افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 9 جولای , 2017 لینک کوتاه خبر :

دیدار وزیرمعارف کشور با نمایندگان مطابع خصوصی

وزارت معارف

در این دیدار در مورد چگونگی چاپ کتب درسی در داخل کشور بحث صورت گرفت.

وزارت معارف در نظر دارد تا برای سال تعلیمی آینده کشور حدود 50 میلیون جلد کتاب درسی چاپ نماید که با توجه به پالیسی نظام و منافع ملی ، باید چاپ آن به مطابع افغانی واگذار گردد که به همین مناسبت نشستی کاری میان رهبری وزارت معارف و نمایندگان چاپ خانه های افغانی دایر گردید.

ضمن این دیدار جلالتمآب داکتر اسدالله حنیف بلخی وزیر معارف افغانستان با نمایندگان مطابع خصوصی تأکید نمودند که با توجه به ظرفیت و امکانات چاپ در چاپخانه های داخلی چاپ کتب درسی برای مطابع مذکور داده می شود در صورت که حتی ظرفیت آنها یک درصد هم باشد، تا راه در جهت چاپ کتاب های درسی به داخل باز شده و در آینده تمام کتاب ها در کشور به چاپ برسد.

محترم دکتور محمد ابراهیم شینواری معین تعلیمات عمومی وزارت معارف نیز در پیوند به پالیسی دولت مبنی بر چاپ کتاب ها به داخل یادآوری نموده، اذعان داشتند که بعد از این کوشش می شود تا کتاب ها از طریق مطابع داخلی به چاپ برسند و از مسوولان مطابع خصوصی خواستند که به خاطر انجام این برنامه مهم ملی آمادگی بگیرند.

محترم معین تعلیمات عمومی وزارت معارف افزودند: در صورتی که مطابع یادشده یک فیصدی خاص کتاب ها را بتوانند خوب و به وقت معینۀ به چاپ برسانند وزارت معارف حاضر است بصورت دوامدار همراه با مطابع مذکور قرار داد نماید.

متعاقباً نمایندگان مطابع ضمن اینکه از این اقدام وزارت معارف ستایش نموده، خواستند تا همانند فراهم آوری سهولت ها برای مطابع خارجی برای آنها نیز تسهیلات لازم در نظر گرفته شود.

هم چنان یادآور شدند که چاپخانه های فعلی افغانی دارای ظرفیت های خوب بوده و کار آیی قابل ملاحظ پیدا نموده اند. که اگر وقت داده شود می توانند تمام کتاب ها را به چاپ برسانند.

در اخیر تعهد شد تا هر دو جانب به هدف عملی کردن این پروگرام مهم ملی و با درنظرداشت تمام اصول و امکانات موجودۀ خویش به انجام این وجیبه ملی اقدام نمایند.

گفتنی است که اداره انکشافی امریکا طی پنج سال آینده حدود 75 میلیون دالر برای معارف کشور غرض چاپ کتاب و انتقال آن تخصیص داده است که بعد از نهایی شدن ارزیابی های مؤسسه تمویل کننده اجازه چاپ آن اعلان خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار