افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 15 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

دیدار وزیر امور خارجه کشورمان با سرتاج عزیز

مشاور روابط خارجی و امنیت ملی صدراعظم پاکستان پس از دیدار با هیات افغانی در اسلام آباد گفت، به همکاری با برادران افغان خود دوام می دهد و با همه توان در تأمین صلح و ثبات در افغانستان تلاش می کند که در برگیرندۀ روند صلح و آشتی به رهبری افغانان نیز می باشد.

 

سرتاج عزیز مشاور روابط خارجی و امنیت ملی صدراعظم پاکستان این مطلب را در ملاقات با هیات حکومت افغانستان به رهبری وزیر امور خارجه ابراز کرد.

 

در اعلامیه وزارت امور خارجه پاکستان از قول سرتاج عزیز گفته شده که هر دو جانب در مورد روابط همه جانبه بین دو کشور به طور واضح و آشکار گفت و گو کردند.

 

در اعلامیه آمده است، هر دو جانب روی وضعیت امنیتی و سیاسی افغانستان، روابط بین دو کشور و روند صلح و آشتی در افغانستان بحث نمودند.

 

گفتگو های صلح افغانستان که دور اول آن در هفتم ماه جولای در شهر مری نزدیک اسلام آباد برگزار شد، پس از نشر خبر مرگ ملا محمد عمر رهبر طالبان به تعویق افتاد.

 

رسانه های پاکستانی از قول صلاح الدین ربانی رییس هیات افغانستان می نویسند، کابل می خواهد که با پاکستان در عرصۀ منافع مشترک، از نزدیک همکاری کند.

 

اما برکت الله رحمتی سخنگوی سفارت افغانستان در اسلام آباد دو روز قبل گفت: هیات افغانی موقف خود را پس از مشوره با سایر مقامات در کابل، اعلان خواهد کرد:

 

“قرار است بعد از اینکه هیات به افغانستان برگشت، سر موضوعاتی که در دیدار های شان مطرح شده و نتایج که از آن گرفته شده، بار دیگر در کابل بالای آن غور شده و یک اعلامیه مفصل در باره نتایج این سفر به مردم افغانستان ارایه خواهد شد. به این دلیل ما فعلاً در یک موقفی نیستیم که بتوانیم در رابطه به جزییات این گفتگو ها با شما صحبت کنیم.”

 

رسانه های پاکستانی به استناد اظهارات سرتاج عزیز می نویسند که پاکستان خواهان روابط نیک با افغانستان است و یک بار دیگر تعهد خود را در این زمینه تکرار می کند که برای مقابله با تهدید های که افغانستان به آن مواجه است، با جانب افغانی کمک و همکاری می کند.

 

سرتاج عزیز تأکید کرده که هر دو کشور باید بر یک دیگر اعتماد کنند و نباید زیر تأثیر تبلیغات آنانی بروند که تلاش می کنند بین این دو کشور برادر بی اعتمادی ایجاد کنند.

 

بر اساس گزارش های رسانه های پاکستانی، سرتاج عزیز حوادث تروریستی اخیر در افغانستان را محکوم کرده و همدردی خود را اعلان نموده است.

 

مشاور روابط خارجی و امنیت ملی صدراعظم نواز شریف گفته است: برای از بین بردن ریشه های این گونه تلاش های تروریستی به سعی و تلاش مشترک نیاز است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار