شان این گروه را تروریست و دیگر شان آزادی خواه و قهرمانان می‌خوانند، ما و شما می‌بینیم، گروه‌های که در سوریه، لیبیا، عراق، شام، افغانستان و پاکستان به منافع آن کشورها کار می‌کنند، اگر گروه تروریستی هم هستند آنان، آن‌ها را آزادی خواه می‌خوانند.”

 

آقای کتوازی گماشتن راحیل شریف لوی درستیز پیشین پاکستان به حیث رئیس این اتحاد را یک اقدام نادرست خوانده می‌گوید، رهبری این اتحاد باید به فردی داده می‌شد که حداقل متهم بر حمایت از تروریزم نمی بود.

 

این در حالیست که شماری از رسانه‌های پاکستانی گفته اند، جنرال راحیل شریف لوی درستیز پیشین این کشور به حیث رئیس اتحاد ۳۹ کشور اسلامی علیه ترویزم گماشته شده‌است.

 

خواجه آصف وزیر دفاع پاکستان در مصاحبه با تلویزیون جیو نیوز آن کشور صحت این خبر را تائید کرده و گفته است که این تصمیم پس از مشوره با حکومت پاکستان اتخاذ شده‌است.

 

مصر، قطر، امارات متحده عربی، ترکیه، مالیزیا، پاکستان و شماری از کشورهای افریقایی دیگر شامل این اتحاد نظامی کشورهای اسلامی می‌باشند.

 

بر اساس گزارش‌ها، پلان ایجاد اتحاد بیش از سی کشور اسلامی جهان علیه تروریزم به رهبری عربستان سعودی در ماه دسمبر سال ۲۰۱۵ میلادی طرح شد.

 

در ابتدا سی و چهار کشور در این اتحاد شامل بودند اما اکنون این رقم به ۳۹ کشور رسیده‌است.

 

تلاش کردیم تا در این زمینه موقف وزارت خارجه افغانستان را نیز داشته باشیم اما با وجود تلاش‌های زیاد موفق نشدیم.

 

این در حالیست که بعد از ایجاد این ائتلاف وزارت خارجه افغانستان گفته بود که دعوت عربستان سعودی را برای شامل شدن افغانستان در این ائتلاف دریافت کرده و در مورد شامل شدن یا شامل نشدن در این ائتلاف بررسی‌ها جریان دارد.

 

 

عتیق الله امرخیل یکی از کارشناسان گفت، اگر راحیل شریف لوی درستیز پیشین پاکستان در حقیقت بحیث رئیس این اتحاد انتخاب شده باشد برای افغانستان و دیگر کشورهای منطقه نگران کننده‌است.

 

وی افزود:

 

“فکر می‌کنم گماشتن راحیل شریف در این موقف برای کشورما خطرناک است، او بازی کن بزرگ است، او می‌تواند طرز تفکر کشورهای اسلامی را به پاکستان جلب کند و امیدواری ما از این کشورها که برای صلح است با موجودیت وی متضرر خواهد شد.”

 

اینکه این ادعای مقامات پاکستانی حقیقت دارد یا خیر، پس از اعلام موقف رسمی اتحاد کشورهای اسلامی معلوم خواهد شد، اما چیزی که روشن است این است که پاکستان در چند سال گذشته همواره بر حمایت از تروریزم از سوی حکومت افغانستان متهم شده‌است و کار مشکل خواهد بود که لوی درستیز پیشین این‌کشور بحیث رئیس اتحاد کشورهای اسلامی بتواند اعتماد افغانستان را بدست آورد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار