افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 14 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

دیده‌‌بان حقوق بشر: حکومت به وعده‌ی خود وفا کند

دیده‌بان حقوق بشر روز گذشته از حکومت افغانستان خواست تا به وعده‌ی خود مبنی بر سهم دادن زنان در روند صلح وفا کند و آن‌ها را در این روند سهم بیشتری دهد.دیده‌بان حقوق بشر در خبرنامه‌ای بیان داشت: “حکومت افغانستان باید به ضرب الاجل خود رسیدگی کند و برنامه‌ای را بسازد که براساس آن زنان را در روند صلح شامل سازد”.

این نهاد در ادامه نوشته است: “در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۵ میلادی رئیس جمهور اشرف غنی تعهد کرد که تا اخیر سال ۲۰۱۵ میلادی یک برنامه را ترتیب داده و در نیمه‌ی نخست سال روان میلادی آن را راه اندازی کند”.

این نهاد همچنان گفت که مقام‌های افغان به دیده‌بان حقوق بشر گفته‌اند که این برنامه تا به حال تکمیل نشده است. درهمین حال فعالان جامعه مدنی از کشورهای کمک کننده خواسته‌اند تا بالای حکومت افغانستان فشار آورده تا این برنامه را تکمیل کند، متن آن را با کشورهای کمک کننده شریک ساخته و برای راه اندازی آن خواستار همکاری از این کشورها شود.

هیتربار یکی از پژوهشگران ارشد دیده‌بان حقوق بشر گفت: “فعالان حقوق زن در افغانستان برای سال‌ها در حال مبارزه برای یافتن جایی هستند که در آنجا درباره‌ی آینده‌ی کشور تصمیم گرفته شود”.

وی ادامه داد: “کوتاهی حکومت افغانستان برای رسیدگی به تعهدش در راستای راه اندازی و پیشرفت این برنامه نشان دهنده‌ی نوعی از کم توجهی برای دادن نقش برای زنان در این روند می‌باشد”.

در این خبرنامه همچنان آمده است که فعالان حقوق زن در افغانستان بارها خواستار اشتراک کامل زنان در گفت‌وگوهای صلح شده اند.

این فعالان گفته‌اند که بر بنیاد قطعنامه‌ی ۱۳۲۵ شورای امنیت سازمان ملل و نیز دیگر قطعنامه‌های این سازمان زنان باید در روند صلح در کشور سهیم باشند.

در سال‌های اخیر شورای امنیت سازمان ملل هفت قطعنامه‌ را با موضوع زنان و صلح تصویب کرده است. در ماه اکتوبر سال ۲۰۱۵ میلادی این شورا یک بررسی ویژه بالای اجرای قطعنامه ۱۳۲۵ انجام داد که در آن از کشورها خواسته شد تا به حضور کم زنان در این راستا توجه کنند.

این خبرنامه افزود: “در ماه جون سال ۲۰۱۵ میلادی حکومت افغانستان یک طرح اقدام ملی را مطرح کرد تا بر بنیاد آن قطعنامه ۱۳۲۵ را تا سال ۲۰۲۲ میلادی عملی کند. طرح‌های اقدام ملی میکانیزمی می‌باشد که از سوی بسیاری کشورها برای اجرای قطعنامه سازمان ملل راه اندازی می‌شود.

هیتر بار اضافه کرد: “رئیس جمهور غنی باید این را اطمینان دهد که زنان را در هر مرحله‌ی روند صلح نقش دهد.”

وی افزود: “تحقیقات از تمام کشورهای جهان نشان می‌دهد که اشتراک زنان در اینگونه روندها موفقیت، موثریت و دوام روندهای صلح را افزایش می‌دهد؛ بنابراین افغان‌ها در این روند موفق نخواهند شد اگر زنان شامل آن نباشند”.

فعالان حقوق زن در افغانستان سال‌ها نگرانی‌شان را از اینکه حکومت حقوق زنان را در مذاکره با طالبان مدنظر نخواهد گرفت بیان کرده‌اند.

این نگرانی‌ها به ویژه پس از بیرون کردن زنان از گفت‌وگوهای صلح اوج گرفتند. یک پژوهش که در سال ۲۰۱۴ میلادی از سوی آکسفورد انجام شد بیان می‌دارد که در ۲۳ نشست غیر رسمی روی گفت‌وگوهای صلح از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۴ میلادی فقط در دو نشست آن زنان افغان اشتراک داشته‌اند. این گزارش می‌نویسد که پس از آن هیچ زن در مذاکرات با طالبان اشتراک نکرده اند.

این درحالی است که نماینده‌های افغانستان، پاکستان، امریکا و چین روز دوشنبه در اسلام آباد گرد هم آمدند تا نقشه‌ی گفت‌وگوهای صلح با طالبان را طرح کنند. نشست آینده‌ی آن‌ها هفته آینده در کابل برگزار خواهد شد.

گفت‌وگوهای صلح سال گذشته میلادی پس از مرگ ملا محمد عمر رهبر پیشین طالبان به تعویق انداخته شد.

هیتر بار در ادامه بیان داشت: “کشورهای کمک کننده در این زمینه خاموش هستند درحالی که حکومت افغانستان این ضرب الاجل مهم را از دست داده است و به نقش ندادن زنان در گفت‌‎وگوهای صلح ادامه می‌دهد”.

وی گفت: “کشورهای کمک کننده باید نشان دهند که در برابر قطعنامه ۱۳۲۵ سازمان ملل جدی هستند و نیز باید بالای کابل فشار بیاورند تا برنامه‌های منظم و جدی را برای نقش زنان در گفت‌وگوهای صلح روی دست گیرد”.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار